ETF nejen pro gurmány

| redakce

Mezinárodní měnový fond počítá v letošním i příštím roce s růstem globální ekonomiky. Na vlně očekávaného růstu by se mohly svézt i společnosti vyrábějící potraviny a nápoje. Které burzovně obchodované fondy (ETF) sledují akcie firem z tohoto sektoru?

Jíst se musí pořád

Potravinářský sektor je specifický. Bez jídla si lze život jen stěží představit. Jídlo a pití patří mezi výrobky, jejichž spotřebu lze omezit jen do určité míry. Potraviny nelze úplně vyloučit ani v době nejhlubší krize. V době růstu ekonomiky, doprovázeného zvyšováním reálných příjmů, si můžeme naopak dopřát více výrobků nebo se zaměřit na dražší a kvalitnější produkty.

I když jsou firmy z potravinářského sektoru méně citlivé na vývoj reálné ekonomiky, v době růstu lze očekávat růst tržeb i zisků těchto firem.

Podle nedávné prognózy Mezinárodního měnového fondu bude globální ekonomika růst v letošním roce o více než 3 %, v roce 2015 fond čeká zrychlení na 4 %. Z tohoto růstu by mohly těžit i společnosti vyrábějící potraviny a nápoje.

Fond světových výrobců potravin si investory nezískal

Pokud byste chtěli investovat do globálního ETF výrobců potravin a nápojů, budete hledat v nabídce emitentů marně. Na vybrané společnosti z tohoto sektoru se zaměřoval Global X Food ETF (EATX). Tento fond investoval přibližně 50 % prostředků do akcií amerických společností, zbytek připadl na společnosti z Číny, Švýcarska, Japonska a dalších zemí. Zmíněný burzovně obchodovaný fond však nezískal dostatek investorů a v prosinci 2011 došlo k jeho likvidaci.

Potravináři z USA

Kdo uvažuje o investici do akcií amerických firem zabývajících se výrobou potravin a nápojů, může zvolit například ETF PowerShares Dynamic Food & Beverage Portfolio (PBJ). Portfolio fondu je obvykle složeno alespoň z 30 kmenových akcií amerických potravinářských a nápojových firem. Portfolio se vyznačuje kvalitní diverzifikací, zastoupeny jsou firmy s různou tržní kapitalizací. Mezi známé společnosti v portfoliu patří například Starbucks, PepsiCo, Mead Johnson Nutrition Company, Yum! Brands a McDonald's.

PowerShares Dynamic Food & Beverage
Zdroj: Google

Nabídka fondů zaměřených na Evropu

Na evropské společnosti se zaměřují fondy sledující index Stoxx Europe 600 Food & Beverage. Z uvedeného indexu vycházejí fondy od iShares, db X-trackers, ComStage, Lyxor a Source.

Kompletní článek najdete na serveru ETFs.cz.

Zdroj: ETFs.cz

reklama
reklama