Zvyky lidí, kteří mají výjimečnou mentální sílu

| redakce

Abyste byli dlouhodobě úspěšní, potřebujete unikátní set vlastností. Nechybí v něm například vytrvalost a trpělivost. Jaké další rysy lze najít u těch nejúspěšnějších?

  • Úspěšní lidé jsou schopni překonávat strach při cestě za svým cílem.
  • Úspěšným lidem se daří oddalovat pocit radosti a uspokojení, protože dokáží odolat pokušení.
  • Úspěšní lidé dokáží úkolům přiřazovat prioritu a vytrvat v tom, co považují za nejdůležitější.
  • Úspěšní lidé mají silnou vůli a dokáží být k sobě tvrdí.

Jak se stát mentálně silnějším, potažmo úspěšnějším? Nabízíme několik triků od profíků.

1. Jednejte tak, jako byste měli vše pod kontrolou

Mezi lidmi je rozšířena mylná představa, že náhoda určuje, zda přijde úspěch, nebo selhání. Nejúspěšnější lidé se nespoléhají na štěstí. Nečekají na šťastnou náhodu ani se nebojí nepřízně osudu. Jednají, jako by výsledek byl vždy zcela pod jejich kontrolou.

Neplýtvejte energií na zbytečné obavy, jak co dopadne. Raději ji vynaložte na to, aby vše dopadlo co nejlépe. Nad náhodou nikdy nezískáte kontrolu, nad sebou ale ano.

2. Pusťte z hlavy věci, které nemůžete ovlivnit

Mentální energie je jako síla ve svalech - nikdo nemá neomezené zdroje. Proč plýtvat energií na věci, které nelze ovlivnit? Pro někoho je to politika, pro jiné rodina nebo třeba ekologie. Dělejte, co můžete. Choďte k volbám, naslouchejte bližním nebo recyklujte odpad. Dělejte, co je ve vašich silách. Pracujte na změnách u sebe, ale nesnažte se měnit druhé.

3. Nahlížejte na minulost jako zdroj zkušeností, nic víc

Minulost je hodnotná v tom, že se díky ní lze učit z chyb, jak těch svých, tak ostatních. To je ale celé, nezabývejte se stále dokola minulostí a posuňte se dál.

Snáze se to říká, než realizuje? Záleží na perspektivě. Když se vám stane něco nepříjemného, vezměte to jako příležitost k poučení se. Když udělá chybu někdo jiný, kromě toho, že je to pro vás zkušenost, nabídněte pomocnou ruku a porozumění.

4. Sdílejte úspěchy ostatních

Mnozí vidí úspěch jako hru s nulovým součtem. Když je ale někdo úspěšný, neznamená to, že svit vaší hvězdy pohasíná. Zášť vysává ohromné množství energie, kterou by přitom bylo možné efektivněji využít jinde.

Když přítel udělá něco úžasného, nebrání ani vám nic v tom, abyste také uspěli. Když jde o úspěch, platí pořekadlo "vrána k vráně sedá". Nebojte se pustit si úspěšné přátele ještě blíže k tělu.

5. Žádné stížnosti ani kritika

Skuhrání nad problémy vaši situaci vždy zhorší, ne naopak. Když se něco pokazí, neztrácejte čas lamentováním. Nemluvte o negativních věcech. Investujte energii a mluvte o tom, jak lze situaci zlepšit, dokonce i kdybyste si měli povídat jen sami pro sebe.

To samé aplikujte na své přátele a kolegy. Nenechte se zatlačit do role toho, na jehož rameni se mohou vyplakat. Přátelé nenechají své přátele ve štychu, ti nejlepší umějí pomáhat k lepšímu životu.

6. Buďte sami sebou a pracujte na sobě

Lásku nezískáte díky svému módnímu outfitu, novému autu, drahému domu nebo kariérním úspěchům. Lidé mohou mít rádi vaše peníze, ale vaše skutečné "já" je jim ukradené. Povrchní vztahy vás neudělají šťastnějšími. Je potřeba budovat ty skutečné, což učiníte jedině tehdy, když se přestanete snažit zapůsobit a začnete být sami sebou. Psychickou energii spotřebovávejte raději na ty, kteří ve vašem životě hrají skutečnou roli.

7. Přestaňte se starat o to, co mají ostatní, a vy ne

Myslete na to, co máte, a buďte za to vděčni.

Zdroj: Inc.com

reklama
reklama