Známý býk hlásí: S&P 500 do konce roku vystoupá na 2 100 bodů, čekají nás ještě roky růstu cen akcií

| redakce

Historických rekordů se nelekejte. Současný býčí trh nevykazuje známky únavy ani charakteristiky konce období růstu cen akcií. To vzkazuje investorům bývalý hlavní akciový stratég JPMorgan Tom Lee, nyní "v dresu" Fundstrat Global Advisors.

"Do konce roku není důvod klesat na mysli," říká stratég, který na začátku roku, ještě jako zástupce JPMorgan, patřil s letošní cílovou cenou indexu S&P 500 na úrovni 2 075 bodům mezi největší optimisty (v době vydání doporučení šlo dokonce o nejvyšší cílovou cenu). V novém působišti sice oficiálně nemůže stanovovat cíle na další roky, nicméně do konce roku 2014 očekává růst širokého amerického akciového indexu na 2 100 bodů.

"Očekáváme zisky z držení amerických akcií ještě po řadu dalších let. Bude to díky v současné době stále omezené poptávce, vylepšení bilancí domácností, firem i bank, atraktivním relativním valuacím akcií a stále nízkému přesvědčení investorů," píše Lee v aktuální poznámce k dění na trzích. "Riziko vyšších sazeb Fedu je falešné. Vyplývá z posilování ekonomiky, které je celkově pro ceny aktiv příznivé."

Konec býčího trhu je daleko

Podle Leeho charakterizují konec býčích trhů na americkém akciovém trhu znaky, které v současnosti nejsou patrné. Jde o:

  • Investice: Investice v poměru k HDP na konci býčích trhů zpravidla kulminují okolo 28 % HDP (investice zahrnují CAPEX, tedy kapitálové výdaje firem, dále stavební výdaje a objednávky zboží dlouhodobé spotřeby). V současnosti je tento poměr na 23 %, což implikuje potenciál růstu investic o dalších 800 miliard USD. To by mělo podpořit růst cen akcií.
Podíl investic na HDP by měl ještě růst
Podíl investic na HDP by měl ještě růst
  • Zisky firem: Ziskovost firem z indexu S&P 500 má v průměru tendenci překonat vrchol z předchozího cyklu o 53 %. V roce 2006 byl vrchol zisku na akcii S&P 500 92,15 USD, což implikuje další vrchol okolo 140 USD na akcii.
Optimistický výhled růstu ziskovosti firem z S&P 500
Optimistický výhled růstu ziskovosti firem z S&P 500
  • Výnosová křivka: Spread výnosů 10letých a 3letých vládních dluhopisů USA se v historii v průměru obrátil před nebo těsně po vrcholu akciového trhu. Současný spread okolo 75 bodů je historicky vysoký a má daleko k obratu.

  • Relativní valuace akcií: Na vrcholech býčích trhů byly akcie v minulosti relativně méně atraktivní než dluhopisy. To nyní ani zdaleka neplatí.

"Pokud není býčí trh ve své závěrečné fázi, a výše uvedené argumenty to podle mě jasně dokazují, pak lze říci, že je tento býčí trend zhruba v polovině," míní stratég.

Trochu moc optimismu?

Psychika pracuje, a tak se ani dříve zarytí pesimisté nemohou ubránit býčí náladě. Po 4% růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí se ani není co divit. Mezi býky se tak v uplynulých týdnech zařadili takoví skeptici jako Bob Janjuah z Nomury, Gina Martin Adams z Wells Fargo nebo hlavní ekonom Gluskin Sheff David Rosenberg.

"Co se ale může pokazit?" ptá se Lee. "Největším rizikem jsou externí faktory, například růst inflace v důsledku skokového nárůstu ceny ropy kvůli geopolitickému šoku, nebo nervozita ve finančním sektoru, která by pravděpodobně pramenila z Evropy." Dodejme ještě dlouhodobou nejistotu ohledně zpomalení Číny a jejích problémů v realitním sektoru.

Populární investor a manažer Laszlo Birinyi se nedávno nechal slyšet, že ten hlavní znak přerostlé akciové bubliny ještě opravdu nepřišel. "Až půjdu do baru a ten, kdo mi míchá drink, se zeptá, jaké akcie nakupovat, bude to teprve znamení, že je býčí trh v nebezpečí. Veřejnost, Main Street, se ale stále od akcií drží spíše dále," upozornil. "I při případných dalších poklesech proto nechte dveře otevření dalším příležitostem a dejte prostor tomu, aby se dobré časy mohly projevit i ve vašem portfoliu."

Fundstrat Global Advisors, Business Insider, Bloomberg

reklama
reklama