Možná to tak nyní nevypadá, býčí trh však může žít ještě dlouho

| redakce

Tom Lee z Fundstrat Global Advisors demonstruje, jak se mění ukazatel P/E během dlouhých býčích trhů. Podle těchto pohybů a jeho odhadů má současný býk před sebou ještě dlouhý život.

To, co žene ceny akcií v dlouhém období vzhůru, jsou firemní zisky a očekávání ohledně těchto zisků. Prémie, kterou jsou investoři ochotni za tyto zisky platit, se nicméně v průběhu času a tržního cyklu mění. A tato prémie se měří právě pomocí P/E, tedy poměru cen akcií k ziskům na akcii.

Tom Lee přitom bere v úvahu upravené P/E, kde se cena mění v čase, ale počítá s maximálním dosaženým ziskem během daného cyklu. Následující graf tedy počítá s pohyblivou cenou (P) a statickým ziskem (E), který je v daném býčím trhu maximální dosažený.

Lee věří, že historické zkušenosti vytvářejí precedent pro současnou situaci, což může znamenat, že býčí trh potrvá ještě řadu let.

Lee, jeden z největších býků na Wall Street, očekává, že průměrný zisk na akcii pro S&P 500 vyvrcholí v současném cyklu na 154 USD. V současnosti je 118 USD.

V grafu Lee srovnává historické dlouhé býčí trhy a ten současný. V případě, že budeme počítat, že vrcholný průměrný zisk na akcii bude v tomto cyklu 154 USD, je index S&P 500 v současnosti na hodnotě P/E 12,9. Průměrný P/E (který má v sobě zakomponovaný nejvyšší zisk na akcii v rámci cyklu) v minulých býčích trzích je 17. "Pokud budeme počítat s P/E 17 a maximálním ziskem 154 USD, dosáhne index S&P 500 vrcholu na 2 600 bodech," říká Lee. Nezapomínejme však na to, že 154 USD je pouze Leeho odhad.

Ukazatel P/maximální E pro dlouhé býčí trhy
Ukazatel P/maximální E pro dlouhé býčí trhy
reklama
reklama