Sedm finančních rad pro studenty

Sedm finančních rad pro studenty

| redakce

135 768 Kč. Takové jsou podle informací ministerstva školství roční výdaje studenta za život na státní vysoké škole. Téměř dvakrát tolik (258 156 Kč) utratí ročně studenti soukromých škol. Nejnižší výdaje mají posluchači technických oborů (109 392 Kč), nejvíce naopak ročně utratí budoucí právníci (198 408 Kč). Bydlení studentům nejčastěji platí rodiče, ostatní položky si hradí sami.

Zdá se, že s rostoucími náklady již studentská léta nenesou přívlastek sladká a bezstarostná. Více než 40 % studentů ve věku 22 až 25 let má proto podle průzkumů (EUROSTUDENT, KREDO) stálý příjem. Ti, kteří pravidelně pracují nebo chodí na brigády, v zaměstnání stráví 24,5 hodiny týdně. I když se třetina studentů těší finanční podpoře ze strany rodičů, příjem z brigády či zaměstnání je pro ně téměř nutností. Není proto divu, že se vysokoškoláci snaží své výdaje omezovat. Co jim může pomoci?

1. Dělejte si nákupní seznam a kontrolujte své výdaje

Do supermarketu nechoďte denně a pečlivě plánujte, co nakoupíte. Zapisujte si všechny výdaje, jen tak budete vědět, zda vaše výdaje nepřevyšují příjmy. Pokud většinou platíte kartou, pro přehled vám poslouží internetové bankovnictví či smartbanking, kde máte všechny platby pohromadě. Díky chytrému bankovnictví můžete mít přehled o svých financích přímo v mobilu nebo tabletu.

2. Pronájem, nebo kolej?

Ušetřit lze i na bydlení. Třeba tak, že vyměníte privát za kolej, pokud je to možné a kolej je pro vás dostupná. V Praze vyjde dvoupokojový byt na 10 až 13 tisíc korun měsíčně, kolej na 2 tisíce Kč, bydlení v podnájmu se tedy vyplatí jen při větším počtu spolubydlících. Peníze na bydlení si dávejte stranou a za žádných okolností na ně nesahejte.

3. Brigáda to jistí

Většina studentů si přilepšuje nějakou brigádou. Peníze z brigády si ovšem nenechávejte "vysázet" jen tak na ruku. Jde o nejlepší způsob, jak o ně během pár dní přijít neopatrným rozhazováním. Pokud ho ještě nemáte, zřiďte si studentský účet a peníze si nechejte posílat tam. Výhodou takových kont je, že většina služeb je pro studenty zdarma.

4. Pokud to nejde jinak

I když se vysoké školy otevírají stále většímu počtu zájemců, naděje na vzdělání může pohasnout kvůli nedostatku financí. Těm, kterým se momentálně peněz nedostává, nabízejí banky speciální úvěry zaměřené na studium. Tyto půjčky většinou mají výhodnější úrokovou sazbu a umožňují odložit splácení na dobu po ukončení studia. Obvykle vyžadují ručitele. Jednodušší je to s kontokorentem, podmínky však nemusí být tak výhodné. Kreditní karty mohou pomoci překlenout období bez brigád, například během zkouškového, ale když nemáte jasnou představu, z jakých zdrojů uhradíte splátku kreditní karty, abyste nemuseli platit úroky, může se karta z dobrého sluhy stát zlým pánem. Pro krátkodobý nesoulad příjmů a výdajů je dobré mít sjednán kontokorent, ale je potřeba ho využívat obezřetně.

5. Na mejdan s menším obnosem

Bez večírků by vysokoškolské studium nebylo vysokoškolským studiem. I k nim je ale potřeba přistupovat zodpovědně, alespoň pokud jde o peníze. Na party je vhodné brát si pouze menší obnos. Předejde se tak zbytečnému rozhazování. Vhodné je také nastavit si přiměřený limit na výběry z bankomatu.

6. Pokud si troufáte, začněte podnikat

Když se rozhodnete při studiu získat peníze podnikáním, má to pro vás jako pro studenta řadu výhod. Do 26 let nemusíte v prvním roce platit sociální pojištění. Pokud vaše příjmy nedosáhnou zákonem stanovené výše, nebudete platit ani pak. Jestliže však nemáte volné finance, bez cizí pomoci se neobejdete. V začátcích je dobré se poradit s bankéřem, jaké možnosti máte a jaké řešení pro vás v dané situaci bude nejvýhodnější.

7. Dejte svému placení styl

Image je důležitá pro každého studenta. Tu svou si vylepšíte díky stylové platební kartě s vlastním obrázkem. Dnes je již samozřejmostí, že s ní majitelé mohou zaplatit bezkontaktně, tedy rychleji, a do 500 Kč bez zadání PIN. Novinkou jsou bezkontaktní platební nálepky, které je možné nosit jako přívěsek na klíčích nebo nalepené na zadní straně telefonu. Díky nim lze vyrazit na večírek nebo za zábavou "nalehko" a nechat doma klidně celou peněženku.

Zdroj: ČSOB

reklama
reklama