Až vám bude někdo před očima šermovat 10% a vyšším ročním zhodnocením akcií, ukažte mu tohle

| Andrej Rády

Je zvykem, že se při srovnávání jednotlivých investic argumentuje jejich výnosy, tedy zhodnocením. Jde ale většinou o výnosy nominální. Ty reálné se od nich výrazně liší.

Ukažme si to na americkém příkladu. Ten ve své stále ještě celkem čerstvé zprávě rozpracovali analytici z Thornburg Investment Management.

Zásadní je první graf. Ten ukazuje výnosnost amerických akcií (S&P 500), konkrétně jednotlivé složky, o které je postupně "osekáván" původní nominální výnos. Po zdanění, započtení inflace a poplatků za obchodování zbude z původní hypoteticky vydělané částky zhruba čtvrtina.

Výnos ze 100 USD investovaných na konci roku 1983 do indexu S&P 500
Výnos ze 100 USD investovaných na konci roku 1983 do indexu S&P 500Zdroj: Thornburg Investment Management

Málokdy se média věnují reálným výnosům, většinou se dočteme jen o těch nominálních. Představa, že akcie vydělávají v průměru přes 10 % ročně nebo že nemovitosti dlouhodobě zajímavě zhodnocují vložené peníze, je tedy poněkud vzdálená realitě. Realitě lidí, kteří platí daně, kupují si zboží a investují legálně, tedy s alespoň minimálními poplatky.

Za uplynulých 30 let je podle studie reálný roční výnos z držení akciového indexu S&P 500 pouze 5,97 %, běžný rodinný domek v USA se ročně zhodnotí jen o 0,8 %. Odborníci z Thornburg Investment Management upozorňují na to, že neznalost reálných výnosů vede k nepřiměřeným očekáváním investorů, což může dále vést k nesprávné diverzifikaci. Například komodity ve sledovaném období reálně ztrácely na hodnotě, stejně jako americký dolar (u něj to není žádné překvapení). Akcie a dluhopisy ročně vynášejí nízká jednociferná procenta, akcie jsou na tom ale stále nejlépe se zmíněnými 6 %.

Srovnání reálných výnosů z jednotlivých investic
Srovnání reálných výnosů z jednotlivých investicZdroj: Thornburg Investment Management

Zdroj: Thornburg Investment Management

reklama
reklama