Burzovní kalendář (22. 9. - 26. 9. 2014)

| redakce

V USA budou zveřejněna data z trhu s bydlením a zpřesněný odhad HDP za 2. čtvrtletí. Promluví také sedm členů Fedu, jejichž slova by mohla naznačit více o prvním růstu úroků v USA. V Německu bude zveřejněn index podnikatelského klimatu Ifo, pražská burza v pondělí začne obchodování bez akcií společnosti Orco.

USA

22/9 Prodej existujících domů (odhad srpen: 5,18 milionu, červenec: 5,15 milionu)

22/9 Index aktivity chicagského Fedu (odhad srpen: 0,35 bodu, červenec: 0,39 bodu)

23/9 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH; odhad září: 58,1 bodu, srpen: 57,9 bodu)

23/9 Index cen domů FHFA (odhad červenec meziměsíčně: +0,4 %, červen: +0,4 %)

23/9 Index průmyslové aktivity richmondského Fedu (odhad srpen: 12 bodů, červenec: 12 bodů)

24/9 Prodeje nových domů (odhad srpen: 430 tisíc, červenec: 412 tisíc)

25/9 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (odhad srpen meziměsíčně: -17,1 %, červenec: +22,6 %)

25/9 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad týden do 20. září: 295 tisíc nových, předchozí týden: 280 tisíc)

25/9 Index nákupních manažerů ve službách (FLASH; odhad září: 61 bodů, srpen: 58,5 bodu)

25/9 Index průmyslové aktivity kansaského Fedu (odhad srpen: 8 bodů, červenec: 3 body)

26/9 HDP za 2Q2014 (očekávání mezikvartálně: +4,6 %, předchozí revize +4,2 %)

26/9 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad září: 85, flash září: 84,6)

Americké akcie prožily další týden plný nových rekordů. Za celý týden získal Dow 1,74 %, S&P posílil o 1,26 % a Nasdaq proti minulému pátku stoupl o 0,27 %. Americká burza se také dočkala největšího IPO ve své historii, když v pátek na NYSE debutovala čínská společnost Alibaba. IPO Alibaby jsme sledovali ŽIVĚ. Její akcie během prvního dne stouply o 38 % a celá firma dosáhla po prvním dnu ocenění 231 miliard USD. Mezi technologickými firmami jsou větší už jen Apple, Google a Microsoft.

"Trhy reagovaly na Alibabu i skotské referendum, které dopadlo v prospěch zachování Spojeného království v současné podobě. Je však také pravda, že investoři si na akcie Alibaby dělali místo a celý týden vyprodávali technologické akcie. Teď se vracíme k normálu," uvedl Paul Nolte z Kingsview Asset Management. Příští týden by se tak mohlo dařit právě technologickým akciím, protože ty byly v uplynulém týdnu pod největším tlakem.

Býčí trh na amerických burzách by měl pokračovat. Index S&P 500 za celý týden přidal 1,26 % a ve čtvrtek i v pátek uzavřel nad 2 010 body, tedy nad předchozím historickým maximem. Hladiny podpory jsou dle technické analýzy teoreticky na psychologické hladině 2 000 bodů, dále pak na zářijových minimech v pásmu 1 970 až 1 980 bodů. Směrem nahoru je prostor otevřený, odpor by mohl vzniknout okolo 2 020 bodů, které zhruba shora ohraničují zužující se rostoucí trendový kanál. Více čtěte v technickém komentáři ZDE.

Příští týden veřejně mluví hned 7 členů Fedu. Investoři budou pozorně sledovat jejich slova a případné jestřábí komentáře. Zasedání FOMC v uplynulém týdnu příliš nových informací nepřineslo, nicméně investory uklidnilo, protože Fed signalizoval, že po ukončení kvantitativního uvolňování v říjnu nebude se zvyšováním sazeb spěchat.

Přesto sazby dříve či později vrostou, což žene vzhůru kurz amerického dolaru, zvláště v situaci, kdy ECB svou politiku uvolňuje. Na krátkém konci výnosové křivky rostou úroky.

"Trh by si měl více všímat toho, co se děje s dolarem a komoditami. Zlato i stříbro oslabují. Pokud to bude pokračovat, mělo by to být pozitivní pro dluhové trhy, nemusí to být však nutně negativní pro akcie. Trh ale může začít rebalancovat pozice a vybírat zisky," říká hlavní makroekonomický stratég Wells Fargo Advisors Gary Thayer. Podle něj jsou ekonomická data dobrá, takže na trhu sice uvidíme volatilitu, ale rok akcie zakončí výše, než jsou nyní.

V pátek bude zveřejněn zpřesněný odhad růstu amerického HDP za druhý kvartál. Čeká se, že růst bude revidován vzhůru na 4,6 %. Otázka je, zda je to pro akcie dobrá zpráva, protože to může přiblížit utahování měnové politiky.

Analytici také sledují finanční akcie, kterým by měl prospět růst sazeb Fedu. Většina akcií bank je na nejvyšších hodnotách od finanční krize. Příští týden čeká trh navíc největší finanční IPO, když si Citizens Financial Group půjde pro 3,36 miliardy USD.

Pozornost se zaměří i na data z nemovitostního trhu. V pondělí budou zveřejněny údaje o prodejích existujících domů, ve středu je doplní čísla o nových prodaných domech. V obou případech se čeká růst.

Několik firem také zveřejní výsledky za uplynulé čtvrtletí:

24/9 Accenture - odhad: zisk na akcii 1,101 USD, tržby 7,619 miliardy USD

25/9 NIKE - odhad: zisk na akcii 0,876 USD, tržby 7,775 miliardy USD

26/9 BlackBerry - odhad: zisk na akcii -0,155 USD, tržby 946 milionů USD

Proč sazby v USA nikdy nevzrostou Proč sazby v USA nikdy nevzrostou Z růstu úrokových sazeb v USA nemají strach jen lidé, kteří mají hypotéku, či investoři. ... Fleckenstein: Idiotská politika Fedu může za to, že je trh jako nikdy dříve zralý na výbuch Fleckenstein: Idiotská politika Fedu může za to, že je trh jako nikdy dříve zralý na výbuch Známý investor a v posledních letech nepříliš úspěšný spekulant na pokles Bill Fleckenstein odrážel dotazy ... Tento graf je opravdu důležitý: Akciový motor se zadrhává Tento graf je opravdu důležitý: Akciový motor se zadrhává Jedním z motorů současného růstu cen akcií jsou zpětné odkupy akcií. Jenže firmy na ně ... LONG akciové tipy z proslulé konference hodnotových investorů LONG akciové tipy z proslulé konference hodnotových investorů Jaké tipy nabídli na konferenci hodnotových investorů 10. září investorské legendy? Známý býk hlásí: S&P 500 do konce roku vystoupá na 2 100 bodů, čekají nás ještě roky růstu cen akcií Známý býk hlásí: S&P 500 do konce roku vystoupá na 2 100 bodů, čekají nás ještě roky růstu cen akcií Historických rekordů se nelekejte. Současný býčí trh nevykazuje známky únavy ani charakteristiky konce období růstu ...
reklama
reklama