Spekulace: Sázka na evropské outsidery

| redakce

Prostřednictvím ETF zaměřených na akcie portugalských, řeckých, španělských a irských firem můžete hrát celkem vysokou hru. I když tyto země musejí vyřešit ještě řadu problémů, prostor pro spekulaci je značný.

Portugalsko, Irsko, Řecko a Španělsko. Pro tyto země se již vžilo označení PIGS. Někdy se můžete setkat i se zkratkou PIIGS, která kromě zmíněných zemí počítá i s Itálií. Ta se ovšem v mnoha směrech od původní čtveřice odlišuje.

Problémové země eurozóny mají několik společných znaků – vysoké deficity běžných účtů platební bilance, zadlužení, nízkou konkurenceschopnost a vysokou nezaměstnanost. Podle některých ekonomů jsou země PIGS hrozbou pro zbytek Evropy.

Investice do evropských akcií

Akciový investoři by i přes problémy v některých zemích eurozóny neměli evropské akcie zavrhovat. Na Evropu jako celek se zaměřuje například Vanguard FTSE Europe ETF (VGK). Nejvyšší zastoupení z problémových zemí má v tomto fondu Španělsko (5,4 %), ostatní země mají jen zanedbatelnou váhu. Od začátku roku se fondu celkem dařilo, propady v posledních dvou měsících ho ale poslaly od začátku roku zhruba 1,5 % do záporu.

Pouze do akcií společností ze zemí eurozóny investuje například iShares MSCI EMU ETF (EZU). V něm je váha španělských akcií vyšší (11,4 %). Od začátku roku 2014 fond ztratil 2 %, také kvůli poklesům během léta. Užší zaměření nabízí SPDR DJ Euro STOXX 50 ETF (FEZ). Portfolio fondu reprezentují akcie padesáti předních společností z eurozóny, španělské tituly zaujímají přes 13 %. Od začátku roku je výkonnost ETF zhruba -1,7 %.

Portugalsko

Až do prosince 2013 neexistoval ETF zaměřený výhradně na portugalský trh. Nyní lze investovat do Global X FTSE Portugal 20 ETF (PGAL), který kopíruje výkonnost dvaceti předních portugalských akcií. Od začátku roku je 6 % v mínusu.

Irsko

Na irské akcie se zaměřuje iShares MSCI Ireland Capped Investable Market Index Fund (EIRL). Na trh byl uveden v květnu 2010 a v portfoliu naleznete 24 akcií předních irských firem. V roce 2014 je fond zhruba na nule.

Řecko

Mezi fondy s krátkou historií patří Global X FTSE Greece 20 ETF (GREK), který byl uveden na trh v červenci 2011. Investuje do akcií 20 nejvýznamnějších řeckých společností. Nejvyšší váhu v portfoliu ETF mají sektory financí, spotřebního zboží a telekomunikací. Letos zatím fond ztratil přes 6 %.

Španělsko

iShares MSCI Spain Capped ETF (EWP) byl uveden na burzu v USA již v březnu 1996. V současné době je portfolio fondu složeno z akcií 28 španělských společností. Téměř polovinu portfolia zaujímají společnosti podnikající ve finančním sektoru. Dvě nejvýznamnější společnosti v portfoliu – Banco Santander a Telefónica – jsou sice založené ve Španělsku, ale velká část jejich výnosů plyne ze zahraničí. Od začátku letošního roku fond vydělal necelých 7 %.

Kompletní článek najdete na serveru ETFs.cz.

Zdroj: ETFs.cz

reklama
reklama