Srpen v podílových fondech: Akcie se probudily k životu

| redakce

Úspěšný měsíc na akciových trzích a růst na dluhopisových trzích způsobily, že v srpnu dosáhlo kladné výkonnosti více než 90 % investičních fondů působících na českém trhu. Na výsledky fondů vedených v USD nebo EUR však měly vliv i kurzové rozdíly – česká koruna vůči americkému dolaru oslabila o 2 % a vůči euru o 0,6 %.

Po složitém červenci se v srpnu mohli investoři radovat z probuzení akciových trhů. Index MSCI AC World, jenž zachycuje tendence na největších světových trzích, si v minulém měsíci připsal 2 %. Nejvýznamnější světové burzy rostly navzdory napjaté geopolitické situaci způsobené nepokoji na Ukrajině a na Blízkém východě. Optimistickou náladu amerických investorů podpořily jak dobré hospodářské výsledky společností z Wall Street za druhé čtvrtletí, tak mírný tón představitelů Fedu signalizující nízkou pravděpodobnost rychlého zostření měnové politiky v USA. V důsledku toho zaznamenal index S&P 500 další historický vrchol a vzrostl v srpnu o 3,8 %. Fondy amerických akcií tudíž dosáhly v srpnu výkonnosti +5,8 % a hodnota podílových listů fondů investujících do segmentu akcií malých a středních společností vzrostla o 6,6 %.

Fondy v ČR srpen 2014 - akcie

Perspektiva pokračování uvolněné měnové politiky ze strany Evropské centrální banky oproti tomu podporovala růstové tendence na burzách zemí starého kontinentu. Chování trhů však ovlivňovaly také zprávy týkající se vývoje konfliktu na Ukrajině a makroekonomické ukazatele. Poněkud hůře si vedla Frankfurtská burza, za čímž je možné spatřovat nižší než očekávanou dynamiku růstu německého HDP ve druhém čtvrtletí. Index DAX v srpnu vzrostl o pouhých 0,7 %.

Lépe se oproti tomu dařilo burzám v Londýně (+2,5 %) a Paříži (+3,2 %). V důsledku toho dosáhly v srpnu fondy akcií evropských rozvinutých trhů zisku ve výši +1,8 %. Podobného výsledku však dosáhly i fondy akcií rozvíjejících se evropských trhů, které si připsaly 1,4 %. Burzy v tomto regionu byly schopny dohnat část výprodejů, k nimž docházelo v předchozích měsících.

Srpen byl zdařilým měsícem i pro trhy asijské. Fondy zaměřující se na indické akcie dosáhly díky stále lepším perspektivám vývoje indické ekonomiky výkonnosti +5,6 %, růst přesahující 2 % zaznamenaly také fondy čínských akcií. V tomto roce tak investice na těchto trzích přinesly investorům již dvouciferné zisky.

Masivní růst bylo možné pozorovat také na brazilském trhu, jehož hlavní burzovní index Bovespa si v srpnu připsal 9,8 % (v lokální měně). Optimismus investorů mohl být způsoben blížícími se prezidentskými volbami (říjen) a s nimi spojenou převahou socialistické kandidátky Mariny Silvaové v průzkumech veřejného mínění. Místní trhy totiž nereagují příliš pozitivně na hospodářskou politiku prosazovanou současnou prezidentkou Dilmou Rousseffovou. Díky silným výsledkům brazilské burzy dosáhly v srpnu fondy akcií BRIC růstu o více než 5 %, přičemž nejlépe se v této skupině dařilo fondům Infond - BRIC A (Acc) (EUR) a Templeton BRIC Fund A (Acc) (USD), jejichž výkonnost v uvedeném pořadí činila +6,6 % a +6,5 %. Skupina fondů latinskoamerických akcií však získala až 8,5 %.

Fondy v ČR srpen 2014 - dluhopisy

Z velmi dobrých výsledků se v srpnu mohli těšit také klienti sektorových fondů. Fondy zaměřené na investice do technologických a energetických společností vzrostly o více než 3,5 %. V těchto dvou skupinách však také bylo možné zaznamenat velké rozestupy ve výsledcích jednotlivých fondů. Zatímco fondy Franklin Technology Fund A (Acc) (USD) a KBC Eco Fund - Alternative Energy A (Acc) (EUR) získaly v srpnu v uvedeném pořadí 7,8 % a 6,6 %, výkonnost fondů Raiffeisen - Energie-Aktien RVT (Acc) (EUR) a ING (L) Invest Telecom X (Acc) (CZK) (hedged) se pohybovala pod hranicí 1 %.

Vydařený měsíc mají za sebou také klienti fondů dluhopisových. Zajímavostí přitom je, že na prvním a posledním místě tabulky se nacházejí fondy investující na trhu high yield dluhopisů (těch s vysokými výnosy). V srpnu se jednoznačně nejlépe dařilo americkým vysoce úročeným dluhopisům. Fondy investující na tomto trhu totiž dosáhly výkonnosti téměř +3,0 %, zatímco evropské high yield produkty vynesly svým klientům pouze 0,4 %. Na dobré výsledky amerických vysoce úročených dluhopisů měl vliv především návrat institucionálních investorů na high yield trh po slabém červenci.

Pokles výnosnosti desetiletých státních dluhopisů USA (2,5 % ke konci srpna) měl oproti tomu kladný vliv na výsledky fondů amerických státních dluhopisů. Ty minulý měsíc zajistily svým klientům zisk přibližující se 3 %. Ve prospěch amerických státních dluhopisů hrálo jejich výhodné úročení oproti těm z evropských rozvinutých trhů. Pro srovnání, výnosnost německých desetiletých dluhopisů v srpnu klesla pod 1 %.

Růstové tendence na nejvýznamnějších dluhopisových trzích však ovlivnily také výsledky dluhopisových fondů z jiných regionů. Fondy zaměřené na rozvíjející se trhy v srpnu získaly 2,4 %, fondy asijských dluhopisů 2,6 % a fondy investující na trzích střední a východní Evropy vynesly svým klientům 0,8 %. Hlavními faktory způsobujícími růst na trhu státních dluhopisů jsou neustále se udržující záporná hladina inflace v eurozóně, její nízká úroveň v USA a očekávání investorů v souvislosti s pokračováním uvolňování monetární politiky ze strany Evropské centrální banky.

Zdroj: Analizy Online

reklama
reklama