Co musíte ráno vědět (29. září)

| redakce

Jak zakončily týden světové burzy, jak dopadla stávka v Air France a čím si chtějí v Kansasu vyspravit státní rozpočet? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek vystřelily vzhůru, celý týden však zakončily se ztrátou

Americké akcie v první polovině páteční obchodní seance posilovaly zhruba o čtyři desetiny procenta. V reakci na revizi růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí na 4,6 % z 4,2 % odpoledne zdražování cenných papírů nabralo na síle a nakonec uzavřely všechny tři nejsledovanější indexy téměř o procento silnější. Ani solidní páteční růst cen akcií ale nedokázal smazat poklesy z předchozích dní. Dow posílil o 0,99 % na 17 113,15 bodu, širší S&P 500 přidal 0,86 % na 1 982,85 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,02 % na 4 512,19 bodu. V zelených číslech uzavřelo všech deset hlavních sektorů. Největší zisky si připsaly energetické tituly, akcie technologických společností a cenné papíry ze sektoru cyklického spotřebního zboží. Za celý týden akciový index Dow klesl o 0,97 %, index S&P 500 se snížil o 1,39 % a technologický Nasdaq odepsal od pondělí do pátku 1,48 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Konsolidace indexu S&P 500 okolo 2 tisíc bodů pokračuje

Možná to tak nyní nevypadá, býčí trh však může žít ještě dlouho

2. Evropské akcie v pátek uzavřely smíšeně, za celý týden oslabily

Obchodování na evropských akciových trzích v pátek skončilo smíšeně. Investory dopoledne mírně znepokojila zpráva výzkumného institutu GfK, podle níž nálada mezi německými spotřebiteli druhým měsícem v řadě klesla. Trhy vyhlížely také zprávu o vývoji americké ekonomiky, která odpoledne ukázala, že hospodářství USA v letošním druhém čtvrtletí vzrostlo o 4,6 % anualizovaně. To mimo jiné podpořilo výhledy na brzké zvyšování úrokových sazeb v USA a přispělo k oslabení eura vůči dolaru. Britský FTSE 100 posílil o 0,15 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,91 %. Německý DAX naopak o 0,20 % klesl. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 0,54 % na 3 219,58 bodu. Za celý týden FTSE 100 klesl o 2,73 % na 6 649,39 bodu, DAX oslabil o 3,15 % na 9 490,55 bodu a CAC 40 odepsal 1,43 % na 4 394,75 bodu. Index DJ EuroStoxx 50 za pět obchodních dní oslabil o 1,64 %.

Lekce z historie: Číhá za rohem říjnová tržní kalamita? Argumenty pro a proti dalšímu růstu cen akcií

Výhled na nový obchodní týden: Jaké detaily stimulů představí ECB na čtvrtečním zasedání?

3. Akcie na pražské burze v pátek zlevnily, oslabily i v týdenním horizontu

Index PX v pátek klesl o 0,19 % a týden zakončil na 980,29 bodu. Nejvíce v pátek oslabily akcie likérky Stock Spirits, jejichž cena klesla o 3,5 % na 102 korun. Výrazně se propadly i cenné papíry rakouské Erste Group Bank (-1,39 %) a sázkové kanceláře Fortuna (-1,18 %). Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze zlevnily o 2,26 % a vrátily se pod tisícibodovou hranici indexu PX. Největší pokles zaznamenaly cenné papíry Erste Group Bank, největší růst naopak vykázaly akcie telekomunikační firmy O2 Czech Republic.

Euro za 27,50 Kč? Příležitost pro importéry

Česká ekonomika poroste, shodují se experti

4. Očekávané události

Začíná týden nabitý makrodaty. V USA budou zveřejněny osobní příjmy a výdaje (odhad srpen příjmy: +0,3 %, výdaje: +0,4 %, červenec příjmy: +0,2 %, výdaje -0,1 %), pokračující prodeje domů (odhad srpen meziměsíčně: -0,5 %, červenec: +3,3 %) či index aktivity ve výrobě dallaského Fedu (odhad září: 10,5 bodu, srpen: 7,1 bodu). Eurozóna odhalí spotřebitelskou důvěru (konečný údaj za září - očekávání: -11,4 bodu, srpen -10 bodů). V Německu vyjde index spotřebitelských cen za září (odhad září: -0,1 % meziměsíčně a +0,8 % meziročně, srpen: 0 % meziměsíčně, +0,8 % meziročně). Vše, co budou trhy sledovat ve zbytku týdne, naleznete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Moskva: Další jednání o plynu pro Ukrajinu bude 2. či 3. října

Následující třístranná schůzka zástupců Ruska, Ukrajiny a Evropské unie věnovaná problémům kolem ceny a dodávek plynu Ukrajině se uskuteční 2. nebo 3. října. Podle agentury RIA Novosti to v sobotu upřesnil ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Strany by se měly věnovat pátečnímu ujednání ohledně zajištění zimních dodávek energetické suroviny Ukrajincům, z Kyjeva se ale ozývají nespokojené hlasy.

6. Odborový svaz pilotů Air France po dvou týdnech ukončil stávku

Odborový svaz pilotů francouzské letecké společnosti Air France ukončil stávku, která od 15. září vážně poškozovala finance a pověst firmy. Odboráři se k tomuto kroku rozhodli i přesto, že své požadavky u vedení společnosti neprosadili.

7. Česko zvažuje stavbu závodu na výrobu jaderných palivových tyčí

Česko by mohlo vybudovat závod na výrobu palivových tyčí pro jaderné elektrárny, aby zvýšilo svou energetickou nezávislost. V současnosti zpracovává potřebné analýzy. V pořadu ČT Otázky Václava Moravce to uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolc.

8. Japonská SoftBank jedná o převzetí studií DreamWorks

Japonská společnost SoftBank jedná o převzetí amerických studií DreamWorks Animation, která se proslavila filmy jako Shrek nebo Madagaskar. Informoval o tom server Hollywood Reporter, podle něhož jsou Japonci ochotni zaplatit vysokou prémii. SoftBank minulý týden vydělala asi 4,6 miliardy dolarů díky prodeji akcií internetové společnosti Alibaba.

9. Bill Gross opustil PIMCO

Dluhopisový guru Bill Gross opouští společnost Pacific Investment Management Company (PIMCO). Od pondělí nastoupí spoluzakladatel a jeden z investičních ředitelů PIMCO do společnosti Janus Capital, v níž bude mít na starosti dluhopisový fond Janus Global Unconstrained Bond Fund. Firma Janus Capital to oznámila ve svém pátečním prohlášení. Její akcie díky zprávě prudce posílily. Billa Grosse ve společnosti PIMCO nahradí Daniel Ivascyn.

Bonus

V Kansasu si vylepšují státní rozpočet prodejem sexuálních hraček

V Kansasu přišli se zajímavým nápadem, jak alespoň trochu snížit vysoké státní dluhy. Rozpočet státu mají podpořit příjmy z prodeje erotických pomůcek. Podle listu Kansas City Star budou v on-line aukci nabídnuty tisíce "hraček pro dospělé" z řetězce sexshopů, který nedokázal platit daně. Zástupci Kansasu provedou v pondělí inspekci dotčeného zboží.

reklama
reklama