Anketa: Co s milionem?

Anketa: Co s milionem?

| redakce

Akcie, nemovitost, zlato, nebo snad luxusní auto? Přečtěte si, jak by milion korun investovali čeští finanční profesionálové a žurnalisté.

Nechtěli jsme slyšet jen známá doporučení, že záleží na tom, jak velké riziko je člověk ochotný podstoupit, jaký investiční horizont si představuje a jak moc chce mít své peníze po ruce pro případ potřeby. Zajímalo nás především to, jak by s milionem, který by teď (legálně) přistál na jejich bankovním kontu, naložili oni sami. Věří, že se na akciových trzích stále dají najít opravdová terna? Koupili by si za milion garsonku, případně splatili hypotéku? Nebo se podle nich snad více vyplatí investovat do zlatých cihliček nebo diamantů?

Tomáš Čupr (podnikatel, zakladatel portálů Slevomat.cz a DámeJídlo.cz)

Investoval bych ho do vlastního podnikání, případně začal podnikat. Na trhu je stále spousta (legálních) příležitostí jak z milionu udělat deset. A z deseti sto.

Vladimír Bezděk (generální ředitel Penzijní společnosti České pojišťovny, prezident Asociace penzijních společností ČR)

Pro konkrétní doporučení potřebuji znát vztah investora k riziku a jeho požadavky na likviditu investice. Investování není pouze o výnosu, ale i o riziku a likviditě. Teprve odpovídající mix těchto tří prvků dává pro daného investora správnou investici. Já osobně bych milion korun využil na financování rekonstrukce domu, kterou právě realizuji, a tudíž bych čerpal o milion nižší hypotéku.

Aleš Michl (ekonom a analytik Raiffeisenbank, poradce ministra financí)

Strašně málo věcí je teď ve slevě, já mám přitom slevy tak rád. Takže bych to řekl asi takhle: Dluhopisy už posilovat moc nemohou, akcie ano. Nic více, nic méně.

Jaroslav Brychta (šéf analytického týmu X-Trade Brokers)

Žádná obecná rada neexistuje. Záleží na tom, kdo ten milion vlastní, mladý člověk na začátku produktivního věku s nízkou averzí k riziku, nebo starší člověk před důchodem, kterému nejde o výnos, ale o zachování kupní síly? Pokud mám mluvit za sebe, byl bych extrémně opatrný, protože finanční trhy jsou pro dlouhodobé investice nyní hodně nebezpečné a děsivé místo. Ceny jsou extrémně vysoko a výnosy nízko. Máte tak šanci vydělat jen pár procent ročně, přičemž čelíte riziku poměrně vysoké jednorázové ztráty, pokud se něco pokazí. To dělá rázem i z prachsprosté hotovosti docela atraktivní aktivum. Nulový výnos hotovosti je totiž kompenzován její bezrizikovostí, což se dnes o státních dluhopisech říci rozhodně nedá. Asi bych tak koupil nějaké drahé kovy (pro jistotu), akcie firem, které se mi líbí a jsou levné (aktuálně třeba těžaři uhlí v USA), a zbytek nechal v hotovosti, kterou bych držel tak dlouho, dokud by na trhy nepřišla další výrazná (minimálně 20%) korekce.

Richard Siuda (ředitel prodeje, Conseq)

Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Potenciál výnosu vždy souvisí s investičním horizontem a ochotou podstupovat riziko, tedy kolísání hodnoty investice. V krátkém období a s nízkým rizikem lze nyní dosahovat jen minimálních výnosů. Pokud máte delší investiční horizont a nevadí vám, že hodnota investice bude kolísat, máte řadu možností, u kterých vám ale opět nikdo neřekne, která bude tam nejlepší. Někdo bude tvrdit, že zlato, jiný diamanty, další umělecká díla, starožitnosti nebo historické automobily. My sázíme na "zisky z podnikání", tedy na investice do akcií.

Kompletní anketu najdete na serveru Finmag.cz.

Zdroj: Finmag.cz

reklama
reklama