Fed by mohl sazby zvýšit až v roce 2016. Stačí dodržet, co platilo dosud

| Andrej Rády

Historie není pro investory ideálním vodítkem. Obzvlášť to platí v době, o které se v souvislosti s politikou centrálních bank v čele s tou americkou hovoří jako o bezprecedentní. Když už ale věštit, tak ne z křišťálové koule, ale aspoň z grafu.

Na jeden velice zajímavý ve své nedávné poznámce k dění na trzích upozornil Scott Minerd z Guggenheim Partners. Ukazuje index podmínek na americkém pracovním trhu. Je patrné, že v posledních dvou cyklech vývoje základní sazby Fedu začala centrální banka se zvyšováním úroků vždy až v době, kdy se index dostal do kladného teritoria. Pokud by pokračoval ve zlepšování současným tempem, nad nulu se vyhoupne až v roce 2016.

Konsenzus trhu, pokud jde o zahájení zvyšování úrokových sazeb Fedu, ale i po zářijovém zasedání měnového výboru americké centrální banky (FOMC) ukazuje na rok 2015, řada analytiků předpokládá první rate hike dokonce ještě v prvním pololetí.

Janet Yellenová, šéfka Fedu, na tiskové konferenci po posledním zasedání FOMC zasedání upozornila, že vše záleží na datech z ekonomiky, kalendář tedy není klíčový. Právě index podmínek na pracovním trhu, který sestavuje kansaský Fed, přitom zmínila jako sledovaný indikátor zdraví americké ekonomiky během svého srpnového projevu na výročním "sletu" centrálních bankéřů v Jackson Hole.

Index pracovního trhu v USA
reklama
reklama