Zaměřeno na Evropu: Oživení pořádně drhne

| Martin Lobotka

Eurozóna pokračuje v sérii dat, která potvrzuje, že ekonomika sice letos meziročně poroste, ve srovnání s Británií či Spojenými státy však výrazně pomalejším tempem, které nedokáže citelněji zmenšit armádu nezaměstnaných ani zvýšit inflaci alespoň na dohled cíle ECB. Oživení tak zůstává přinejlepším velice křehké.

Růst HDP eurozóny se ve 2. čtvrtletí podle v srpnu zveřejněných předběžných dat zastavil, když ze čtyř velkých ekonomik, tvořících skoro 80 % jejího HDP, rostlo jen Španělsko (+0,6 % mezikvartálně). Itálie se ponořila do třetí recese od finanční krize, Německo pokleslo o dvě desetiny a Francie – jak jinak – stagnovala. Eurozóna tak zůstává jedinou významnou ekonomikou, která je stále vzdálena od předkrizových hodnot.

Eurozóna - míra inflace (srpen 2014)

Ani ve třetím kvartálu to zatím na velkou slávu nevypadá. Průmysl se kromě Německa ve všech velkých zemích trápí (Francie stagnace, Španělsko lehký růst, Itálie v procentním propadu) a zhoršení předstihových ukazatelů o žádném rychlém zlepšení nevypovídá. V srpnových datech už navíc bude cítit vliv ukrajinsko-ruské krize.

Ani červencová měsíční data nebyla příliš optimistická. Jediným pozitivem posledních měsíců jsou maloobchodní tržby, které rostly v červnu nejrychlejším tempem (2,4 % meziročně) od konce prvního čtvrtletí 2007. I když je to s ohledem na vývoj průmyslové produkce pozitivní, je jasné, že se bez výrazného zlepšení trhu práce nejedná o udržitelný trend. V podstatě je to podobný příběh jako v posledním roce v ČR – návrat důvěry vedl k uspokojování odložené spotřeby. Vzhledem k tomu, že míra úspor v eurozóně je nyní již na nižších než předkrizových úrovních, těžko lze z toho směru čekat další stimul pro poptávku domácností.

Ostatní data byla vesměs slabá. Zklamalo Německo, hlavně jeho průmysl. Ve druhém čtvrtletí klesl oproti prvnímu o více než procento a ani do třetího kvartálu nemá největší ekonomika Evropy nakročeno dobře – propad nových průmyslových objednávek na úroveň z července 2013 nevěští pro produkci ve 3. a 4. čtvrtletí nic dobrého. Obrázek dotvářejí měkké indikátory – průmyslový PMI se drží jen lehce nad hranicí 50 bodů (52) a index Ifo klesl v srpnu na nejnižší úroveň za 12 měsíců.

Německo - průmyslová výroba (červenec 2014)

Ještě horší je stav francouzského průmyslu – PMI se propadl na nejnižší hodnotu za 15 měsíců a nachází se výrazně v oblasti kontrakce. Ačkoli průmyslová produkce v červenci vzrostla skoro o 2 %, což trochu zmírňuje jinak slabá data, struktura naznačuje výrazný jednorázový vliv (výrazně, o 5 % meziměsíčně, narostla produkce investičních celků).

Je těžké s určitostí označit příčinu současného vývoje evropské ekonomiky, je však možné, že se jedná o nepřímé dopady eskalující krize na Ukrajině. Eurozónu tak drží nad hladinou sektor služeb, kde si index PMI navzdory zhoršení proti červenci udržel růstovou úroveň (53,1 bodu, Německo: 56,4 bodu).

Eurozóna - kompozitní index nákupních manažerů (srpen 2014)
reklama
reklama