Co musíte ráno vědět (30. září)

| redakce

Jak zahájily týden akcie v Evropě i zámoří, co si myslí o zvyšování sazeb jeden z guvernérů Fedu a který svobodný mládenec už není k mání? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie po úvodním sešupu napravily většinu ztrát, týden ale zahájily poklesem

Na výkonu amerických akcií se v pondělí podepsaly nepokoje v Hongkongu a horší než očekávaná americká makrodata. Na trhu je cítit výrazně vyšší volatilita, než na jakou si investoři zvykli během uplynulých měsíců. Ze situace tradičně těží americké státní dluhopisy. Indexy zahájily pondělní obchodní seanci propadem zhruba o procento, později ale ztráty zmírnily. Nakonec index Dow oslabil jen o 0,25 % na 17 071,22 bodu, S&P 500 odepsal shodně čtvrt procenta na 1 977,80 bodu a Nasdaq klesl o 0,14 % na 4 505,85 bodu. V plusu se udržel pouze sektor síťových služeb, téměř procento naopak odepsaly telekomunikace, odvětví základních materiálů, finanční a energetické společnosti. Index volatility VIX stoupl o 7 % na 15,89 bodu, když se v úvodu obchodování dotkl dokonce 17bodové hranice. Výnos 10letých amerických státních dluhopisů se snížil o 4 bazické body na 2,49 %.

Silný dolar může zabít nadcházející výsledkovou sezónu

10 akcií, s jejichž cenami výrazně pohnou aktivističtí investoři

2. Evropské akcie vykročily do nového týdne se ztrátou, dolů je stáhly banky

Evropským akciím se v pondělí nedařilo. Dolů je stahovaly akcie bank, především HSBC, kterou negativně ovlivňují pokračující protesty v Hongkongu. Britský FTSE 100 zakončil lehce pod nulou se ztrátou 0,04 %, francouzský CAC 40 odevzdal 0,83 % a německý DAX 0,71 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztrácel kolem 0,4 %. Dařilo se médiím a sektoru zdravotní péče, ztrácely naopak banky a sektor základních materiálů. Akcie bank HSBC a Standard Chartered oslabovaly o dvě procenta, respektive 1,5 % v reakci na to, že banky v Hongkongu kvůli nepokojům dočasně uzavřely některé své pobočky.

Proč klesá cena zlata?

Zaměřeno na Evropu: Oživení pořádně drhne

3. Pražská burza v úvodu týdne zpevnila o více než půl procenta. Nahoru jí pomohly akcie společnosti ČEZ a Komerční banky

Index PX v pondělí posílil o 0,61 % na 986,23 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhly akcie společnosti ČEZ, které zpevnily o 1,45 % na 663 Kč. ČEZ uvedl, že zatím nemluvil s polskou Energou o potenciálním převzetí. Šéf ČEZ Beneš prý Energu zmínil jen jako příklad toho, že v regionu jsou i jiná zajímavá aktiva než Slovenské elektrárne. Polský ministr financí v reakci na možný zájem ČEZ o Energu řekl, že o něm neví. ČEZ v pondělí oznámil také změny v dozorčí radě, v níž úředníka ministerstva financí nominovaného hnutím ANO Petra Blažka střídá kandidát lidovců Robert Šťastný. Večer pak vyšel rozhovor s Danielem Benešem pro Hospodářské noviny, ve kterém mimo jiné oznámil úmysl letos propustit 6 % zaměstnanců ČEZ. Dařilo se Komerční bance, která zaznamenala druhý největší objem a připsala 2,43 % na 5 060 Kč. O více než procento zpevnila také O2 C.R. a největší procentuální zisk si v pondělí připsala společnost Tatry Mountain Resorts (+5,80 %). Druhý bankovní titul na burze, Erste Group Bank, naopak zaznamenal ztrátu 1,83 %. Přes procento odevzdal také Unipetrol a mírně pod nulou zakončily i cenné papíry likérky Stock.

ČEZ by mohl propustit zhruba 6 % lidí, říká šéf firmy Daniel Beneš. Akvizice zvažuje

Podzimní Investiční večery na Investičním webu: Informace, které můžete zúročit při investování

4. Očekávané události

Spojené státy v úterý zveřejní index cen domů S&P/Case-Shiller (odhad červenec meziročně: +7,4 %, červen: +8,1 %), index nákupních manažerů v oblasti Chicaga (odhad září: 61,5 bodu, srpen: 64,3 bodu) a index spotřebitelské důvěry (odhad září: 92,4 bodu, srpen: 92,4 bodu). Japonsko v noci na úterý zveřejní množství makrodat, například míru nezaměstnanosti a průmyslovou výrobu, Čína přidá důležitý index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Německo vydá zprávy o maloobchodních tržbách (odhad srpen: +0,5 % meziměsíčně a +0,3 % meziročně, červenec: -1,4 % meziměsíčně a +0,7 % meziročně) a míře nezaměstnanosti (odhad září: 6,7 %, srpen: 6,7 %). Čísla o nezaměstnanosti můžeme čekat i od evropského statistického úřadu za celou eurozónu (odhad srpen: 11,5 %, červenec 11,5 %). Eurostat navíc přidá zprávu o inflaci (odhad září: +0,3 % meziročně, srpen: +0,4 % meziročně), stejně jako Itálie (odhad září: -0,3 % meziměsíčně a -0,1 % meziročně, srpen +0,2 % meziměsíčně a -0,1 % meziročně). Spojené království navíc odhalí finální data o vývoji HDP ve druhém čtvrtletí (odhad: +0,8 % mezikvartálně a +3,2 % meziročně) a na pražské burze se můžeme těšit na první obchodní den nových akcií NWR. Vše, co budou trhy sledovat ve zbytku týdne, naleznete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Evans (Fed): Zvyšovat sazby bude možné až za "nějakou dobu", musíme hlídat riziko bublin

Šéf chicagského Fedu Charles Evans v pondělí prohlásil, že by centrální banka měla začít zvyšovat sazby až za "nějakou dobu". Prvním možným termínem pro něj je červen příštího roku. Zároveň však dodal, že pokud by rozhodnutí bylo jen na něm, počkal by ještě déle.

Zvyšování úrokových sazeb akciovou rally nezlomí

6. EU potvrdila, že obchodní dohoda s Ukrajinou je odložena do roku 2016

Členské země Evropské unie v pondělí oficiálně potvrdily, že platnost obchodní dohody s Ukrajinou se odkládá do začátku roku 2016. Domluveno to bylo už dříve tento měsíc. V reakci na Ruskem několikrát formulované přání měnit obsah smlouvy ale také zdůraznily, že asociační dohoda mezi EU a Ukrajinou je dvoustranným dokumentem. Případné změny v něm tedy může navrhovat jen jedna z jejích stran a souhlasit s nimi musejí strany obě.

7. Merkelová: Evropa se musí připravit na to, že ukrajinská krize potrvá déle. Sankce proti Rusku jen tak neodvoláme

Německá kancléřka Angela Merkelová nevidí důvod pro rušení sankcí, které Evropská unie uvalila na Rusko kvůli jeho přístupu k nepokojům na Ukrajině. Merkelová to řekla v pondělí po jednání s finským premiérem Alexanderem Stubbem. Podle kancléřky není vidět na Ukrajině žádný posun směrem k uklidnění situace a k zastavení násilí.

8. Reformy v Číně: Alibaba dostala zelenou a může založit soukromou banku. A není jediná

Čínský internetový prodejce Alibaba, který nedávno úspěšně vstoupil na Newyorskou burzu, dostal od čínské vlády souhlas k založení soukromé banky. Oznámil to v pondělí čínský bankovní regulátor. Bankovnímu sektoru v druhé největší ekonomice světa dominují státem vlastněné banky. Vláda v Pekingu ale na začátku roku zahájila pilotní program, který má tento přísně střežený sektor otevřít soukromým investorům.

9. IEA: Slunce by mohlo být do roku 2050 hlavním zdrojem elektřiny

Energie ze slunce by mohla být do roku 2050 největším zdrojem elektřiny. Přispěje k tomu i prudký pokles nákladů na vybavení pro výrobu elektřiny ze slunce. Uvedla to v pondělní zprávě Mezinárodní energetická agentura (IEA). Podle zprávy by solární fotovoltaické systémy mohly mít v roce 2050 podíl na výrobě elektřiny až 16 % a solárně-termální systémy dalších 11 %.

10. ExxonMobil prý zastavuje spolupráci s Rosněftí v ropném projektu. Nové ropné pole proto nyní využívat nebude

Americký těžební koncern ExxonMobil kvůli protiruským sankcím pozastavuje spolupráci s největší ruskou ropnou společností Rosněfť v příbřežních vrtech v arktické oblasti. S odvoláním na nejmenované zdroje to v pondělí napsal ruský list Kommersant. Rosněfť a její šéf Igor Sečin se stali terčem sankcí, které Západ uvalil na vybrané ruské osoby a firmy kvůli spornému ruskému angažmá v ukrajinském konfliktu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Svět pro svobodné ženy už nikdy nebude stejný

O víkendu se život milionů svobodných žen razantně změnil. Z trhu zmizel nejžádanější svobodný mládenec George Clooney. Se snoubenkou Amalou Alamuddinovou dorazili 25. září do Benátek, kde začal jejich svatební víkend plný hollywoodských hvězd a večírků. V sobotu večer si pár řekl "ano" před rodinou a přáteli, v pondělí pak dostal možnost si to zopakovat při civilním obřadu.

reklama
reklama