Pro pamětníky: Vzpomínky na 10% korekci

| redakce

Období bez alespoň 10% korekce indexu S&P 500 je již nyní dvakrát delší, než je poválečný průměr. A nemusí ani zdaleka končit.

S&P 500 nezažil korekci o alespoň 10 % již 565 obchodních dnů (níže uvedený graf je za období do 4. září 2014 včetně). Jde o vysoce nadprůměrné období nepřetržitého býčího závodu vzhůru, v historii ale nikoli bezprecedentní.

Podle Deutsche Bank jsou podobně dlouhé periody akciového růstu celkem typické pro růstovou fázi cyklu ekonomiky mimo recesi. 10% a hlubší poklesy se naopak vyskytují zpravidla před obdobími nebo v dobách recese a krize. Vzhledem ke zhruba 4% růstu americké ekonomiky si tak na hlubší pokles, navzdory geopolitickým rizikům a možnému zpřísnění měnové politiky Fedu, ještě můžeme počkat delší dobu.

Historie 10% korekcí indexu S&P 500
Historie 10% korekcí indexu S&P 500

Mimochodem, na jaře a začátku léta 2012, kdy americký index naposledy klesl o více než 10 %, se řešila témata jako dluhová krize v eurozóně, možný run na evropské banky, po krátké odmlce dluhový strop v USA, zpackaný vstup Facebooku na burzu a podobné lahůdky. Dnes se válčí v Iráku, Libyi a na Ukrajině, klid není ani v Sýrii, Západní Afrika se potýká s epidemií eboly a růst čínské ekonomiky výrazně zpomaluje. Ekonomové varují před dopady extrémně uvolněné měnové politiky ve vyspělých zemích, právě ta ale pomáhá držet akcie v býčím trendu.

Zdroj: Deutsche Bank

reklama
reklama