Co musíte ráno vědět (17. září)

| redakce

Jak se v úterý vyvíjelo obchodování na evropských i amerických trzích, co si analytici a investoři myslí o německé ekonomice a jak to dopadá, když musí letadlo plné naštvaných cestujících čekat na opozdilé politiky? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý v očekávání závěrů ze zasedání FOMC zdražily

Americké akcie se v úvodu úterní obchodní seance pohybovaly mírně v mínusu, během prvních dvou hodin však ztráty smazaly a dostaly se nad nulu. Růst vedly zejména akcie energetických firem, které po výrazném růstu cen ropy zažily nejlepší den za déle než měsíc. Obchodníci nyní vyhlížejí středeční konec zasedání měnového výboru americké centrální banky, přičemž čekají na signály toho, kdy by Fed mohl začít zvyšovat úrokové sazby. Dow posílil o 0,59 % na 17 131,97 bodu, širší S&P 500 přidal 0,75 % na 1 998,98 bodu a technologický Nasdaq zpevnil taktéž o 0,75 % na 4 552,76 bodu. V zelených číslech uzavřelo všech deset hlavních sektorů, nejvíce se dařilo odvětví energetiky, sektoru základních materiálů a titulům z odvětví služeb.

Leon Cooperman: Aktuální pohled investorské legendy na trhy

Známý býk hlásí: S&P 500 do konce roku vystoupá na 2 100 bodů, čekají nás ještě roky růstu cen akcií

2. Evropské akcie v úterý před blížícím se výsledkem zasedání Fedu zlevnily

Obchodování na evropských akciových trzích v úterý skončilo v červených číslech. Investoři byli před blížícím se středečním koncem zasedání americké centrální banky a čtvrtečním hlasováním o odtržení Skotska od Spojeného království opatrní, v důsledku čehož se vytvořil přetlak na straně prodávajících. Britský FTSE 100 klesl o 0,18 %, německý DAX odepsal 0,28 % a francouzský CAC 40 oslabil o 0,44 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,29 % na 3 222,34 bodu. Oslabila většina hlavních sektorů. Největší výprodeje zasáhly realitní sektor a technologické odvětví, dařilo se naopak sektoru ropy a zemního planu a titulům z mediálního odvětví.

Investiční sázka na Evropu: SWOT analýza

Skotské referendum jako zajímavá příležitost ke spekulaci: Librou zahýbe, ať dopadne jakkoli

3. Pražská burza v úterý výrazně klesla, stáhly ji ČEZ a Erste

Index PX klesl o 1,25 % na 978,38 bodu. Nejvíce zlevnily akcie energetické společnosti ČEZ, jejichž cena se propadla o více než dvě procenta na 617 korun. Nedařilo se ani akciím rakouského zástupce bankovního sektoru, Erste Group Bank, které oslabily o 2,23 % na 525,80 Kč. Akcie druhého zástupce bankovního sektoru na pražské burze, Komerční banky, naopak zdražily o 0,40 % na rekordních 5 061 korun. Oslabila většina titulů, cena akcií rakouské pojišťovny VIG klesla o 1,44 % na 981,20 Kč a cenné papíry petrochemického podniku Unipetrol zlevnily o 1,12 % na 128,05 Kč. Přes procento dále odepsaly také akcie mediální firmy CME a developera Orco. Posílily naopak například akcie skupiny Pivovary Lobkowicz (+1,35 %) a zhruba půl procenta připsaly také cenné papíry likérky Stock Spirits.

Český export do Ruska postupně nahradit lze, Moskva ale dovozy nejspíše nezakáže

Euro, dolar a koruna: Výhled podle technické analýzy

4. Očekávané události

Z Číny v noci na středu dorazí index ekonomického sentimentu. Itálie dopoledne zveřejní výsledek obchodní bilance (odhad červenec: přebytek: 1,33 miliardy eur, červen: +3,676 miliardy eur), Spojené království tříměsíční míru nezaměstnanosti (odhad za 3M do července: 6,3 %, předchozí: 6,4 %) a Bank of England zápis ze svého posledního zasedání. Eurozóna doplní údaje o stavební výrobě (červen: meziměsíčně -0,7 % a meziročně -2,3 %) a klíčovou zprávu týkající se vývoje inflace (odhad srpen: meziměsíčně +0,1 % a meziročně +0,3 %, červenec: meziročně +0,4 %). Také ve Spojených státech budou investoři pozorně sledovat index spotřebitelských cen (odhad srpen: meziměsíčně 0,0 % a meziročně +1,9 %, červenec: meziměsíčně +0,1 % a meziročně +2 %), výsledek běžného účtu (odhad 2Q2014: schodek 114 miliard dolarů, 1Q2014: -111,2 miliardy dolarů), index cen domů NAHB (odhad září: 56 bodů, srpen: 55 bodů) a pravidelné zprávy o vývoji zásob ropy na území USA. Vrcholem dne však bude zveřejnění výsledku zasedání měnového výboru americké centrální banky. Očekává se, že Fed oznámí detaily k ukončování kvantitativního uvolňování, jehož objem má opět snížit o 10 miliard USD měsíčně, a možná i k budoucímu zvyšování sazeb.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. září

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. PPF prý není spokojena s akvizicí O2 C.R. Stojí ji více, než čekala

PPF údajně není spokojena s akvizicí O2 C.R., protože bude muset utratit mnohem více, než se čekalo. O2 C.R. se proto dívá také na chystané dotace na rychlý internet, které zřejmě od příštího roku spustí Evropská unie. Napsal to týdeník Euro.

O2 požaduje od státu 139 milionů za univerzální službu

6. Společnost jednoho z nejbohatších lidí na světě prodá aktiva za 20 miliard USD

Podle zdrojů americké televize CNBC se chystá mexická telekomunikační společnost América Móvil prodat aktiva za alespoň 20 miliard USD. Firma, kterou vlastní miliardář Carlos Slim Helú, se snaží vyhnout tvrdší regulaci na mexickém telekomunikačním trhu tím, že sníží svůj tržní podíl v Mexiku pod 50 %.

7. ZEW: Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v září klesla

Podle průzkumu institutu ZEW se důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v září snížila. Index očekávání klesl na 6,9 bodu ze srpnových 8,6 bodu, očekával se však pokles až na 5,2 bodu. Hodnocení současné situace se propadlo na 25,4 bodu ze srpnových 44,3 bodu. Údaje mannheimského institutu ZEW naznačují, že největší evropskou ekonomiku zasáhlo napětí mezi Ruskem a Západem kvůli Ukrajině. Očekávání investorů pro celou eurozónu se rovněž výrazně zhoršilo, když index klesl na 14,2 bodu z 23,7 bodu, čekal se pokles jen na 21,3 bodu.

8. Šéfové amerických firem odkládají růžové brýle, hospodářský růst podle nich není samozřejmý

Plány šéfů velkých amerických firem na přijímání nových zaměstnanců a zvyšování kapitálových výdajů pomalu berou zasvé. Index ekonomického výhledu sestavovaný společností Business Roundtable, který odráží očekávání šéfů amerických firem pro následujících šest měsíců, v letošním druhém čtvrtletí klesl na 86,4 bodu z 95,4 bodu. Dlouhodobý průměr indexu je 80,2 bodu.

9. ČNB stanovila novou protikrizovou sazbu pro banky na nulu

Česká národní banka stanovila na nulu takzvanou procyklickou kapitálovou sazbu, která je jako reakce na finanční krizi z roku 2008 doplňkem k pravidlům kapitálové přiměřenosti. ČNB o tom informovala na svých internetových stránkách. Zároveň banka uvedla, že vzhledem k aktuálním odhadům dalšího vývoje se uvedená sazba nebude muset měnit ani v nejbližších dvou letech. Tuzemské banky tak v rámci této regulace nyní nemusejí vyčleňovat žádné dodatečné peníze. Nadále ovšem platí další regulatorní omezení, jako je například udržování kapitálové přiměřenosti.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Naštvaní cestující vyhnali pákistánské politiky z letadla

Pravidelný let pákistánských aerolinek na lince Karáčí-Islámábád se v pondělí kvůli čekání na bývalého pákistánského ministra vnitra Rahmána Málika a jeho kolegu z ranveje odlepil s dvouhodinovým zpožděním. Na tom by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ale nakonec letoun na cestu nevydal bez těchto dvou mužů. Čekání na politiky totiž cestující na palubě letadla rozčílilo natolik, že po jejich příchodu vzali spravedlnost do svých rukou a z paluby stroje je jednoduše vyhnali.


Rehman Malik thrown off flight by passengers... by minator90210

reklama
reklama