Proč klesá cena zlata?

| redakce

Ukrajina, Islámský stát, rostoucí americký dluh, zpomalování Evropy - není toho málo, co by mělo investory strašit. Cena zlata, které vždy sloužilo jako bezpečný přístav, však dále klesá. Proč?

Zlato je jiné než ostatní komodity, lidé ho totiž berou také jako bezpečný druh peněz. Mnohem bezpečnější, než jsou papírové měny. Dokonce lze tvrdit, že zlato je jediná univerzální měna (i když tato jeho funkce stále slábne).

Z toho důvodu ti, kdo zlato mají, požadují prémii v dobách, kdy papírové měny selhávají. Zlato v té době totiž jako uchovatel hodnoty chrání proti inflaci.

V posledních letech se však stala divná věc. Přes pokračující kvantitativní uvolňování Fedu a velké vládní deficity zlato z vrcholu v roce 2011 přišlo o 35 % své hodnoty.

Existuje logické vysvětlení? Pravděpodobně jde o to, že zlato opouštějí ti, kteří v něj věřili, protože sázka na vysokou inflaci byla zcela chybná. To ukazuje deprese cen v USA i v Evropě.

Celý příběh zlata vypadá asi takto:

  1. V letech 2008 a 2009 viděli investoři, že Fed začíná tisknout peníze a americký státní dluh prudce roste. Došli k přesvědčení, že to nakonec povede k inflaci, protože to tvrdí všechny ekonomické učebnice.
  2. Místo toho, aby nakupovali "papírové" investice, vsadili na reálnou materiální investici - zlato.
  3. Čas běžel a investoři byli stále přesvědčení, že inflace jednou přijde.
  4. Jenže když uplynuly 3, 4 roky, začali mít investoři strach. Co když se mýlili a míra inflace neporoste?
  5. Po pěti letech ztratili investoři veškerou víru v inflaci. Začali se sami sebe ptát, proč na takovou teorii vůbec přistoupili. Poptávka po zlatě prudce klesá.

Jinými slovy, investoři kupovali v letech 2008 a 2009 zlato s obrovskou prémií. V momentě, kdy se ukázalo, že inflace není aktuální téma, se tato prémie vypařila. Zlato se jen vrátilo tam, kam patří. Pokud chcete zlato nakupovat, sledujte inflační očekávání. To je vše, co potřebujete.

Zdroj: Pragmatic Capitalism

reklama
reklama