Svět po Lehmanech: 3 grafy, které děsí nejen Ameriku. Nebo těší?

| redakce

V pondělí si svět celkem v tichosti připomněl šest let od pádu slavné investiční banky Lehman Brothers. Jak se od té doby vyvíjely ceny jednotlivých investic? A proč mnozí varují před ještě většími problémy, než jaké přinesla poslední velká finanční krize?

Hlavní varování, které vyplývá z tržního vývoje v uplynulých letech lze shrnout následovně: Ekonomiku vytáhla z recese jen bezprecedentní opatření centrálních bank, extrémně dlouhé období rekordně nízkých úrokových sazeb, biliony dolarů nalitých do finančního systému v naději, že se přelijí do reálné ekonomiky, a řada dalších vládních kroků. Svět od té doby zažil arabské jaro a nový nástup islámského fundamentalismu, konec několika válek a začátek nových, dluhovou krizi eurozóny a zpomalení růstu čínské ekonomiky.

Akciový a dluhopisový trh mají za sebou řadu let silného býčího trendu, ceny ropy a zlata se po dosažení vrcholů naopak zřítily výrazně níže. Vyspělý svět slepě vzývá inflaci jako pomyslnou spásu, mladé trhy zažily několik silných výprodejů, a to i v důsledku netypických toků kapitálu v důsledku politiky centrálních bank. Část trhu je přesvědčena, že je zaděláno na novou krizi, možná ještě silnější než tu, kterou spustilo nesplácení hypoték v USA. Druhá část investorů je přesvědčena, že se ekonomika v USA, ale i v Evropě oklepe a za postupné normalizace měnové politiky dokáží akcie dále posilovat, zatímco dluhopisy ustoupí z pásma rekordně nízkých výnosů.

Index S&P 500 posílil za 6 let o zhruba 58 % (od svého dna na jaře 2009 aktuálně téměř o 200 %), stříbro si připsalo 71 % a zlato i přes poklesy v uplynulých dvou letech 61 %.

Vývoj cen jednotlivých aktiv od pádu Lehman Brothers
Vývoj cen jednotlivých aktiv od pádu Lehman BrothersZdroj: Bloomberg

Bilance americké centrální banky narostla v důsledku série programů odkupů aktiv (kvantitativního uvolňování) o 3,5 bilionu USD.

Vývoj bilance Fedu od pádu Lehman Brothers
Vývoj bilance Fedu od pádu Lehman BrothersZdroj: Bloomberg

Ekonomické oživení je jedním z nejdiskutovanějších témat. Ačkoli americký HDP je výše než před krizí, zaměstnanost je stále hluboko pod předkrizovými úrovněmi. Na slabost některých stránek ekonomiky upozorňují kritici nejen v USA, ale také v Evropě, kde je právě slabý trh práce stále nevyřešeným problémem a nezaměstnanost se drží poblíž historických maxim. A není to problém zdaleka jediný.

Vývoj zaměstnanosti v USA od pádu Lehman Brothers
Vývoj zaměstnanosti v USA od pádu Lehman BrothersZdroj: Bloomberg

Zdroj: Zero Hedge

reklama
reklama