Ebola: Alarmující statistiky a výhledy nebezpečné epidemie

| redakce

Ebola se až na ojedinělé případy stále šíří především v zemích západní Afriky. Je ale potřeba si uvědomit, že epidemie ani zdaleka není pod kontrolou, naopak. Nejde o to vyvolat paniku, ale upozornit na fakta a velice znepokojivé výhledy některých odborníků.

1,4 milionu: Očekávaný počet výskytů eboly u lidí okolo 20. ledna 2015, pokud se nic nezmění na způsobu, jak je pečováno o pacienty a nakládáno s nimi.

71 %: Podíl nakažených, kteří během epidemie zatím umřeli, na celkovém počtu výskytů.

718: Počet nových případů výskytu eboly u lidí v Libérii, Sieře Leoně a Guinee za týden od 8. do 14. září.

14 607: Přibližný počet případů výskytu eboly u lidí. Oficiálně bylo k 22. září odhaleno 5 843 výskytů, 2 803 lidí na následky onemocnění zemřelo, Centrum pro prevenci a kontrolu onemocnění při americké vládě (CDC) ale odhaduje, že případů je až 2,5krát více.

Výskyty eboly v jednotlivých týdnech (podezření, pravděpodobné výskyty, potvrzené případy)
Výskyty eboly v jednotlivých týdnech (podezření, pravděpodobné výskyty, potvrzené případy)

Zdroj: Ebola Virus Disease in West Africa, WHO Ebola Response Team Report, New England Journal of Medicine

15 dnů: Tak dlouho trvá, než se zdvojnásobí počet nemocných v Libérii (odhad CDC). V Sieře Leoně je dvakrát více nemocných za 30 dnů.

82 %: Podíl nemocných v Libérii, kteří jsou "léčeni" mimo nemocnice a izolovaná pracoviště. Izolace a nemocniční péče jsou přitom zásadními podmínkami pro omezení rizika přenosu viru eboly. K zastavení šíření epidemie je potřeba tento podíl stlačit pod 30 %. Zatímco izolovaných lůžek přibývá jen pomalu, nemocných velice rychle.

21 dnů: Tak dlouho trvá, než se projeví fyzické symptomy nemoci u nakaženého. Nosiči viru nejsou infekční, dokud se nemoc neprojeví, ale čím déle v sobě virus mají, tím menší je šance na zahájení jejich rychlé léčby a uzdravení.

49 dnů: Tak dlouho může dříve nakažený, ale vyléčený muž přenášet virus eboly svým spermatem.

14krát: Tolikrát silnější je současná epidemie eboly než předchozí případ, jímž bylo 425 zjištěných nakažených v Ugandě v roce 2000. Již nyní zemřelo na ebolu více lidí než ve všech předchozích případech výskytů nemoci dohromady.

Výskyty eboly v jednotlivých letech
Výskyty eboly v jednotlivých letech

Zdroj: CDC

20násobek: Je potřeba zhruba 20krát více zdravotníků, než je dosud k dispozici, aby bylo možné epidemii zastavit.

54,2 %: Podíl zdravotnických pracovníků, kteří zemřeli po nakažení virem, z těch, kteří se nakazili. Měli přitom veškeré informace a přístup k péči.

2. a 11.: Taková byla pozice Sierry Leone, respektive Libérie v žebříčku zemí podle růstu HDP v roce 2013. Jejich hospodářství rostla o 13,3 %, respektive 8,1 %. Epidemie eboly jejich výhledy významně sráží.

Zdroj: WHO, CIA, Business Insider, BBC, The New England Journal of Medicine

reklama
reklama