Každý na trhu je génius a medvědi to vzdávají

| redakce

S tím, jak americké akcie už delší dobu překonávají rekordy, zavládl na trhu nebývalý optimismus. Každý si myslí, že je génius a že vydělat je jednoduché. Medvědů valem ubývá a stávají se ohroženým druhem. A to je cesta do pekel.

Akcioví býci se cítí v posledních týdnech nezranitelní. "Nedávno mi napsal jeden investor, ať nehloupnu a začnu investovat do akcií, protože Dow překoná v lednu 18 000 bodů. Říkal to prý profesor Jeremy Siegel, argumentoval," napsal ve svém sloupku jako příklad chování investorů novinář Michael Sincere.

Analytici z Morgan Stanley zase očekávají, že index S&P 500 se do pěti let dostane na 3 000 bodů. Jak to mohou vědět? Většina z nás neví, co bude za měsíc.

Spolu s novými maximy se na trh dostavuje takzvaný "high-five efekt". Investoři si navzájem gratulují, že vydělávají balíky peněz (virtuálně), a motivují se k dalším nákupům. K této diskuzi se přidávají i lidé, kteří o trhu nemají jinak ani ponětí.

Tento tlak je tak velký, že rychle ubývá pesimistů (medvědů). Podíl investorů, kteří čekají pokles trhů, klesl na historické minimum. Z historie přitom plyne, že v momentě, kdy medvědi kapitulují a býci se cítí nezranitelní, dosáhne trh vrcholu a přichází obrat dolů.

Procento medvědů mezi investory kleslo na rekordní minimum od roku 1987
Procento medvědů mezi investory kleslo na rekordní minimum od roku 1987Zdroj: Pension Partners

Chcete další argumenty? Přestože se indexy Dow i S&P 500 dostaly v posledních týdnech na nová maxima (i když teď z nich sestoupily - že by to už začalo?), indexy, které sledují akcie menších firem, ztrácejí už delší dobu. Důkaz najdete ZDE. A nakonec zpětné odkupy akcií, které tlačily trh vzhůru, poprvé od roku 2012 co do objemu klesly.

Tento graf je opravdu důležitý: Akciový motor se zadrhává Tento graf je opravdu důležitý: Akciový motor se zadrhává Jedním z motorů současného růstu cen akcií jsou zpětné odkupy akcií. Jenže firmy na ně ...

Většina investorů nyní věří, že Fed jejich investice ochrání před čímkoli. Jenže Fed se jednoho dne z trhu stáhnout musí, na to nesmíme zapomínat.

Pokud patříte k medvědům, kteří svůj názor nemění, je pro vás jistě těžké bojovat se stádem býků. Jenže (ne)slavný trader Jesse Livermore měl kdysi pravdu, když řekl, že nejlepší způsob, jak vydělat velké peníze, je sedět a čekat. Možná si ještě počkáte. Jasným signálem bude propad S&P 500 o 100 až 150 bodů.

Trh nyní s medvědy hraje své odporné hry. Ale nezapomínejte, že akciový trh není žádný sprint, ale maraton.

Zdroj: Short Side Of Long, MarketWatch

reklama
reklama