Případ akcie vs. vysoké ocenění: Růst může pokračovat. Kde hledat jeho motory?

| redakce

Navzdory obstojnému výkonu akcií v letošním roce investory znervózňuje, že je trh již dlouho zralý na korekci a dosahuje maxim, která předcházela velkým propadům na přelomu tisíciletí a v roce 2008. Zatímco nikdo netuší, co se může přihodit krátkodobě, portfoliomanažeři Sonu Kalra a Gavin Baker z Fidelity nedávno publikovali studii predikující pokračující atraktivní výnosy akcií v dlouhodobém horizontu. Věří v silný fundament a konkrétní tahouny růstu.

Investoři, kteří se obávají toho, že jsou akcie nadhodnocené, mohou na trh, který letos láme jeden rekord za druhým, nahlížet přinejmenším nervózně. S&P 500 se pohyboval kolem hodnoty 1 500 bodů před oběma tržními korekcemi - tedy mnohem níže ve srovnání se současnou úrovní okolo 2 tisíc bodů. Mnohé se však změnilo. Hlavní rozdíl lze spatřovat u vývoje firemních zisků. V roce 2000 byl u S&P 500 průměr zisků 57 USD na akcii, nyní stoupl na 114 USD na akcii.

Zvyšování zisků předběhlo růst cen akcií, což vedlo k nižším valuacím ve srovnání s předchozími vrcholy trhu. Například v roce 2000 byl P/E poměr přes 30, v červenci letošního roku to bylo "jen" 17.

Nicméně rozumné důvody pro tvrzení, že jsou akcie nyní levné, se hledají stěží. Průměrné P/E se od roku 1926 pohybovalo kolem 15 a v roce 2009 kleslo dokonce k 12. "Valuace zůstávají nad historickým průměrem, ale ne dramaticky. Považoval bych současný trh za správně oceněný, což neznamená, že by nemohl nadále nabízet slušné výnosy," tvrdí Kalra. "Býčí trhy v minulosti zpravidla končily zpomalením ekonomiky, americké hospodářství však nyní roste. Vzhledem k tomu, že se nacházíme v šestém roce býčího trhu, je potřeba v rámci akcií vybírat a hledat skutečné příležitosti."

Stále další nová maxima

Akciové výnosy mají tendenci následovat korporátní zisky. Fidelity vidí důvody pro optimismus týkající se firemních vyhlídek. Tržby pokračují v pomalém růstu, v druhém čtvrtletí byly o 4,3 % vyšší než před rokem. Slabá inflace omezuje náklady a nízké úrokové sazby odlehčují od dluhových břemen a kapitálových nákladů firem.

Opětovná nová maxima
Opětovná nová maximaZdroj: Fidelity

Firmy působí zdravě

To se promítá do vyšších ziskových marží. Firmy z S&P 500 dosáhly růstu zisku o 8 % ve srovnání se stejným obdobím minulého roku. Hodně těžily z prostředí nízkých úroků.

Společnosti nahromadily téměř 2 biliony USD hotovosti. Investoři se tak mohou těšit na odkupy akcií, dividendy nebo reinvestice. "Když se ohlédnete, ode dna akciového trhu v roce 2009 tržby S&P 500 vzrostly o 23 % a zisky šestinásobně," upozorňuje Kalra. "Firmy se zaměřily na zlepšení provozních ukazatelů a marží."

Firmy působí zdravě
Firmy působí zdravěZdroj: Fidelity

Ekonomické oživení

Oživení na americkém nemovitostním trhu působí udržitelně. Ekonomika se zdaleka ještě nepřehřívá a pomalý, stabilní růst představuje vítr do plachet korporacím. HDP se vzpamatovává po nepříznivé zimě 4% růstem ve druhém kvartálu. Dobrá čísla hlásí také pracovní trh, kde přibylo mnoho pracovních míst. Dalším pozitivním faktorem je snížení nákladů na energie díky novým výrobním technologiím a oživení produkce v USA.

Oživení na nemovitostním trhu může být udržitelné
Oživení na nemovitostním trhu může být udržitelnéZdroj: Fidelity
  • 1
  • 2
reklama
reklama