Skutečný problém pro McDonald's: Zavíráním provozoven Rusko škodí místním podnikatelům, starosti dělají firmě vlastní zaměstnanci

| redakce

McDonald's má v současnosti přes 35 600 provozoven po celém světě a tržbami se jedná o největší řetězec rychlého občerstvení. Na Ruský trh se fast food dostal již v roce 1990. V současnosti zde čelí největšímu problému od svého uvedení. Otázkou zůstává, zda je zavírání restaurací problém pro samotnou společnost, nebo spíše pro její ruské zákazníky.

Řetězec se ocitnul na nepříjemném bitevním poli mezi USA a Ruskem. Je totiž symbolem konzumní společnosti, proti které se Rusko ohrazuje. Na tamním trhu provozuje aktuálně 440 restaurací. Několik jich bylo v uplynulých týdnech uzavřeno a podle ruského regulátora je pro hygienické nedostatky zkoumána další stovka.

McDonald's ale funguje na bázi franšíz a zavírání provozoven může spíše způsobit problémy ruským podnikatelům než americkému poskytovateli franšíz. Byť je Rusko významný trh, z pohledu celosvětových tržeb firmu aktuální dění v Rusku neohrožuje. Jde tedy spíše o politický boj, při kterém Rusko nedoceňuje problémy, které způsobí lokálním spotřebitelům a podnikatelským subjektům.

Akcie McDonald's spadly ze svých letošních maxim nad 100 USD o více než 10 %. Mnohem více, než s Ruskem bych ale tento propad spojoval s protesty zaměstnanců všech fast foodů, které probíhají v USA. Boje za navýšení hodinové mzdy na 15 USD ze současných 9 USD mohou McDonald's dostat do finančních problémů mnohem snáze než zavření 5 provozoven v Rusku. Zhruba 10 % restaurací je totiž vlastněno přímo firmou a navýšení mzdy na 15 USD by řetězec stálo 400 milionů USD, což už rozhodně nejsou zanedbatelné peníze ani pro firmu, která má kvartální zisk 1,4 miliardy USD.

Autorem článku je Tomáš Kálal, manažer vztahů s privátními a institucionálními klienty ve společnosti Conseq Investment Management.

Zdroj: Conseq

reklama
reklama