Zima se blíží. Jak rychle by Evropě chyběl plyn z Ruska?

| redakce

Když Rusko zavře kohouty plynovodů, Česku dojde plyn za devět měsíců. Jak jsou na tom další země?

Pokud by Rusko přerušilo dodávky plynu do Evropské unie na déle než půl roku, ohrozilo by to zásobování mnoha evropských zemí, včetně Německa a dalších zemí v regionu střední Evropy. Vyplývá to ze studie, kterou publikoval Energiewirtschaftliches Institut při Kolínské univerzitě. Na základě simulace činnosti evropských plynovodů, kapacit zásobníků a zařízení navázaných na zkapalněný plyn (LNG) studie zkoumá, co by se stalo při výpadku dodávek z Ruska po dobu 1, 3, 6 a 9 měsíců.

Finsko nemá žádné zásobníky plynu a veškerou surovinu dováží z Ruska, bylo by tedy první "na ráně". Při tříměsíčním zavření ruských plynovodů by chybělo Polsku 1,8 miliardy a Turecku 3,8 miliardy kubických metrů plynu. Půlroční výpadek by byl cítit v Německu, Estonsku, Rakousku, Řecku a celém Balkáně a Švýcarsku. Pokud by Moskva zavřela kohouty na 9 měsíců, bylo by "vážně zasaženo" zásobování plynem v Německu, Itálii a Francii a Evropě jako celku by chybělo 46 miliard kubických metrů plynu. V takovém případě by podle studie měly problémy i Česká republika, Maďarsko a Slovensko.

V bezpečí by byly pouze země, které samy těží plyn, jako jsou Norsko, Dánsko, Nizozemsko, Rumunsko a Spojené království. V klidu mohou být také státy, které dovážejí od sousedů nebo které provozují terminály na dovoz zkapalněného plynu, tedy Belgie, Bulharsko, Irsko, Litva, Lotyšsko, Portugalsko, Španělsko a Švédsko.

Rusko potřebuje vyvážet plyn

Plynové embargo by ale bolelo i Rusko. Každý měsíc by přicházelo až o 4-4,5 miliardy eur, což je zhruba 3,5 % ročních tržeb Gazpromu. "To by mělo výrazný vliv na ziskovost GazpromuTím by výrazně klesl zisk Gazpromu a jeho příspěvky do ruského státního rozpočtu," uvádí německá studie.

Na nepříznivé scénáře se před zimou kvůli ukrajinské krizi chystá i Evropská komise. "Neuměl jsem si představit, že se Vladimir Putin uchýlí ke lžím a používání zbraní. Proto již nevylučuji ani ty nejhorší scénáře," prohlásil eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger s poukazem na ruské angažmá na Ukrajině a anexi Krymu. V krizi by Brusel například zakázal plynárenským firmám vypravovat tankery s LNG mimo Evropu a omezil dodávky plynu firmám, aby chránil domácnosti.

Jak rychle by začal chybět Evropě ruský plyn?
Jak rychle by začal chybět Evropě ruský plyn?Zdroj: EUobserver.com

Zdroj: EUobserver.com

reklama
reklama