Vyplatí se ještě čekat na slabší korunu?

| Miroslav Plojhar

Euro se obchoduje ke koruně nejdráže za 5 let a 16 % nad minimem z léta 2011. Dosud se vyplácelo s prodejem eur spíše čekat kvůli slabému výkonu české ekonomiky. S podhodnocenou korunou a rychlejším růstem české ekonomiky než eurozóna se snižuje šance na další oslabení.

Prázdniny skončily a děti vyrazily do školy. Do konce roku je ještě daleko, ale je nejvyšší čas na plány na příští rok včetně rozpočtovaných měnových kurzů. Ruku v ruce s plánovanými kurzy jde i kardinální otázka: Prodávat eura z exportu už teď, nebo čekat, až budou ještě dražší?

Eurokoruna se obchoduje těsně pod 28 EUR/CZK, což je 16 % nad minimem z léta 2011. V posledních třech letech se tudíž převážně vyplatilo s prodejem eur počkat. Vyplatí se počkat i do budoucna? To závisí na relativní výkonnosti české ekonomiky vůči eurozóně, která nejvíce ovlivňuje trendy kurzu koruny.

Českému hospodářství se v posledních pěti letech nedařilo. Zatímco v letech 1999 až 2008 ekonomika měřená růstem HDP překonala růst eurozóny o 30 procentních bodů, během krizových let 2009 až 2013 se český HDP zmenšil o 3,4 %, tedy více než v případě eurozóny, jejíž ekonomika se smrskla o 2,7 %.

Česká ekonomika se vrací k rychlejšímu růstu než eurozóna

Slabší výkon české ekonomiky byl dán bolestivou fiskální konsolidací v letech 2011 až 2013, dočasným poklesem exportních trhů a výrazným zpomalením růstu úvěrů v ekonomice. Kromě toho se během krizových let téměř zastavil příliv přímých zahraničních investic.

Za oslabením koruny stojí z velké části rozhodnutí ČNB intervenovat - nejprve slovně, pak skutečně. Politika ČNB je však spíše zesílením vlivu slabé ekonomiky než samostatným faktorem. Připomeňme, že v době dobré výkonnosti české ekonomiky nechávala ČNB kurz až na výjimky svému osudu a spíše přizpůsobovala svou kurzovou politiku kurzu.

Až táhlá recese přiměla většinu centrálních bankéřů změnit přístup. Představitelé ČNB prohlašují, že hodlají držet závazek kurzu nad 27 EUR/CZK do roku 2016. Kurz 27 je dle nich dostatečný, a až přijde na opuštění tohoto závazku 27, nenechají korunu posílit neomezeně.

Je však potřeba připomenout, že slova většiny jsou pouze slova. Skutečná rozhodnutí a činy budou záviset na ekonomických datech a okolnostech. Budou záviset na inflaci, kterou ČNB cíluje, ale mnohem více na tom, jak se bude dařit ekonomice. Koneckonců, ČNB by asi tolerovala nulovou inflaci, kdyby česká ekonomika neprošla táhlou recesí.

  • 1
  • 2
reklama
reklama