Jak proměnit hudbu v miliony, aniž byste napsali jediný hit

| redakce

Zapomeňte na dluhopisy, vzácné kovy, nemovitosti i výtvarné umění. Pojistit se proti nečekaným propadům akciových trhů jde i jinak. Investice do hudebních nástrojů jsou sice stále poměrně exotickou záležitostí, to ale nic nemění na tom, že se jedná o zajímavou alternativu, která si zaslouží pozornost.

"Cena houslí vyrobených na konci 17. a začátku 18. století v dílně italského houslařského mistra Antonia Stradivariho v posledním desetiletí každý rok stoupla v průměru o 11 %," upozorňuje londýnský prodejce špičkových hudebních nástrojů Florian Leonhard. Pro srovnání, americký akciový index Dow Jones Industrial Average ve stejném období každý rok přidal jen necelých 7 %.

David Carpenter, finanční ředitel společnosti Carpenter Fine Violins, která patří mezi přední světové sběratele a zprostředkovatele obchodů s historickými houslemi, říká, že se průměrný roční výnos na trhu s cennými hudebními nástroji pohybuje již od 50. let minulého století mezi 8 a 12 %. "Vždy záleží na konkrétním nástroji. Výjimkou není ani roční zhodnocení kolem 20 %," uvedl v nedávném rozhovoru pro Yahoo! Finance. Nejedná se přitom o žádná modelová čísla. Jen v případě stradivárek podle Davida Carpentera každý rok majitele změní kolem pěti houslí.

Trh s hudebními nástroji samozřejmě nezahrnuje pouze Stradivariho housle, kterých se na celém světě dodnes dochovalo jen zhruba 600 kusů. "Velmi ceněné jsou z houslí také ty, které vyšly z dílen houslařských rodin Guadagnini, Amati či Guarneri," dodala provozní ředitelka firmy Lauren Carpenterová.

Stabilita s velkým potenciálem

Podle provozního ředitele úspěšné rodinné firmy Seana Carpentera hovoří pro investice do cenných hudebních nástrojů několik argumentů. Mezi nejpřesvědčivější patří fakt, že tempo růstu ceny jedinečných nástrojů dlouhodobě překonává tempo inflace, a také to, že vývoj ceny hudebních nástrojů nekoreluje s vývojem cen jiných druhů aktiv a nepodléhá jakýmkoli trendům. "Zatímco výtvarné umění prochází různými cykly, u hudebních nástrojů nic takového nehrozí," zdůrazňuje Sean Carpenter. "Nemůže se stát, že by najednou nástroje z jisté historické etapy ztratily svůj lesk."

Investice do hudebních nástrojů je velice specifickým způsobem alokace finančních prostředků. "Do začátku potřebujete minimálně 100 až 150 tisíc dolarů. Horní limit je těžké určit, obecně ale lze říci, že se pohybuje v řádech milionů dolarů," poznamenává Lauren Carpenterová. Začít lze i s nižší částkou, v tom případě ale musí několik zájemců spojit síly a investovat společně prostřednictvím firem či fondů pohybujících se na tomto trhu. A právě tento druh investování se podle Seana Carpentera v poslední době stává nejen mezi milovníky hudby stále oblíbenějším.

Zdroj: Yahoo!

reklama
reklama