Korekce se blíží, varuje burzovní veterán

| redakce

Miliardář Sam Zell věří, že je korekce na akciovém trhu na dohled. Je ale čekání na pokles trhu ideální strategií pro ty, kdo zatím do akcií neinvestovali?

"Akciový trh je na historických maximech, což však nelze říci o ekonomické aktivitě," prozradil šéf Equity Group Investments v pořadu Squawk Box na CNBC. "Lidé nemají kam jinam investovat peníze."

Zell vyjádřil obavy ohledně tlaků v mnoha regionech světa, včetně hrozeb ze strany Islámského státu a rusko-ukrajinské války. "Za celou svou kariéru si nevzpomínám, že by bylo tolik divokých karet s potenciálem zahýbat lidským uvažováním," pokračuje Zell. "Pokud by došlo ke změně důvěry nebo by přišla nějaká mezinárodní událost, která by ovlivnila dynamiku, lidé by mohli zaujmout jiný postoj vůči trhu."

V takto nejistém prostředí je Zell velmi opatrný s doplňováním akciových pozic a omezuje je tam, kde to dává smysl. "Téměř každá firma, které výsledky zklamala, zaostala za očekáváním tržeb, což je věcí poptávky," vysvětluje Zell. "Když máte problémy s poptávkou, těžko si lze představit akciový trh na historickém maximu."

Postěžoval si také na to, jak obtížné je zachytit tržní vrchol. "Když se zmýlíte v časování, máte problém. Musíte našlapovat po špičkách a získat rovnováhu. Co si pamatuji, tak je to nyní poprvé, kdy není zase až tak špatnou strategií držet hotovost, navzdory skutečnosti, že jsou úrokové sazby tak nízko," doplňuje.

"Částečným dopadem politiky velmi nízkých úrokových sazeb je vytváření nerovnosti. Z vládní politiky těží bohatí, ti méně bohatí na ní tratí," pokračuje. "USA mají prezidenta, který tvrdí, že je potřeba bojovat proti nerovnosti, a Fed, který ji každým dnem prohlubuje."

Čekat na korekci, nebo ne?

Zatímco Zell vyjadřuje obavy, mnozí jiní tržní pozorovatelé stále očekávají další růst akcií. Například Jeremy Siegel, profesor z Whartonu, odhaduje, že býčí trh ještě není u konce. Připouští ale, že na trhu se možná objeví nějaké menší vlnobití, pokud Fed začne zvyšovat sazby dříve než v polovině roku 2015, jak je nyní naplánováno.

Mnoho investorů ale sdílí Zellův postoj a vyčkává, až akcie projdou větší korekcí. Nicméně současné vyhlídky ekonomického růstu a zlepšování zisků představují pro býčí trh, který započal už v roce 2009, sotva nějakou hrozbu. Americká ekonomika sice v prvním čtvrtletí vykázala pokles, nicméně na vině byla nepříznivá zima. Nová makrodata na příchod další recese neukazují.

Z historických zkušeností plyne, že dokud nezačne Fed skutečně utahovat měnovou politiku, ekonomické zpomalení nehrozí. A bylo by hodně neobvyklé, kdyby zisky klesaly v době prosperující ekonomiky.

Je pravdou, že aktuální růst ekonomiky a zisků není tak silný jako v předešlých cyklech, což vyvolává otázku, zda trh zanesl do cen realistická růstová očekávání. Přemrštěné valuace by mohly benefity pokračujícího růstu ziskovosti vymazat. Některé indikátory poukazují na vysoké ocenění akcií, ale jiné metody ještě prostor pro jeho mírný růst ponechávají. Investoři zpravidla tolerují vyšší valuace, doku očekávají, že bude silný růst zisků pokračovat, a všeobecně nebývají dražší akcie velkým problémem do doby, než začne zpomalovat ekonomika. Investoři, kteří tak vyčkávají na okamžik, až budou akcie dostupné za "rozumné" ceny, se mohou pořádně spálit a promeškat zisky.

Zdroj: CNBC, Forbes

reklama
reklama