Západ se musí rozhodnout, jestli je Putin nový Hitler

Západ se musí rozhodnout, jestli je Putin nový Hitler

| redakce

Poté, co ruský prezident Vladimit Putin ukázal své odhodlání vyhrát na Ukrajině za každou cenu, stojí Západ před zásadním rozhodnutím. Má také vyložit všechny trumfy, nebo má přijmout Putinovu dominanci nad postsovětskými sousedy Ruska? Obě tyto možnosti jsou pro Západ nestravitelné. Odpověď závisí především na tom, zda Putinovy plány sahají za hranice Ukrajiny.

"Vyzbrojme Ukrajinu, nebo se vzdejme," napsal komentátor New York Times Ben Judah. "Americké a britské zvláštní síly by měly zvednout standard a chránit letiště v Kyjevě a Oděse. Druhou variantou je kapitulace ze strany NATO, Evropy a liberální demokracie a USA jako světového lídra," napsal.

Judah předpokládá, že Ukrajina není Putinovou konečnou stanicí, že bude chtít jít dále do pobaltských zemí, případně dalších zemí bývalého sovětského bloku. Britský premiér David Cameron varoval své evropské kolegy před opakováním chyb, kterých se Evropa dopustila v Mnichově roku 1938.

Je Putin, který zatím omezil své výlety do bývalých států SSSR, nový Hitler? Odpověď je věcí víry a intuice.

Pokud Putinovy ambice zahrnují jen vítězství na Ukrajině, nejde o katastrofický scénář. EU velkou chudou zemi jako člena nepotřebuje a přijmout Ukrajinu do NATO by bylo asi stejně riskantní jako poslat armádu do Doněcku. Pokud Putin udělá z Ukrajiny bezmocný nárazníkový stát, nepřijde Západ o nic kromě prestiže.

Západ nemá povinnost zajistit demokratický režim všude na světě bez ohledu na cenu.

Kreml dělá vše proto, aby dal najevo, že jeho ambice nesahají za hranice Ukrajiny. Politický konzultant a obchodník s uměním Marat Guelman nedávno citoval výrok Vladimira Lukina, ruského politika, který vyjednával s povstalci na Majdanu. Ten řekl, že ruská vojenská podpora separatistů na východě Ukrajiny má ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi ukázat, že nikdy nemůže vyhrát. Jakmile to Porošenko pochopí, uzavře se separatisty mír a z Ukrajiny se stane země závislá na Rusku, Putin bude spokojen a uzavře s Evropou mír.

"Rusko si nepřeje nic víc, než být součástí Evropy, a Putin je Evropanem číslo jedna. V Evropě nevedeme s nikým žádný spor," řekl Lukin Guelmanovi.

Nikdo na Západě by neměl takovým slovům věřit, vezmeme-li v úvahu, jak Putin úspěšně a často využívá dezinformace. Přesto o důrazné vojenské odpovědi v Evropě nikdo neuvažuje. Německá kancléřka Angela Merkelová a další mluví o dalších sankcích, jako by to byla velká heroická oběť.

Vzhledem k Putinově reakci na předešlé sankce je uvalení dalších sankcí stejné, jako nedělat nic. Merkelová ví, že i když se jí podaří přesvědčit váhavé vlády ČR, Slovenska a Maďarska schválit tvrdší sankce, Putin z Ukrajiny neodejde. Kancléřka se zkrátka ještě nerozhodla, zda v Putinovi spatřuje nového Hitlera.

Pro Porošenka je důležitá každá hodina, každá minuta. Bude se muset rychle rozhodnout, jak se zachová. Evropa má času více. Připomíná si dohodu, kterou udělala s Hitlerem v Mnichově roku 1938. Předpokladem je, že když mírová cesta selže, bude schopna Putina zastavit.

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama