Burzovní kalendář (29. 9. - 3. 10. 2014)

| redakce

V novém týdnu čeká USA i Evropu záplava makrodat. Nejsledovanějším údajem ve Spojených státech budou statistiky z trhu práce, především nově vytvořená pracovní místa. Evropskou událostí číslo jedna bude zasedání Evropské centrální banky.

USA

29/9 Osobní příjmy a výdaje (odhad srpen příjmy: +0,3 %, výdaje: +0,4 %, červenec příjmy: +0,2 %, výdaje -0,1 %)

29/9 Pokračující prodeje domů (odhad srpen meziměsíčně: -0,5 %, červenec: +3,3 %)

29/2 Index aktivity ve výrobě dallaského Fedu (odhad září: 10,5 bodu, srpen: 7,1 bodu)

30/9 Index cen domů S&P/Case-Shiller (odhad červenec meziročně: +7,4 %, červen: +8,1 %)

30/9 Index nákupních manažerů v oblasti Chicaga (odhad září: 61,5 bodu, srpen: 64,3 bodu)

30/9 Spotřebitelská důvěra (odhad září: 92,4 bodu, srpen: 92,4 bodu)

1/10 ADP - tvorba pracovních míst ve firemním sektoru (odhad září: 204 tisíc, srpen: 204 tisíc)

1/10 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru Markit (odhad září: 58,2 bodu, FLASH září: 57,9 bodu, srpen: 57,9 bodu)

1/10 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru ISM (odhad září: 58,5 bodu, srpen: 59 bodů)

1/10 Stavební výdaje (odhad srpen meziměsíčně: +0,4 %, červenec: +1,8 %)

2/10 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 297 tisíc nových, předchozí: 293 tisíc nových)

2/10 Podnikové objednávky (odhad srpen: -9 %, červenec: +10,5 %)

3/10 Míra nezaměstnanosti (odhad září: +6,1 %, srpen +6,1 %)

3/10 Změna v počtu pracovních míst mimo zemědělství (odhad září: +210 tisíc, červenec: +142 tisíc)

3/10 Obchodní bilance (odhad srpen: -40,7 miliardy USD, červenec: -40,5 miliardy USD)

3/10 Index nákupních manažerů ve službách Markit (FLASH září: 58,5 bodu, srpen: 59,5 bodu)

3/10 Index nákupních manažerů v nevýrobním sektoru ISM (odhad září: 58,5 bodu, srpen: 59,6 bodu)

I přes páteční růst zažily americké akcie špatný týden. Akciový index Dow klesl o 0,97 %, index S&P 500 se snížil o 1,39 % a technologický Nasdaq odepsal od pondělí do pátku 1,48 %.

"Konsolidace indexu S&P 500 v zóně okolo 2 000 by mohla ještě nějakou dobu trvat. Do medvědího trhu akcie vstoupí podle definice po prvním 20% propadu. Ten by znamenal pokles indexu na 1 600 bodů. To ale v současnosti zní jako příběh z jiného světa, než ve kterém žijeme," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

"Příští týden budou podle nás investoři nadále sledovat vývoj výnosů rizikových dluhopisů. Pokud by pokračoval jejich růst, očekávali bychom další tlak na akciové indexy, jelikož rizikové dluhopisy jsou konkurenčním nástrojem k akciím. Roli bude nadále hrát geopolitika, přičemž v posledních dnech ustoupil relativní význam Ukrajiny a pozornost se spíše soustředila na intenzivní bombardování pozic Islámského státu v Iráku a Sýrii," říká k dalšímu vývoji na trzích Pavel Ryska, analytik z J&T Banky.

Čeká se záplava makrodat. Investoři budou vyhlížet především klíčovou statistiku z amerického trhu práce, která bude zveřejněna v pátek. Podle posledních údajů v srpnu celková míra nezaměstnanosti v USA sice klesla o desetinu procentního bodu na 6,1 %, americká ekonomika však vytvořila pouze 142 tisíc nových pracovních míst, výrazně méně, než se čekalo.

"Makroekonomickým číslem týdne bude americká zaměstnanost zveřejněná v pátek. Pokud by číslo výrazně zklamalo (srpnový výsledek byl hluboko pod nejnižším odhadem), plány Fedu na růst úrokových sazeb by mohly dostat vážné trhliny, přičemž důsledkem by mohl být pokles výnosů a oslabení dolaru. Naopak silné číslo by mohlo podpořit dosavadní růst výnosů. Celkově vidíme pro příští týden spíše mírná rizika a máme opatrný výhled," říká Ryska.

Přestože není zasedání FOMC, bude příští týden díky zprávě o zaměstnanosti právě o Fedu. Čeká se, že americká ekonomika vytvořila v srpnu 210 tisíc pracovních míst mimo zemědělství. Číslo by tak mělo být výrazně vyšší než červencových 142 tisíc nových míst.

Podle Zana Browna z Lord Abbett zaměstnanost ukáže, zda je Fed v příštích šesti měsících schopen něco udělat. On sám doufá, že ekonomika vytvořila alespoň 215 tisíc pracovních míst, ale ekonomika je prý dostatečně silná, i kdyby bylo číslo nižší.

Spekulace o tom, kdy Fed zvýší sazby, také ženou vzhůru index volatility VIX, který za uplynulý týden vzrostl o 23 %. "Blížíme se k bodu, kdy Fed začne utahovat měnovou politiku, a volatilita se začíná normalizovat. Její růst tak bude pokračovat," říká Russel Koestrich z BlackRock. "Myslím si, že trh teď zažívá mini korekci. Nemyslím si, že by se však něco fundamentálně změnilo. Pokud se povede výsledková sezóna, trhy se zotaví."

Kromě čísel z trhu práce čeká USA řada dalších důležitých dat. Týden otevřou prodeje domů (očekávání -0,5 %), v úterý naváže americká spotřebitelská důvěra, kde se čeká setrvání poblíž sedmiletého maxima 92 bodů. Rovněž se bude sledovat index nákupních manažerů v Chicagu (očekává se mírný pokles na 61,5 bodu). Podstatným číslem bude středeční index ISM v průmyslu, kde se čeká nadále solidní úroveň 58,5 bodu. Silný kvartál zatím zažívá americký dolar, což je zpravidla negativní pro komodity i akcie.

3 akcie, které vám mohou po hlubokém propadu vydělat balík 3 akcie, které vám mohou po hlubokém propadu vydělat balík Když cena akcie propadne na zlomek ceny, může to znamenat, že je s firmou konec, ... Lekce z historie: Číhá za rohem říjnová tržní kalamita? Argumenty pro a proti dalšímu růstu cen akcií Lekce z historie: Číhá za rohem říjnová tržní kalamita? Argumenty pro a proti dalšímu růstu cen akcií Černé úterý roku 1987, panika léta Páně 1907, černočerné úterý, čtvrtek a pondělí z krizového ... Silný dolar může zabít nadcházející výsledkovou sezónu Silný dolar může zabít nadcházející výsledkovou sezónu Výsledky společnosti Nike mohou ve čtvrtek naznačit, jak sílící americký dolar zasáhne zisky a výhledy ... 10 akcií, s jejichž cenami výrazně pohnou aktivističtí investoři 10 akcií, s jejichž cenami výrazně pohnou aktivističtí investoři Žijeme ve věku aktivistických investorů. Ti dokáží vyvinout tlak na velké konglomeráty a přimět je ... Nejsilnější vyhrávají: Skvělý kvartál pro dolar a akciová houpačka Nejsilnější vyhrávají: Skvělý kvartál pro dolar a akciová houpačka Rally amerického dolaru v uplynulých týdnech může svou silou překvapit i ty, pro které nejsou ...
reklama
reklama