Akciové trhy si již dávno nejsou rovny. Kde se akciím daří? A kde jsou vyloženě slabé?

| redakce

Doby, kdy se všechny akciové indexy vyvíjely stejným směrem, jsou pryč. Po finanční krizi se akcie v různých zemích vydaly vlastní cestou. Je velmi jednoduché říct, že akcie zažívají býčí trh a lámou rekordy, jenže to je pravda jen v USA. Globální skutečnost je daleko rozmanitější.

Podívejme se na několik významných světových burz. Indexy jsou oceněny v amerických dolarech a do jejich výkonnosti jsou započteny příjmy z dividend.

Za posledních 12 měsíců se daří především rozvinutým trhům v čele s USA, i když německé akcie jsou aktuálně zasaženy krizí na Ukrajině. Nečekaným vítězem jsou indické akcie. Jediným trhem, který je v mínusu, je ten ruský.

Výnos světových akcií za poslední rok
Výnos světových akcií za poslední rok

Když se podíváme na tříletý horizont, je dominance vyspělých trhů ještě zřejmější. USA a Německo za sebou nechaly ostatní trhy s velkým náskokem. Na opačném konci spektra jsou brazilské a ruské akcie. Zatímco S&P 500 je za tři roky 80 % v plusu, brazilské akcie jsou 10 % v mínusu a ruské dokonce 20 %.

Výnos světových akcií za poslední tři roky
Výnos světových akcií za poslední tři roky

Trend není jiný ani v pětiletém horizontu. Akcie ze zemí BRIC (kromě Indie, která má za sebou úspěšný poslední rok) jsou na tom špatně. Za 5 let nevydělaly tyto trhy téměř nic.

Výnos světových akcií za posledních pět let
Výnos světových akcií za posledních pět let

Zdroj: Short Side of Long

reklama
reklama