Co musíte ráno vědět (12. září)

| redakce

Jak si vedou akcie ke konci týdne, jak vyřešila Argentina problém se svými dluhopisy a jak vypadá ideální dům pro lidi trpící závratěmi? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek uzavřely smíšeně, investoři vyhlížejí zasedání Fedu a sledují novinky na Ukrajině

Trh byl ve čtvrtek mimo jiné pod vlivem klesajících cen energií. Obchodníci před blížícím se zasedáním měnového výboru americké centrální banky také spekulují, kdy banka poprvé zvýší úrokové sazby. Silný závěr seance hlavní indexy mimo Dow dostal do mírného plusu. Dow oslabil o 0,12 % na 17 049 bodů, S&P 500 posílil o 0,09 % na 1 997,45 bodu a Nasdaq přidal 0,12 % na 4 591,81 bodu. Většina sektorů uzavřela poblíž nuly, největší pokles zaznamenalo odvětví energetiky, nejlépe si vedly akcie firem provozujících síťové služby. Index volatility VIX nepatrně klesl na 12,8 bodu, výnos 10letých státních dluhopisů USA vzrostl o 1 bazický bod na 2,55 %.

Graf letošního léta: Cesty americké a evropské ekonomiky se rozcházejí

2. Evropské akcie ve čtvrtek ztrácely kvůli další vlně sankcí i výsledkům firem

Akcie v Evropě se ve čtvrtek pohybovaly v červených číslech kvůli nové vlně sankcí, které Evropská unie uvalí na Rusko v pátek, i neuspokojivým výsledkům firem. Britský FTSE 100 odepsal 0,45 %, francouzský CAC 40 0,22 % a německý DAX 0,09 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztrácel 0,2 %. Nejlépe si vedly technologie a síťová odvětví, ztrácel naopak stavební sektor a maloobchod. Investory nepotěšily zprávy od společnosti Next (-3,0 %), která reportovala zisk před zdaněním za první pololetí 324,2 milionu liber, ačkoli trh očekával 329 milionů liber. Ztrácela i společnost Ashmore (-5,19 %) v reakci na pokles celoročního zisku před zdaněním o 34 % na 170,3 milionu liber, trh vyhlížel 176,5 milionu liber. Naproti tomu akcie Ocado (+2,09 %) zpevnily poté, co tento největší britský on-line prodejce potravin oznámil, že hrubé tržby ve třetím kvartále vzrostly o 15,5 %, čekalo se přitom mírnějších 14,8 %.

Hozená rukavice Angele Merkelové? Snížení úrokových sazeb ECB krok za krokem

3. Pražská burza odepsala ve čtvrtek čtvrt procenta, akcie NWR jsou za korunu

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,26 % na 995,04 bodu. Nejvíce ve čtvrtek ztrácely akcie těžařské společnosti NWR, které odevzdaly 25 % a zakončily na 1,05 Kč. Nedařilo se ani developerské firmě Orco, která oznámila, že pražská burza schválila její delisting. Akcie ztrácely 2,5 % na 11,70 Kč. Největšího objemu ve čtvrtek dosáhly cenné papíry skupiny ČEZ, které zastaly více než polovinu celkového objemu a posílily o 0,24 %. Výrazně menšího objemu dosáhly akcie Komerční banky, které zpevnily o 0,20 %, a druhý bankovní titul na burze, Erste Group Bank, odevzdal 1,44 %.

4. Očekávané události

V noci na pátek zveřejní Japonsko finální data o průmyslové výrobě za červenec (červen: 0,2 % meziměsíčně, -0,9 % meziročně). Data o průmyslové výrobě zveřejní také Itálie (odhad: -0,1 % meziměsíčně) a eurozóna (odhad meziměsíčně: +0,6 % meziměsíčně, červen: -0,3 %, odhad meziročně: +1,4 %, červen 0,0 %). Spojené státy odpoledne přidají zprávu o maloobchodních tržbách za srpen (odhad 0,6 %, červenec 0,0 %), podnikových zásobách za červenec (odhad: 0,4 %, červen: 0,4 %) a Michiganská univerzita odhalí předběžná data o spotřebitelské důvěře za září (odhad: 83,3 bodu, srpen 82,5 bodu). Vše, co budou trhy sledovat v průběhu celého obchodního týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Van Rompuy oznámil, že EU v pátek přitvrdí protiruské sankce

Evropská unie v pátek začne uplatňovat přísnější protiruské sankce kvůli ukrajinské krizi. Dohodli se na tom ve čtvrtek velvyslanci zemí unijní osmadvacítky a jejich neoficiální informace potvrdil předseda Evropské rady Herman Van Rompuy. Podle něj ovšem Evropská komise a diplomatická služba mají zároveň začít s přípravou návrhů možného zmírnění či zrušení sankcí. Zda takovou úpravu spustit, rozhodnou diplomaté po důkladném zhodnocení úspěšnosti mírového plánu a posouzení situace na východě Ukrajiny do konce tohoto měsíce.

Sankce EU podle Moskvy míří proti urovnání ukrajinské krize

6. Polsko říká, že dostalo ve středu z Ruska o 45 % plynu méně

Polsko údajně dostalo ve středu od ruského monopolního vývozce Gazprom už o 45 % zemního plynu méně, než si objednalo. Oznámil to ve čtvrtek polský státní plynárenský podnik PGNiG. Gazprom ale ve čtvrtek stejně jako ve středu uvedl, že Polsko dostává stále stejné množství plynu jako minulý týden, tedy 23 milionů krychlových metrů na den.

Slovensko dostává méně plynu z Ruska, stejně jako Polsko

7. Argentina přijala zákon o přesunu splátek svých dluhopisů z USA

Dolní komora argentinského parlamentu ve čtvrtek definitivně schválila návrh zákona, který umožní přesunout splácení argentinských státních dluhopisů ze Spojených států na domácí půdu nebo jinam. Země by tím obešla rozhodnutí newyorského soudu, který letos v rámci dlouhého sporu Buenos Aires s vlastníky původních dluhopisů vydaných před státním bankrotem v roce 2002 zabránil splácení vyměněných obligací. Argentina se kvůli tomu v červenci dostala po zhruba 12 letech opět do platební neschopnosti.

8. RBS a další banky se z nezávislého Skotska případně přesunou do Londýna

Pokud si Skotsko příští týden v referendu zvolí samostatnost, přední skotský bankovní ústav Royal Bank of Scotland (RBS) přesune své ústředí z Edinburghu do Londýna. RBS, která sídlí ve Skotsku od svého založení v roce 1727, to uvedla ve čtvrtečním sdělení. Plán přesunout sídla skotských aktivit do Anglie oznámila i skupina Lloyds Banking Group, která od roku 2009 vlastní Bank of Scotland, druhou velkou skotskou banku a historického konkurenta RBS.

MMF: Trhy mohou klesnout, když se Skotsko rozhodne pro nezávislost

9. Bank of England: Digitální měny nepředstavují riziko pro finanční stabilitu

Britská centrální banka ve čtvrtek vydala dva články o inovacích v platebních technologiích a ekonomice digitálních měn, v nichž uvádí, že digitální měny nepředstavují riziko pro monetární nebo finanční stabilitu Spojeného království. V článcích se počítá s odhadem, že v britské ekonomice kolují bitcoiny v hodnotě 60 milionů liber, což je méně než 0,1 % mincí a bankovek v oběhu.

10. IEA: Poptávka po ropě oslabuje, nabídka přitom dále narůstá

Růst světové poptávky po ropě se kvůli oslabování ekonomického růstu v Číně a zemích eurozóny nápadně zpomaluje. Nabídka ale postupně narůstá, zejména díky dodávkám ze Severní Ameriky, což tlačí cenu suroviny dolů. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to ve čtvrtek uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Žijete rádi na hraně? Zkuste bydlení na útesu

Máte rádi adrenalin? Pohybujete se rádi na hraně? Australská stavitelská firma Modscape přišla s projektem nazvaným Cliff House (Dům na útesu), který má naplnit touhy přesně takovýchto klientů. Cliff House je totiž dům, který z útesu přímo visí. "Dům má být přirozeným prodloužením útesu, ne nějakým přídavkem v krajině, a má tak vytvořit absolutní spojení s oceánem," konstatuje firma. No, hlavně z něj bude pěkný výhled.

Dům na útesu od firmy Modscape
Dům na útesu od firmy ModscapeZdroj: Isifa
reklama
reklama