Medvědi budou vládnout trhu se zlatem ještě dva roky

| redakce

Cena zlata pokračuje v poklesech. Po třech letech propadů je kov velice přeprodaný. To však není důvod, aby jeho cena dále neklesala. Zlato totiž trápí velký zlý medvěd.

Připomeňme si, že zlato má za sebou do roku 2012 řadu 12 ročních růstů ceny. To je nejlepší výkon mezi všemi ostatními aktivy. Cena se nyní vrací níže. Kov potřebuje nabrat sílu, než začne nový býčí trh.

Zajímavý vztah ceny zlata a 5letých rolovaných výnosů ze zlata ukazuje následující graf. Dobrý pozorovatel si všimne, že během dlouhých býčích trhů sice přicházejí korekce, ale jsou hluboké a krátké a cena se z nich velmi rychle zotaví. To platí třeba pro 70. léta minulého století nebo první roky nového tisíciletí. Stejně tak to platí pro krizový rok 2008.

Na druhou stranu, když se zaměříme na velké medvědí trhy, dojdeme k tomu, že magické číslo je v tomto případě 5. Tyto dlouhé medvědí trhy trvaly totiž v historii (plus/mínus několik měsíců) právě 5 let. Cena zlata se dostala na vrchol v roce 1980 a na dno spadla v roce 1985. Další zlatý vrchol byl v roce 1988, v roce 1993 bylo dosaženo dna, a pokles z vrcholu z roku 1996 se zastavil v roce 2001. Zjednodušeně, medvědí trh se zlatem většinou končí, když se pětiletý výnos ze zlata dostane k hodnotě -5 %.

Cena zlata a jeho 5letý výnos
Cena zlata a jeho 5letý výnosZdroj: Short Side of Long

Znamená to tedy, že současný medvědí trh na zlatě bude také trvat 5 let a že si musíme na zotavení ještě 2 roky počkat? Ne nutně, je ale pravděpodobné, že pokles bude pokračovat, dokud se k tomuto časovému horizontu nepřiblíží.

"Korekce na trhu se zlatem zřejmě ještě není u konce a je možné, že cena zlata otestuje hranici 1 000 USD za trojskou unci. To není cíl ani očekávání, ale čistě psychologická hranice, ke které se může cena brzy přiblížit. Pokud během příštích 6 až 12 měsíců zlevní unce zlata o několik set dolarů, bude zlato oficiálně přeprodané a dno se přiblíží," napsal na svém serveru Shortsideoflong.com blogger, který si říká Tiho.

Zdroj: Short Side of Long

reklama
reklama