10 akcií, s jejichž cenami výrazně pohnou aktivističtí investoři

| redakce

Žijeme ve věku aktivistických investorů. Ti dokáží vyvinout tlak na velké konglomeráty a přimět je k akci, k níž by se samy neodhodlaly. Vědět, co aktivističtí investoři prosadí, může být brána k bohatství. Podívejte se na 10 akcií, u nichž se dá zásah silných investorů čekat.

Velcí investoři, kteří se dokáží ozvat, jsou schopni výrazně zahýbat s cenami akcií. Kdo by před pěti lety řekl, že Apple bude vyplácet vysoké dividendy a vykupovat vlastní akcie za desítky miliard USD. Za to můžeme děkovat investorovi Carlu Icahnovi, který donutil technologického obra jednat méně jako startup a více jako dojná kráva. Za poslední rok vykoupil Apple 8 % vlastních akcií, což se pozitivně projevilo v ceně akcie i v zisku na akcii.

Aktivismus může být pro akcionáře velice přínosný. Akcie chemického obra DuPont minulý týden například vyskočily o 5 % jen proto, že vlivný akcionář Trian Fund Management prohlásil, že by se kolos s 200letou historií měl rozdělit.

Trian, který vede jeho zakladatel Nelson Peltz, už rok jedná s managementem DuPontu o zvýšení výkonnosti firmy. Minulý týden poslal Peltz dopis vedení chemické firmy, kterým sdělil, že je sice spokojený s plány firmy na odkup akcií či snižování nákladů, ale není to dost. Podle Peltze je současný management zodpovědný za špatné výkony firmy a opakovaně zklamal akcionáře, když nedosáhl stanovené výše zisků a tržeb.

Peltzův fond potom představil vlastní plán na zvýšení hodnoty firmy, který spočíval v jejím rozdělení na dvě části. To prý zdvojnásobí hodnotu firmy během tří let.

Apple a DuPont jsou jen dva příklady toho, jak aktivistický investor může zahýbat s celou společností a s jejími akciemi. Firem, které něco takového může potkat, je mnohem více.

Jak takovou firmu poznat? Mělo by jít o velký konglomerát, jehož efektivita a přínos pro investory nejsou takové, jaké by být mohly. Následující tabulka ukazuje efektivitu velkých firem z indexu S&P 500, u kterých zásah aktivistických investorů hrozí.

10 hlavních amerických konglomerátů
10 hlavních amerických konglomerátů

Ke srovnání efektivity byla použita EBITDA marže. Z tabulky je vidět, že zdaleka ne všem firmám se ji daří zvyšovat a u řady z nich je zvýšení jen velice malé. To je přesně čas pro zásah aktivistických investorů. Nejhůře na tom jsou GE a DuPont, kde se již aktivističtí investoři projevili.

Od těchto velkých firem se nedá čekat hvězdný růst. Nejsou to investiční hity, ale zase jsou ziskové. Všech 10 se snaží velmi těžce, aby byly efektivní. Je velmi pravděpodobné, že právě u nich se brzy někdo chopí příkladu fondu Trian a pokusí se je přimět, aby akcionářům nabídly mnohem více.

Zdroj: MarketWatch

reklama
reklama