10 akcií, které jsou nebývale levné

| redakce

Přestože se stále mluví o tom, že jsou valuace amerických akcií příliš vysoké, najdou se i cenné papíry, které jsou na tom úplně opačně a jejichž ocenění je v historickém kontextu velmi nízké.

Například akcie Applu jsou výrazně výrazně levnější, než byly během poslední dekády. Nevěříte? Podívejte se na následující graf. Ten zachycuje relativní ocenění akcie k ostatním akciím. Pro identifikaci rozdílu v ocenění byl vypočten průměrný percentil ocenění (hodnota 100 znamená nejvyšší ocenění na trhu v dané době) v průběhu posledních 10 let.

Pokles valuací Applu (percentil valuací ve srovnání s ostatními akciemi)
Pokles valuací Applu (percentil valuací ve srovnání s ostatními akciemi)

Změna ocenění v případě Applu je tak výrazná, že stálo za to prozkoumat, zda podobnou transformací neprošly i valuace jiných velkých amerických firem.

Percentil valuací aktuální a průměrný
Percentil valuací aktuální a průměrný

Přestože Apple jasně vede, není zdaleka sám. Povšimněte si, že některé z výše uvedených akcií nejsou podle všeobecných měřítek levné, ale stále jsou v rámci celého trhu mnohem levnější než v minulosti.

Zajímavé je nesrovnávat jen statické údaje, ale i vývoj valuací některých firem v čase.

Percentil valuací za posledních 10 let
Percentil valuací za posledních 10 let

Důvodem, proč valuace jako měřítko atraktivity akcií fungují, je to, že výrazem očekávání. Nízké valuace znamenají nízká očekávání do budoucna, ačkoli se tato očekávání často ukáží být příliš pesimistická. Tento pohled na ocenění tak může investorům pomoci najít akcie, které jsou aktuálně "levné", ale zároveň klesají očekávání ohledně jejich dalšího vývoje. Slovy slavného investora Johna Templetona, klíčové není najít akcie se skvělým výhledem, ale akcie, od nichž nikdo nic nečeká.

Zdroj: Millenial Invest

reklama
reklama