Sázka na alternativy: Experti nyní radí private equity, nemovitosti nebo bitcoin

| Roman Chlupatý

Alternativa je nedílnou součástí vyváženého portfolia. Co si pod ní představit a kolik si jí do svého investičního koktejlu namíchat, je ale věcí diskuze. V době, kdy jsou mnohé akciové indexy na maximech a tradiční defenziva u dna, je její výsledek relevantnější než jindy. Investiční web se proto zeptal několika odborníků, co si o alternativách aktuálně myslí.

Jan Prachař (Bank Gutmann)

Alternativy by měly tvořit pouze menší část portfolia. To by mělo zahrnovat všechny hlavní třídy aktiv, tedy cenné papíry, hotovost a nemovitosti. Pokud hovoříme o alternativách, relativně velkým tématem se během krize staly investice do drahých kovů a diamantů, které představují stabilní volbou pro turbulentní časy.

Milan Tomášek (GE Money Bank)

Než se drobný investor bude rozhlížet po alternativách, je dobré se podívat na současnou situaci – klíčové americké indexy na maximech, výnosy 10letých dluhopisů v USA na 15měsíčním minimu, v Německu výnosy stejně dlouhých dluhopisů pod 0,9 %. Ti investoři, kteří vsadili na rizikovější dluhopisy zemí z periferie Evropy či spekulativní firemní bondy, mohou slavit. Růst může pokračovat, ale za jakou cenu? V tomto prostředí se tedy myšlenka alternativních investic nabízí. Na výrazné navyšování jejich podílu v portfoliu to zatím není, ale investoři by měli být připraveni. V úvahu připadají investice do amerického dolaru či digitální měny bitcoin.

Aleš Prandstetter (ČSOB Asset Management)

Sázet ve větším na alternativy nyní neradím. Držel bych se klasických investic, možná bych mírně favorizoval nemovitosti.

Lukáš Vácha (Conseq Investment Management)

Zajímavým odvětvím v tuto chvíli může být private equity, tedy investice do firem, které nejsou obchodovány na burze, a do nějakých startupů. To je samozřejmě poměrně cyklická záležitost. V současné době nicméně Česko prochází logickým a zajímavým vývojem – 25 let od revoluce, vyrostla tu první generace majitelů firem, kteří si už chtějí užít důchod, a proto se svých firem chtějí postupně zbavovat. Buď jsou staří a nemají nástupce, nebo firma dosáhla jisté velikosti a potřebuje cizí kapitál k dalšímu rozvoji.

Petr Hlinomaz (BH Securities)

Pro mě jsou stále relativně přitažlivým teritoriem USA a Spojené království, kde tak trochu počítám s dalším posilováním tamních měn. Pokud bychom chtěli alternativně vsadit na oživování světové ekonomiky, jsou jednou z možných cest některé komodity a na komodity navázané produkty. Příkladem jsou průmyslové kovy jako hliník či měď.

Tomáš Menčík (CYRRUS)

Alternativy by mohly sloužit jako prvek diverzifikace, ale investice jako obrazy, mince a další nemají obvykle dostatečnou likviditu. Jsou proto rizikovější a nejsou vhodné pro každého investora. Například akcie se dá koupit za pár korun, umělecká díla jsou násobně dražší.

Veronika Wolf (ředitelka Lobkowiczkých sbírek)

Každý sběratel umění je svým způsobem investor. Je totiž jen velmi malé procento sběratelů, kteří by někde vzadu nepřemýšleli o tom, že pokud by bylo nejhůře a byli by donuceni okolnostmi, tak že by svou sbírku prodali. Takové to striktní dělení investorů a sběratelů podle mě vlastně neplatí.

reklama
reklama