Akcie: Jde to i lépe než se sázkou na S&P 500

| redakce

S&P 500 je nepochybně nejdůležitějším akciovým indexem na světě. Sdružuje přední korporace primárně se sídlem v USA a dává investorům pocit široké expozice na americkém akciovém trhu. Ne však té nejširší, najdou se totiž i více diverzifikované americké indexy.

Index S&P 500 je počítán pomocí vážené tržní kapitalizace firem a je průběžně aktualizován během obchodního dne. Byl prvním indexem, který začal být následován veřejně obchodovaným indexovým fondem. Jednalo se o Vanguard 500 Index Fund, který započal svou existenci 31. srpna 1976. Jeho zakladatel Jack Bogle tvrdí, že do něj investoři investovali 11 milionů USD už během IPO.

V roce 1994 byl v USA spuštěn první komerčně úspěšný ETF, taktéž navázaný na S&P 500. Šlo o SPDR S&P 500 ETF Trust. Dnes je největším fondem obchodovaným na trhu na základě hodnoty spravovaných peněz.

NA trhu se obchoduje s aktivy v hodnotě více než 5 bilionů USD, která mají za svůj benchmark S&P 500 v nějaké formě derivátů. "Přímá aktiva navázaná na index dosahují hodnoty téměř 2 bilionů USD," prozrazuje David Blitzer, výkonný ředitel a šéf S&P Dow Jones Index Committee.

Proč neinvestovat podle S&P 500, když je tak populární?

S&P 500 je dobrý benchmark a společnosti v něm zahrnuté jsou nejspíše nejlikvidnějšími tituly na světě. Index zachycuje výnos předních amerických firem, ale nelze říci, že reprezentuje celý americký trh.

Současných 500 členů indexu (titulů tam ke konci června bylo 501 - ono je to těžké, když máte dva Googly - pozn. red.) představuje kolem 80 % amerického trhu podle tržní kapitalizace. Celý trh amerických akcií ale podle údajů Center for Research in Securities Prices zahrnuje téměř 4 tisíce akcií.

Vanguard Total Stock Market Index drží 3 770 akcií a sleduje přes 99 % amerického akciového trhu podle tržní kapitalizace. Kromě velkých (large cap) společností v něm najdete i akcie mid, small a micro cap. Pro indexující investory je tak lepší volbou, protože díky němu získají takřka kompletní portfolio amerických akcií.

Větší expozice ve small caps znamená rozdíl ve výkonu oproti fondu sledujícímu S&P 500. Podle Morningstar se 10tisícová investice do Vanguard Total Stock Market indexu při jeho založení 27. dubna 1992 zhodnotila do 24. srpna 2014 na 77 317 USD, zatímco stejná částka by v případě užšího indexu Vanguard 500 vzrostla jen na 74 581 USD.

S fondem zaměřeným na celý trh lze nakládat dvěma způsoby - buď si jej pořídit jako jedinou akciovou pozici v portfoliu, nebo jako hlavní pozici doplněnou vedlejšími. Při druhé strategii investor může nadvážit některé segmenty trhu, například nemovitostní investice prostřednictvím REIT nebo akciové fondy specializované na small caps. Nadvážení změní rizika a výnosovou dynamiku portfolia.

Náklady na investici do fondu kopírujícího celý trh jsou zpravidla nižší než v případě populárních fondů navázaných na S&P 500, a navíc takový fond nabízí větší diverzifikaci. Investoři do fondů Vanguard jsou si toho podle všeho vědomi, protože investují dvojnásobně více aktiv do fondů celého amerického trhu ve srovnání s produkty navázanými jen na S&P 500.

Zdroj: ETF.com

reklama
reklama