Graf letošního léta: Cesty americké a evropské ekonomiky se rozcházejí

| redakce

V létě se investoři dočkali řady pozitivních překvapení z americké ekonomiky, ta evropská naopak často zůstávala za očekáváními. Výsledkem je nebývalé rozdělení trajektorií obou největších vyspělých ekonomik.

Míra ekonomických překvapení pochopitelně vychází z toho, jaká byla data ve srovnání s odhady. Graf tedy částečně ukazuje, jak úspěšní jsou analytici v předpovídání výkonu té které ekonomiky, vykreslují ale i celkem věrný obrázek kondice obou hospodářských bloků. Vzhledem k obchodní provázanosti USA a eurozóny je výrazný nesoulad v hospodářském výkonu (i jeho odhadování) pozoruhodný a ne zrovna typický.

Indexy ekonomických překvapení v USA a eurozóně
Indexy ekonomických překvapení v USA a eurozóně

Spojí se opět po čase obě křivky a začnou se vyvíjet podobně? Evropané se mohou ptát, jak dlouho to ještě bude trvat, než USA starému kontinentu ekonomicky pomohou na nohy. Američané se naopak mohou zamýšlet nad tím, jak dlouho budou ještě schopni svou spotřebou odrážet globální riziku, případně jak dlouho je Evropa nestáhne za sebou do bláta.

Centrální banky mají jasno. Ta evropská zavádí nová opatření na podporu slabého úvěrového trhu v eurozóně, ta americká naopak otevřeně debatuje o tom, kdy v průběhu roku 2015 začne zvyšovat sazby.

"Spojeným státům se daří ekonomicky růst, zatímco eurozóna pokulhává, už celkem dlouho. Podle mě by to ještě mohlo pokračovat," míní známý investor a komentátor Ed Yardeni.

Proč se podle něj obě (zadlužené) ekonomiky vyvíjejí tak odlišně? "Sociální stát je pro na současnou eurozónu příliš drahý a náročný. Je příliš mnoho regulace a těch, kdo nad ní bdí, a málo dravých mladých firem a podnikatelů," říká Yardeni. "Banky jim nechtějí půjčovat a na akciový trh si pro peníze jako začínající podnikatel hned tak nepůjdete. Region je navíc až příliš závislý na ruském plynu a nesnaží se dostatečně hledat a rozvíjet vlastní zdroje energie. Také islámský fundamentalismus je Evropě geograficky blíže, což jí v žádném směru nepřidává."

"Pokud se Evropa vrátí do recese, Amerika to pocítí," varuje však Byron Wien z Blackstone, známý svými výročními seznamy predikcí (nutno říci, že v posledních letech nepříliš úspěšných). "Optimismus investorů ohledně americké ekonomiky mě někdy až překvapuje. Také USA se stále týká problém terorismu, kybernetických útoků, politici se raději hádají, než aby hledali řešení vhodná pro americký lid, sociální nerovnost se prohlubuje a stává se palčivým problémem."

Zdroj: Blackstone, Business Insider, Yardeni.com

reklama
reklama