Co musíte ráno vědět (25. září)

| redakce

Jak si v polovině týdne vedly akcie v Evropě i zámoří, co plánuje Mario Draghi a jak narovnat ohnutý iPhone? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu po rozpačitém úvodu zdražily

Americké akcie zahájily středeční obchodní seanci mírně v plusu, během první hodiny nicméně všechny tři nejsledovanější indexy klesaly a nakonec spadly pod nulu. Krátce poté však ožily, vrátily se do zelených čísel a seanci zakončily výrazně silnější. Trh pozitivně přijal zprávu amerického ministerstva obchodu, podle které se v srpnu v USA prodeje nových rodinných domů zvýšily o 18 % a stouply na nejvyšší úroveň za více než šest let. Dow posílil o 0,90 % na 17 210,06 bodu, širší S&P 500 přidal 0,78 % na 1 998,30 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 1,03 % na 4 555,22 bodu. V zelených číslech uzavřelo devět z deseti hlavních sektorů. Dařilo se zejména cenným papírům ze sektoru zdravotnictví a akciím ze sektorů cyklického a necyklického spotřebního zboží. Klesl pouze sektor služeb. Index volatility VIX spadl o 11,25 % na 13,25 bodu. Výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o čtyři bazické body na 2,56 %.

Nejsilnější vyhrávají: Skvělý kvartál pro dolar a akciová houpačka

Velká rotace směrem k akciím se vrátí ve velkém stylu, věští Bank of America

2. Evropské akcie ve středu díky dobrým investičním doporučením posílily

Evropské akcie ve středu díky doporučením analytiků i spekulacím o budoucí uvolněnější politice Evropské centrální banky zdražily. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,45 %, francouzský CAC 40 o 1,25 % a německý DAX o 0,70 %. Regionální Stoxx Europe 600 uzavřel se ziskem 0,72 % na 344,35 bodu. Všechny jeho sektory skončily v plusu, kromě mediálního odvětví, které uzavřelo na červené nule. Nejlépe si vedly sektor základních materiálů a telekomunikační odvětví.

James Knightley (ING): Ameriku by mohla překvapit inflace, Evropu zima bez plynu

3. Pražská burza ve středu ztratila přes půl procenta, dolů ji stáhly bankovní tituly

Index PX ve středu odepsal 0,57 % na 977,49 bodu. Burzu dolů tlačily především bankovní tituly. Akcie Komerční banky dosáhly druhého největšího objemu obchodů a odepsaly přes 2,5 %. Cenné papíry Erste Group Bank, v pořadí třetí nejobchodovanější emise, ztratily 1,13 %. Největší objem obchodů zaznamenaly tradičně akcie skupiny ČEZ, které naopak zpevnily o 0,15 %. Největší procentuální zisk si připsaly akcie likérky Stock, které podražily o 3,86 %. Cenné papíry O2 C.R. si polepšily o více než procento. Naopak větší než procentní ztrátu vykázaly kromě cenných papírů bank i akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR (-1,40 %) a mediální CETV (-1,45 %).

4. Očekávané události

Spojené státy jako každý čtvrtek zveřejní týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad týden do 20. září: 295 tisíc nových, předchozí týden: 280 tisíc), navíc připojí objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (odhad srpen: meziměsíčně -17,1 %, červenec: +22,6 %), předběžný index nákupních manažerů ve službách (FLASH; odhad září: 61 bodů, srpen: 58,5 bodu) a index průmyslové aktivity kansaského Fedu (odhad srpen: 8 bodů, červenec: 3 body). Itálie vydá zprávu o maloobchodních tržbách za červenec (odhad červenec: meziměsíčně 0 %, červen: 0 %) a v Praze zasedne česká národní banka, aby rozhodla o dalším nastavení měnové politiky, změna kurzu se však neočekává. Pomalu se také začíná rozjíždět výsledková sezóna, čísla zveřejní například NIKE (odhad: zisk na akcii 0,876 USD, tržby 7,775 miliardy USD) nebo Hennes & Mauritz (odhad: zisk na akcii 3,125 USD, tržby 37,977 miliardy USD). Investiční web bude navíc celý čtvrtek živě sledovat konferenci o investování, na niž do Prahy přijede i Mark Mobius. Co budou trhy sledovat v průběhu celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

ČNB: Od intervence uplynul téměř rok. Jaký efekt měla a kdy ji banka hodlá ukončit?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Index podnikatelského klimatu Ifo v Německu v září klesl na 104,7 bodu ze 106,3 bodu v srpnu (odhad: 105,8 bodu)

Index podnikatelského klimatu v Německu se v září opět snížil. Klesl na 104,7 bodu ze srpnových 106,3 bodu, očekával se mírnější pokles na 105,8 bodu. Hodnocení současné situace se zhoršilo na 110,5 bodu ze 111,1 bodu, čekalo se 110,2 bodu. Index očekávání spadl na 99,3 ze 101,7 bodu, konsenzus počítal se 101,2 bodu.

6. Ruská ekonomika bude letos a další dva roky stagnovat

Ruská ekonomika bude stagnovat letos i další dva roky, předpověděla ve středu Světová banka. Rusko tím bude platit cenu za ukrajinskou krizi, absenci strukturálních reforem a vrtkavou ekonomickou politiku, sdělila instituce.

Katastrofa je nejlepším přítelem investora. Vsaďte na Rusko a Čínu

7. Podle šéfky kansaského Fedu by se měly sazby zvýšit brzy. V opačném případě Fed riskuje vysokou inflaci a nestabilitu

Americký Fed by měl začít zvyšovat úrokové sazby brzy, jinak hrozí vysoká inflace a nestabilita na finančních trzích, kde už dnes mnozí investoři riskují více, než je zdrávo. Uvedla to šéfka pobočky Fedu v Kansasu Esther Georgeová.

Fed by mohl sazby zvýšit až v roce 2016. Stačí dodržet, co platilo dosud

Proč čtou akcioví investoři kroky Fedu jinak než ti dluhopisoví?

8. Draghi: Evropská centrální banka zachová uvolněnou politiku, dokud se inflace nepřiblíží 2% cíli

Evropská centrální banka zachová uvolněnou měnovou politiku, dokud se nynější mimořádně nízká míra inflace v eurozóně nevrátí do blízkosti dvou procent. Na francouzské rozhlasové stanici Europe 1 to řekl šéf ECB Mario Draghi. Dodal, že s ohledem na zastavení hospodářského růstu v zemích eura udělá jeho instituce vše, co bude moci, aby ekonomiku podpořila.

Takhle má fungovat kvantitativní uvolňování zaváděné ECB

9. Americká Komise pro cenné papíry a burzy vyšetřuje Pimco

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) vyšetřuje, jestli způsob, kterým Pacific Investment Management Co. oceňuje držené dluhopisy, uměle nenavyšuje zisky jednoho z jejích největších fondů. Zprávu přinesl deník The Wall Street Journal s odvoláním na nejmenované zdroje.

10. Air France trvají na rozšíření divize Transavia, stávka pokračuje

Rozdílná vyjádření francouzské vlády a vedení letecké společnosti Air France ve středu doprovázejí stávku pilotů aerolinek, která trvá už deset dnů a která aerolinky stojí odhadem 20 milionů eur denně. Piloti protestují proti plánu firmy rozšířit nízkonákladovou divizi Transavia. Obávají se totiž, že to povede k rušení pracovních míst. Zatímco ministr dopravy Alain Vidalies ve středu řekl, že kvůli stávce firma plán ruší, vedení aerolinek to popírá a uvádí, že zatím stále platí předchozí nabídka o pozastavení plánu do prosince.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Nový iPhone se sice dá ohnout, ale nejspíše jen jednou

reklama
reklama