Hrozba pro trhy: Černé labutě, které mohou přiletět do konce roku

| Roman Chlupatý

Geopolitická jiskření, kterým teď dominuje Ukrajina, překvapivý tah velkých centrálních bank nebo splasknutí čínské realitní bubliny – i tyto (ne)očekávané události by mohly pokazit veskrze pozitivní náladu na trzích. Shodli se na tom experti oslovení Investičním webem. Doplnili varování, že černou labutí může být pro investory také Evropa.

Anketa: Milan Tomášek

Milan Tomášek (GE Money Bank)

Událost, která by mohla výrazně a "nečekaně" ovlivnit kapitálové trhy, může v současné době přijít v podstatě odkudkoli. Na výběr je několik geopolitických konfliktů, jmenovitě Ukrajina, Sýrie, Irák a severní Afrika. Dále tu máme hospodářské oslabení zemí BRIC v čele s Brazílií. O slovo se také opět hlásí Evropa, kde hospodářské sankce vůči Rusku negativně postihují německou ekonomiku. Výnosy z dluhopisů evropských zemí jsou přitom na extrémně nízkých úrovních.

Osobně ale nečekám, že do konce roku něco trhy výrazně negativně překvapí. Příští rok to bude o něčem jiném. Domnívám se, že hlavním tématem bude přecenění rizika u dluhopisových investic. Ovšem skutečnou rozbuškou se může stát až splasknutí nemovitostní bubliny v Číně.

Aleš Prandstetter

Aleš Prandstetter (ČSOB Asset Management

Černá labuť se špatně předpovídá, to by pak ani nebyla černá labuť. Něco by ale mohlo přiletět z Číny nebo z některé velké evropské ekonomiky, třeba z Itálie. Asi ne do konce roku, ale spíše později by se mohla začít vyhrocovat situace na trhu s dluhopisy s vysokými výnosy.

Helena Horská

Helena Horská (Raiffeisenbank)

Mraky se valí z mnoha stran. Sklouznutí Evropy do deflace by sice vyloženě nepřekvapilo, ale bolelo by. ECB už téměř vyčerpala své léčebné recepty, zbývá nákup cenných papírů zajištěných nějakými podkladovými aktivy nebo sekuritizované cenné papíry. Jejich trh v Evropě je ale tak malý, že to k vykurýrování pacienta nepomůže. Černá labuť může přiletět také z Německa. Chce se mi věřit, že německá ekonomika je schopná obrátit kormidlo lodě své ekonomiky z východu zpět na západ. Tam se teď nachází teritoria růstu – Spojené království, USA, ale i Španělsko.

Více přáním než pravděpodobnou variantou je vyřešení konfliktu Rusko-Ukrajina bez dalšího "okrajování" Ukrajiny. Realita spíše směřuje k vleklému konfliktu. Vladimir Putin možná sází na to, že s poklesem venkovních teplot ochota Evropy ustoupit z některých současných postojů poroste.

Anketa: Petr Hlinomaz

Petr Hlinomaz (BH Securities)

Na východě by se černou labutí mohl stát otevřený boj na Ukrajině, čímž mám na mysli otevřený střet řádných ozbrojených sil suverénních států, na prvním místě asi Ukrajiny a Ruska, ale v principu se nedá vyloučit ani další varianty. Co se zámoří týče, trh by mohlo překvapit urychlení okamžiku, kdy Fed začne zvyšovat úrokové sazby. Samotné zvýšení sazeb do konce roku jistě nepřijde, ale může se objevit zpráva, že se tak stane dříve než ve druhém pololetí 2015, případně že sazby porostou rychleji.

Milan Vaníček

Milan Vaníček (J&T Banka)

Překvapit by mohla silná měnová expanze ECB. Nějaký krok se sice očekává, ale většina ekonomů poukazuje na fakt, že ECB nemá takové prostředky a možnosti jako Fed, Bank of England či Bank of Japan. Pokud se ECB podaří trh překvapit a představí nekonvenční krok podobný americkému kvantitativnímu uvolňování, i když těžko představitelný, pak to podle mě může působit pozitivně na dluhopisy zemí Evropské unie, potažmo bankovní sektor v EU. Naopak diskutabilní bude zamýšlený dopad na euro, protože uvolnění by mělo euro oslabit, ale pokud by se jednalo o nákup aktiv ze strany ECB, pak by to mohlo způsobit silný příliv prostředků – eur – do těchto aktiv, což by mohlo jít proti oslabování měny.

Josef Novotný

Josef Novotný (brokerjet ČS)

Geopolitické problémy na Ukrajině a na Blízkém východě jsou faktorem, který už nějakou dobu trhy znervózňuje. Z toho důvodu už je nelze považovat za černou labuť, která má být nečekanou událostí. Umím si představit, že by jí mohlo být například další kolo dluhové krize, které by asi trhy nepříjemně překvapilo.

Tomáš Menčík

Tomáš Menčík (CYRRUS)

Do konce roku bude podle mého názoru hlavním tématem stále Ukrajina, respektive válka sankcí mezi Ruskem a Západem. Vzhledem k tomu, že se Čína stabilizovala a růst ekonomiky USA a směr jejich měnové politiky je také stabilizovaný, nebo lépe řečeno předvídatelný, zbývají pouze Ukrajina nebo Evropa.

Situace v Evropě je vzhledem k sankcím a riziku deflace a recese sice napjatá, nicméně ECB deklaruje, že uvolní měnovou politiku natolik, aby ekonomice pomohla. Své kroky komunikuje dopředu a zřetelně, proto odtud podle mého názoru nic divokého nevzejde. Sankce namířené proti Rusku, pokud by se dále zpřísňovaly, naopak mohou být tématem, které na trzích způsobí další paniku. Situace je velice nestabilní a jediná událost může vést k dalším sankcím, což je pro akciové investory aktuálně podstatnější, než že tam pokračuje válka.

reklama
reklama