Jak dopadne stav ekonomiky na jednotlivé investice

| redakce

Jak zohlednit makroekonomické podmínky při investování, radí David Kaufman, prezident Westcourt Capital a portfoliomanažer specializující se na tradiční a alternativní třídy aktiv a investiční strategie.

Varování, že historické výnosy nezaručují budoucí výkonnost, naleznete snad v každém materiálu o investicích. Platí to hned ve dvou rovinách. Zaprvé, na mikro úrovni, například u manažera, jehož budoucí výkonnost ovlivňuje nespočet faktorů (může jít o osobní problémy, nedostatek motivace nebo vyostření konkurence). A zadruhé, na světové makro úrovni, kde jsou prakticky všechny třídy aktiv a investiční strategie ve svých rizikových profilech cyklické, což znamená, že v určitých dobách podávají lepší výkon ve srovnání s ostatními a naopak. Výsledek závisí na řadě makroekonomických veličin - úrokových sazbách, růstu HDP, intervencích centrálních bank nebo geopolitických faktorech.

Aby konkrétní investice podala v budoucnu stejně dobrý výkon jako v minulosti, musí si být investor jistý, že existuje velká pravděpodobnost, že příznivé makro- a mikroekonomické podmínky vytrvají.

Nyní si již pět let užíváme silného býčího trhu, a proto se více než kdy jindy vyplatí trávit čas nad analýzami makroekonomických podmínek, protože hrozí velké riziko změny trendu. Kaufman se zaměřuje na pět hlavních investičních kategorií a faktory, které mohou jejich výkon ovlivnit.

1. Dluhopisy

Těžko byste hledali dluhopisový fond vedený zkušeným manažerem, který by od finanční krize nevykázal slušné zisky. Celkový výnos dluhopisů je tvořen sumou vyplacených úroků plus zhodnocením vyplývajícím z poklesu úrokových sazeb (rostou ceny dluhopisů) a aktivního tradingu. Větší část růstu u fondů dluhopisů investičních stupňů lze přisuzovat klesajícím sazbám.

Většina investorů neočekává, že úrokové sazby budou z historicky extrémně nízkých úrovní ještě klesat. To znamená, že s příspěvkem zhodnocení vlivem úrokových sazeb nejspíše nebude možné počítat, takže se výnosy dluhopisů přinejmenším normalizují.

Pokud se ale sazby rychle zvýší, případně dojde k výrazné korekci na akciových trzích (což by způsobilo rozšíření úvěrového spreadu na korporátních dluhopisech), lze očekávat znehodnocení dluhopisů, které převýší vyplácený úrok. Výsledkem tedy bude negativní výnos. Doplněno o inflaci a zdanění úroků to znamená riziko výrazných ztrát na inflačně očištěné bázi.

2. Akcie

Mnoho analytiků věří, že neuvěřitelný růst severoamerických akciových trhů byl vyvolán stejným dílem uvolněnou měnovou politikou jako oživením ekonomiky (to je ale slabé). Fed utvrzuje trhy v tom, že chce pokračovat s omezováním kvantitativního uvolňování až na nulu, takže je rozumné očekávat minimálně normalizaci cen akcií a růst o 6 až 8 % ročně.

Trhům bude v následujících letech chybět vítr v zádech, takže se teprve ukáže, kdo jsou skuteční "machři" ve výběru jednotlivých akcií. Ne nadarmo se říká, že stoupající vlna (nebo trh) dokáže ukrýt řadu hříchů, ale až ve chvíli, kdy opadne, se ukáže, kdo plaval nahý.

Zajímavý investiční příběh se rýsuje v Evropě. Evropské trhy zaostávají za americkými a ještě se jako celek nepřibližují předkrizovým maximům. Evropská centrální banka naznačuje, že chce případným kvantitativním uvolňováním podpořit růst, a pokud se nepokoje na Ukrajině a Blízkém východě uklidní, mohli by si investoři během příštích pěti let přijít na své.

  • 1
  • 2
reklama
reklama