3 klíče k investování do energetických akcií

| redakce

Akcie energetik nabízejí atraktivní, avšak značně volatilní výnosy. Jak mezi nimi najít nejlepší tituly? Tajemství úspěchu výběru jednotlivých energetických akcií je podobné investování v sektoru spotřebního nezbytného zboží - vyplatí se zacílit na kvalitu a hodnotu.

V energetickém sektoru najdete v USA jen 170 amerických firem s tržní kapitalizací přes 200 milionů USD. Pokud zahrnete světové akcie listované na americké burze formou depozitních certifikátů (ADR), je na výběr z 329 akcií.

Kritéria pro výběr akcií byla seskupena do čtyř kategorií - valuace, ziskovost, momentum a kvalita. Zahrnuty byly i další faktory, například návratnost kapitálu (ROE). Trh byl rozdělen do kvintilů (do skupin představujících 20 % trhu) tříděných podle jednotlivých kritérií.

Hodnota je ve sledovaném sektoru nejvhodnějším kritériem, strategie ale může být vylepšena důrazem na vysokou rentabilitu kapitálu (ROC) a nízkou závislost na externím dluhovém a akciovém financování, tedy ukazatele kvality.

Hodnota

Valuace energetických akcií značně kolísají. Sledujte černou linii v níže uvedeném grafu - ve vztahu k ostatním akciím patřily energie někdy mezi nejdražší sektory trhu (70. a 90. léta), jindy mezi nejlevnější (polovina 60. let a 80. léta).

Hodnotové skóre v sektoru
Hodnotové skóre v sektoruZdroj: Millenial Invest

Zatímco se valuace mění, investování do nejpodhodnocenějších akcií v rámci sektoru vedlo takřka vždy k zajímavým výnosům.

Hodnota
HodnotaZdroj: Millenial Invest

Všech pět hodnotových faktorů může upozornit na akcie překonávající průměr sektoru, nicméně EBITDA/EV funguje nejlépe. Analýza se dívá zpětně až do roku 1963 a kvintily byly na klouzavé roční bázi rebalancovány (to samé platí pro ostatní tabulky).

V následující grafice najdete barevně odlišené historické valuační percentily pro různé subsektory v rámci energetiky (průměr za celou periodu a časové řady).

Percentily průměrné valuace (nižší znamená levnější)
Percentily průměrné valuace (nižší znamená levnější)Zdroj: Millenial Invest

Není náhodou, že integrované energetické společnosti jsou v průměru nejlevnější. Nabízejí totiž největší dlouhodobé výnosy (hodnota a výnosy spolu úzce souvisejí). Není ani překvapením, že těžební akcie patří mezi nejdražší (a že mají nejhorší výnosy).

Percentily průměrných valuací pro klíčové energetické sektory (nižší znamená levnější)
Percentily průměrných valuací pro klíčové energetické sektory (nižší znamená levnější)Zdroj: Millenial Invest
  • 1
  • 2
reklama
reklama