Bob Doll: Býčí trh a růst ekonomiky ještě nejsou u konce

| redakce

Měnový výbor americké centrální banky ve středu večer na závěr svého dvoudenního zasedání jistě nezahodí příležitost zopakovat, že bude úrokové sazby držet na technické nule ještě nějakou dobu. Alespoň to ve svém týdenním výhledu tvrdí hlavní investiční stratég společnosti Nuveen Asset Management Bob Doll. Fed si tím podle něj koupí další čas na přizpůsobování monetární politiky skutečnému stavu ekonomiky, což pro trhy bude jednoznačně pozitivní.

"Konec ekonomického růstu a býčího trendu obvykle přichází ve chvíli, kdy se začnou vytvářet silné inflační tlaky. Dalo by se tedy očekávat, že Fed již brzy přistoupí k utahování měnové politiky v podobě zvyšování úrokových sazeb s cílem zastavit růst inflace," říká Doll. "My očekáváme, že se sazby začnou zvyšovat v průběhu příštího roku, ne však primárně kvůli rostoucí inflaci, ale zkrátka proto, že již ekonomika bude dost silná na to, aby tento krok dokázala vstřebat."

USA - míra inflace (září 2013 - srpen 2014)
USA - míra inflace (září 2013 - srpen 2014)Zdroj: tradingeconomics.com

Jinými slovy, ekonomický růst a zdražování amerických akcií nejsou podle Dolla ani zdaleka u konce. Na trzích se sice spolu se zvyšováním sazeb může objevit do jisté míry zvýšená volatilita a pravděpodobně i dílčí korekce, ekonomické pozadí však zůstane prorůstové, což bude svědčit i cenným papírům.

"Na druhé straně oceánu ECB pokračuje v uvolňování měnové politiky a podle našich odhadů se k dalším opatřením na podporu hospodářství brzy uchýlí i Japonsko," uvádí dále Doll. "Právě rozdílný postoj na americké centrální banky na jedné straně a evropské a japonské centrální banky na straně druhé přitom v tomto ohledu považujeme za hlavní důvod posilování americké měny k euru i jenu," dodává. I tento trend by tak ještě nějakou chvíli mohl pokračovat a nahrávat obchodníkům spekulujícím na silnější dolar.

Zdroj: Nuveen Asset Management

reklama
reklama