Šest věcí, které je potřeba udělat, když je vám dvacet. Potom už bude pozdě

Šest věcí, které je potřeba udělat, když je vám dvacet. Potom už bude pozdě

| redakce

Dvacetiletí, budete překvapení, kolik se toho za jedno desetiletí změní. Teď máte jedinečnou šanci vykročit správnou nohou tam, kam se to starším nepovedlo. Podívejte se na seznam věcí, které by současní třicátníci rádi věděli, když jim bylo dvacet.

Následujících 6 bodů sice nesouvisí vždy přímo se světem peněz a financí, ale rozhodně vám pomůže k lepší kariéře a štěstí. Tedy pokud vám je 20. My ostatní už máme smůlu.

1. Čtěte a učte se

Čtení je nejlepší věc, kterou můžete v tomto věku dělat. Čtěte samozřejmě také o světě financí. Inspirací vám může být třeba literatura, kterou doporučuje Bill Gates. Tady jsou tipy Douga Kasse. A další tipy jistě najdete ZDE.

Ale čtěte v podstatě cokoli. Naučí vás to hodně o životě i o tom, jak chápat sami sebe. Nejvíce čtěte o tématech, která vás zajímají. Jen hluboká znalost bude oceněna, zvlášť když se stále více povolání automatizuje.

2. Spořte a investujte

Základní matematika je nezpochybnitelná. I když si v mládí odkládáte jen malé sumy a pravidelně je investujete na vyspělých akciových trzích (opravdu nemáme na mysli pražskou burzu), během 40 až 50 let se z nich stane slušná částka. Tvrdit něco jiného je popírání historie.

Mládí je v investování největší výhoda, jakou kdy budete mít. Nepromrhejte ji. Přemýšlejte o potenciálu každé koruny a zjistíte, že čas, který vám dává vaše mládí, trumfne vše.

3. Budujte si síť kontaktů

Pokud si myslíte, že společenské akce jsou ta nejnudnější věc na planetě, možná máte pravdu, ale vyhýbat se jim by byla velká chyba. Potkávat se s lidmi s podobnými zájmy je nejdůležitější věc, jakou můžete v životě dělat. Je to zábava i výzva, která často vede k nečekaným příležitostem. Pokud se ve 20 letech budete takové společnosti stranit, ve 30 to bude věc, které budete litovat.

4. Experimentujte a naučte se prohrávat

Už samotná podstata experimentu dává tušit, že budete prohrávat. Ne jednou, často. Zvykněte si zavčasu na prohry, protože se jim nevyhnete a cesta k úspěchu je lemována řadou porážek. Jednoduchou cestou, jak si zvyknout na prohry, je začít psát. První verze čehokoli bývají téměř vždy špatné. Procvičíte se, zlepšíte a půjdete dál.

Dělejte náhodné věci, které vám nejsou zrovna pohodlné. Naučte se mluvit na veřejnosti, zkuste akupunkturu, meditujte, dávejte každý měsíc pár stovek náhodným lidem. Když experimentujete, přihodí se vám dobré věci.

5. Nepijte tolik

Co si budeme nalhávat, na vysoké škole pije skoro každý. A někdy celkem dost. Až vám bude 30, budete pít mnohem méně a budete z toho šťastní. Zbavíte se každodenní kocoviny a v hlavě se vám uvolní místo na přemýšlení o všech výše zmíněných věcech. Pít je fajn, pít příliš je na nic.

6. Nebuďte on-line

Na autobusové zastávce je většina lidí zabrána do svých telefonů. Největším problémem naší společnosti je to, že se nedíváme na svět kolem a přestáváme přemýšlet. Pokud se odpojíte a začnete používat mozek, získáte výhodu.

Zdroj: Millenial Invest

reklama
reklama