Úvod do výchovy hodnotového investora

| redakce

Na nedávné newyorské konferenci Value Investing Congress vystoupil vedle mnoha dalších Guy Spier z Aquamarine Fund. Tento manažer letos v září také vydal knihu The Education of a Value Investor, tedy Vzdělávání hodnotového investora, možná také Výchova hodnotového investora. A na konferenci během pár minut vysvětlil, co by takový investor měl umět a vědět.

Seznamů dlouze rozepisovaných pravidel a doporučení pro investory je všude, včetně Investičního webu, spousta. Spierova slova proto nabízíme v opravdu rychlém přehledu. I tak z nich je jasné, co chce pomyslný básník říci.

Investiční proces

Uvědomte si, že nejste Warren Buffett a že se nerozhodujete vždy a pouze racionálně. Uvědomte si, že o ničem na světě nemůžete vědět všechno. Uvědomte si, že spousta "dat" z trhů je pouhý balast (agenturní zpravodajství klidně nechte vypnuté). Uvědomte si klamy, které zatemňují vaše rozhodování.

Pokud se vám výše uvedené podaří, jste na dobré cestě zahájit takový investiční proces, který může vést k uspokojivým finančním výsledkům. Co dalšího je jeho součástí?

Nesledujte cenu akcie, ale její ocenění. Nekupujte všechno, co někdo nabízí. Nebavte se s managementem. Analýzu zakládejte na skutečných datech, třeba hlášeních regulátorům (v nich hned tak někdo nepodvádí). Zapomeňte na každodenní obchodování. Když akcie, kterou jste koupili, oslabuje, držte ji další dva roky. Nikdy nemluvte o svých pozicích.


Se zmíněným Buffettem se Spier v některých věcech neshodne, Věštec z Omahy se například velice rád baví s řediteli firem, do nichž investuje. Mají ale mnoho společného. V každém případě i Spierovy rady je dobré mít na paměti, když se rozhodujete o dlouhodobé investici.

Zdroj: Marketfolly

reklama
reklama