Týden na trzích podle burzovních grafů: Další rekordy budou znamenat potvrzení býčího výhledu, Fed dal zelenou podzimní rally

| Andrej Rády

Americké akciové trhy zažily v týdnu několik nových maxim. Velkou podporou bylo zachování opatrného výhledu Fedu ohledně zvyšování úrokových sazeb.

S&P 500

V první polovině týdne index klesl na nové lokální dno a většina indikátorů naznačovala další pokles cen akcií, například index volatility VIX uzavřel nad 14 body. Po zasedání FOMC ale přišlo uklidnění, sazby se budou zvedat zřejmě později, než spekulovala část trhu.

Index S&P 500 za celý týden přidal 1,26 % a ve čtvrtek i v pátek uzavřel nad 2 010 body, tedy nad předchozím historickým maximem. Bude tento býčí signál fungovat lépe, než fungovaly předchozí několikadenní poklesy jako signál medvědí? Další závěry nad předchozími maximy by každopádně potvrzovaly optimistický výhled. Pátek přinesl díky vypršení opcí na futures, indexy a akcie (quadruple witching) a vstupu Alibaby na trh vysoce nadprůměrný objem obchodů.

Hladiny podpory jsou teoreticky na psychologické hladině 2 000 bodů, dále pak na zářijových minimech v pásmu 1 970 až 1 980 bodů. Směrem nahoru je prostor otevřený, odpor by mohl vzniknout okolo 2 020 bodů, které zhruba ohraničují shora zužující se rostoucí trendový kanál.

S&P 500 - technická analýza
S&P 500 - technická analýza

Put/call poměry na trhu s opcemi se posunuly do pásma, které naznačuje pro akcie negativní výhled. U váženého ratia je to méně jednoznačné než u standardního. Šíře trhu (poměr počtu posilujících titulů vůči počtu oslabujících titulů) ale ukazuje, že se na růstu podílí stále více akcií, což je nákupní signál.

S&P 500 - 21denní vážené put/call ratio
S&P 500 - 21denní vážené put/call ratio

VIX

Index volatility VIX se po "výletu" nad 14 bodů, z krátkodobého hlediska medvědího teritoria, vrátil do oblasti okolo 12 bodů. To podporuje neutrální až optimistický výhled pro akcie.

VIX - technická analýza
VIX - technická analýza

Závěr

Prolomení předchozích maxim v závěru týdne a dvě závěrečné ceny nad nimi by znamenaly jasný býčí signál, nebýt nepříznivých poměrů put a call opcí. Pokud by se index S&P 500 odrazil níže, platil by neutrální výhled až do případného prolomení ceny pod 1 980 bodů.

Fed se nechystá rychle zvyšovat sazby, což akciové optimisty uklidnilo. Banka je nyní pro trh relativně čitelná - kvantitativní uvolňování má skončit po říjnovém zasedání FOMC, sazby mají zůstat na minimu delší dobu po závěr programu odkupů -, oživení hospodářství, především trhu práce a inflace, stále sleduje s velkou opatrností. Mírně horší zprávy z ekonomiky tak mohou dát vzpomenout na takřka univerzální pravidlo posledních let, podle kterého jsou špatné zprávy dobré pro akcie. V týdnu bude oznámena revize vývoje amerického HDP ve druhém kvartálu, čísla o inflaci z posledního týdne byla pro trh spíše příznivá.

Zdroj: optionstrategist.com, Bloomberg

reklama
reklama