Štěstí pro USA: Systémový šok nepřichází

| redakce

Americká ekonomika a americký akciový trh mohou být v klidu. Šoků je totiž mnoho, ale žádný nevypadá jako systémový. Nebo ano?

Finanční trhy zasáhlo v roce 2014 hned několik externích šoků. S každým děsivým titulkem se trhy zachvěly. Volatilita vzrostla, výnosy klesly, dolar posílil, akcie oslabily. Ale po každé takové události se trhy opět vzpamatovaly a investoři se začali soustředit na ekonomické fundamenty. Výsledek? Americké akcie měřené indexem S&P 500 jsou blízko rekordů a od začátku roku posílily o zhruba 8 %.

Odmysleme si tuto "dobrou" zprávu a podívejme se podrobněji na rizika, která na nás vyskakují z novinových titulků.

V lednu způsobily obavy o splasknutí úvěrové bubliny v Číně a run na některé měny na rozvíjejících se trzích pokles indexu S&P 500 o 6 %. Potom přišlo obsazení Krymu, což rozvířilo především evropské trhy. V červnu teroristická skupina ISIS obsadila část Iráku, což vyvolalo červencový 13% růst ceny ropy. Následoval kolaps druhé největší portugalské banky, což poslalo do kolen evropský bankovní sektor, který se propadl o 10 %. Se sestřelením letadla nad Ukrajinou a s růstem obav z ruské invaze se celý konflikt na Ukrajině dostal na novou úroveň. Od červnových maxim jsou evropské akcie o 8 % níže, americkým akciím se naopak podařilo zotavit a vyšplhat na nové rekordy.

Tyto události vyvolávají otázku, jak na ně mají investoři reagovat. Důležité je rozeznat, zda jde o systémový (tedy dlouhodobý) problém, nebo jen o krátkodobý šok.

Systémový, nebo krátkodobý šok?

Abychom našli systémový problém, který má široký dopad na ekonomiku a trhy, musíme se vrátit do roku 2008 k finanční krizi. Bublina amerických nekvalitních hypoték vypadala jako izolovaný problém, byla ale tak prorostlá celým systémem, že nakonec ohrozila světové finance.

Ptát se sami sebe, zda jde v tom kterém případě o systémový problém, je dobrý nástroj, jak se v případě jednorázového šoku vyhnout panickému výprodeji aktiv. Tento přístup posloužil investorům v prvních 8 měsících roku 2014 velice dobře. Většina problémů se ukázala jako dočasná (zatím). Světová ekonomika zatím letos sice pomalu, ale stabilně roste.

Je téměř nemožné rozpoznat systémový problém v momentě, kdy přijde. Ale existuje několik pravidel, které mohou leccos napovědět.

Vysoká finanční páka: Historicky za systémovými šoky vždy stojí vysoké zadlužení. To byl případ finanční krize v roce 2008 i následné krize eurozóny. Obě tyto události jsou přímo spojeny s negativním vývojem cen akcií.

Geopolitické potíže: Geopolitika má naopak většinou menší šanci stát se systémovým problémem. Nicméně pokud geopolitické potíže nastanou v době, kdy je v systému přehnané zadlužení, může systémový šok nastat.

Pohled z dálky

Pokud se podíváme zpět, zjistíme, že všechny "děsivé" události se děly na pozadí několikaměsíční konsolidace amerického akciového trhu. Možná se na ní i podílely. Z grafu plyne, že přestože je S&P 500 letos v plusu okolo 8 %, proběhly během posledních 8 měsíců tři krátké pullbacky. Spodní křivky v grafu ukazují, jak se vedlo dalším finančním aktivům.

Vývoj indexu S&P 500 a dalších aktiv v roce 2014
Vývoj indexu S&P 500 a dalších aktiv v roce 2014

Dařilo se především vládním dluhopisům a dolaru. Především propad výnosů z dluhopisů, tedy růst ceny, byl pro řadu investorů velmi překvapivý. Japonské desetileté dluhopisy se obchodují s výnosem kolem 0,5 %, německé pod 1 %, francouzské kolem 1,4 %. Pak se není čemu divit, že americké 10leté dluhopisy vynášejí jen 2,4 %. Vlastně je to ve srovnání s jinými zeměmi překvapivě vysoký výnos.

Vysoké valuace mají důvod

Většina tržních šoků v tomto roce měla geopolitickou příčinu a žádný z nich se neukázal pro americkou ekonomiku jako systémový. To je možná důvod toho, že je letos S&P 500 v plusu, zatímco akcie v jiných vyspělých zemích zaostávají. Ano, valuace amerických akcií mohou být vyšší než v jiných částech světa. Jenže se zdá, že pro to existuje dobrý důvod.

To nás přivádí zpět k fundamentům. Výsledky firem za druhý kvartál překonaly odhady, což naznačuje, že by se mohl za celý rok naplnit odhad růstu zisků amerických firem o 8,5 %. To je více než loňský 5% růst. Pokud jsou akcie v novém sekulárním býčím trendu, jak naznačují některá historická srovnání, opravdu půjde hlavně o to, jak se budou vyvíjet hlavní ekonomické ukazatele.

Zdroj: Fidelity

reklama
reklama