Takhle má fungovat kvantitativní uvolňování zaváděné ECB

| redakce

ECB po zářijovém zasedání oznámila nový program kvantitativního uvolňování. Jde o závazek nakupovat cenné papíry zajištěné aktivy (ABS) a kryté dluhopisy. Centrální banka dále oznámila další snižování sazeb, čímž překvapila trhy. Jak evropské kvantitativní uvolňování má fungovat?

K dosavadní stimulaci trhů ze strany ECB přibude v následujících týdnech dlouhodobé úvěrování bank eurozóny kryté kolaterálem. Nově oznámené programy spolu s prvním kolem snížení sazeb a rozšířením LTRO z června mají zajistit, aby peníze v ekonomice eurozóny proudily rychleji a zlepšil se přístup k úvěrům. Trhy milují tato opatření centrálních bankéřů. Evropské akcie ihned zareagovaly růstem a euro vůči dolaru oslabilo.

ECB na to jde mnohem příměji než americký Fed s několika koly kvantitativního uvolňování. Evropští centrální bankéři doufají, že rozproudí úvěrovou aktivitu v celé ekonomice eurozóny tím, že bankám poskytnou koncový trh pro úvěry, lépe řečeno pro balíky těchto úvěrů (pro kryté dluhopisy a ABS). Zda to otevře úvěrové kohouty, není jasné, ale zkusit se musí všechno - objem úvěrů domácností klesá od roku 2008 a od roku 2012 ubývá i emisí korporátních dluhopisů.

Níže uvedený diagram zobrazuje, jak mají nové programy ECB fungovat. Jak budou účinné, záleží hlavně na tom, kolik bude ECB ochotna nakupovat. Program nákupů ABS bude pravděpodobně větší podporou pro trh než nákupy krytých dluhopisů. Díky nákupům ABS centrální bankou totiž tyto cenné papíry mizejí z rozvah komerčních bank, zatímco kryté dluhopisy mají tu vlastnost, že i po prodeji v rozvaze emitenta zůstávají. Vzhledem k nízké kapitálové vybavenosti bank v eurozóně mají proto menší stimulativní dopady na úvěrovou aktivitu.

Trh s krytými dluhopisy je celkem velký, trh ABS naopak poměrně malý. Program nákupů bude nejefektivnější, pokud se díky němu podaří přimět banky k vytváření nových půjček, které pak bude možné "zabalit" do ABS a prodat ECB. Kvantitativní uvolňování v USA mělo nejisté, ale pravděpodobně pozitivní dopady na ekonomiku. Nad tím, jak to bude v případě Evropy, visí také velký otazník.

Jak funguje kvantitativní uvolňování ECB?
Jak funguje kvantitativní uvolňování ECB?Zdroj: Bespoke Investment Group

Pro jistotu ještě česky (zdroj: Colosseum):

ECB - program odkupu ABS a krytých dluhopisů (kvantitativní uvolňování - QE)

Nové kroky ECB pro Investiční web rozebral hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Zdroj: Bespoke Investment Group

reklama
reklama