Technologické akcie mohou udělat díru do světa

| redakce

O technologických akciích se říká, že jsou drahé, že se na trhu s nimi vytvářejí bubliny a další nepěkné věci. Skutečnost může být poněkud jiná.

Hodnotové investování je jednou z osvědčených cest, jak překonávat trh. Funguje, protože nutí investory nakupovat akcie, od kterých trh nic dobrého nečeká, a tato očekávání se následně ukáží jako příliš pesimistická. Lidé však bývají hodně citliví na ztráty, a proto se hodnotovému investování vyhýbají.

Co když ale použijeme hodnotové investování v sektoru, který je tradičně považován za nejdražší ze všech, tedy v oblasti technologií? V blátě je možné najít diamanty.

Jedním ze zajímavých vedlejších efektů hodnotového investování vždy bylo silné podvážení technologického sektoru v portfoliu. Pokud použijete jednoduchou hodnotovou strategii a kupujete vždy 10 % nejlevnějších akcií (dle různých ukazatelů - P/S, P/E, EBITDA/EV), bude se vaše portfolio, co se zastoupení různých oborů týče, vyvíjet tak, jak ukazuje následující graf.

10 % nejlevnějších akcií na trhu dle sektorů
10 % nejlevnějších akcií na trhu dle sektorů

Všimněte si úzkého žlutého proužku pro IT sektor. Je nesporné, že na tom technologické akcie byly historicky nejhůře. Tyto firmy sice mohou nabídnout příležitosti, ale bývají drahé. Jak však ukazuje žlutý proužek, který se v posledních letech rozšiřuje, to se mění.

Podívejme se na technologické akcie s pomocí ukazatele poměru ceny a cash flow (P/CF). Graf ukazuje vývoj tohoto ukazatele u technologických akcií a u zbytku trhu (všechny netechnologické a nefinanční akcie).

Ocenění technologických akcií a zbytku trhu
Ocenění technologických akcií a zbytku trhu

Přehnané ocenění, které bylo realitou v době technologické bubliny, už dnes nevidíme. Od té doby se technologické akcie dostaly na normálnější úroveň ocenění.

Jednou z nejlepších věcí na hodnotovém investování je to, že nemá předsudky. Byly technologické akcie vždy drahé? Koho to zajímá, situace se změnila.

Najděte ty nejlepší

S tím, jak stále více technologických firem vypadá "levně", můžete použít hodnotu k tomu, abyste vybrali ty nejlepší v rámci sektoru. I v minulosti, kdy byly všechny akcie z oboru IT "drahé", se těm nejlevnějším dařilo.

Tabulka ukazuje historickou výkonnost technologických akcií rozdělených do kvantilů a jejich roční výnosy a směrodatné odchylky. Vidíte, že levné technologické akcie dokázaly ročně vydělat 14,5 % ročně při mnohem nižší volatilitě, než jaká byla k vidění ve zbytku sektoru.

Roční výkonnost technologických akcií podle ocenění
Roční výkonnost technologických akcií podle ocenění

Až tedy budete hledat novou technologickou akcii, kterou byste chtěli koupit, zapomeňte na skvělé vize, jež firma má, podívejte se na ocenění a vyberte tu nejlevnější.

Zdroj: Millenial Invest

reklama
reklama