Co musíte ráno vědět (13. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (13. ledna)

Jak zahájily týden akcie v Evropě i za oceánem, co plánuje ECB s kvantitativním uvolňováním a kdo získal ocenění za celoživotní dílo při vyhlašování Zlatých glóbů? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily týden poklesem o necelé procento, nejlépe se držel Dow. Alcoa zahájila výsledkovou sezónu lepšími než očekávanými čísly

Hlavní americké akciové indexy vstoupily do druhého lednového týdne ztrátami, když investoři na startu výsledkové sezóny měli tendenci prodávat pod dojmem klesajících cen ropy. Trh tak neudržel počáteční mírné zisky. Index Dow odepsal 0,54 % na 17 640,84 bodu, S&P 500 ztratil 0,81 % na 2 028,26 bodu a klesl pod svůj 50denní klouzavý průměr. Nasdaq oslabil o 0,84 % na 4 664,71 bodu. Na zelené nule se udržely sektory zdravotní péče a telekomunikací, v čele poklesů stála odvětví energetiky (Goldman Sachs snížila odhad letošní průměrné ceny Brentu na 50 USD za barel z původních zhruba 84 USD za barel) a technologií. Index volatility VIX vzrostl o zhruba 11 0% na 19,5 bodu. Výnos 10letých státních dluhopisů USA spadl o další 4 bazické body na 1,91 %. Dolarový index stoupl o zhruba 0,1 %, téměř procento přidalo zlato a je nejdražší za uplynulý měsíc. Alcoa překvapila svými výsledky jak na úrovni očištěného zisku na akcii, tak tržeb (33. vs. 29 centů, respektive 6,38 miliardy USD vs. 6,04 miliardy USD).

První týden výsledkové sezóny jako příležitost ke spekulaci

Rok 2015 začal pro akcie v podstatě ideálně, tvrdí stratég

2. Evropské akciové trhy v úvodu týdne posílily navzdory pokračujícímu poklesu cen ropy

Evropské akcie v pondělí posílily navzdory tomu, že se ceny ropy propadají na několikaletá minima. Britský FTSE 100 zakončil na zelené nule, francouzský CAC 40 zpevnil o 1,18 % a německý DAX o 1,38 %. Regionální Stoxx Europe 600 připsal přes půl procenta, dařilo se technologiím a automobilkám, ztrácely naopak sektor základních materiálů a ropný sektor. Stoxx Europe 600 minulý týden odepsal procento a zaznamenal nejhorší start roku od roku 2008. "Obavy o vývoj cen ropy a politické situace v Řecku způsobily velmi volatilní začátek roku, ačkoli my to vítáme," říká Michael Woischneck z Lampe Asset Management. "Je to příležitost vybírat si mezi akciemi ty s potenciálem. Poměrně dost jsme díky tomu navýšili podíl akcií v portfoliu."

QE v Evropě: Fungovalo by jinak než v USA. Hůř

Akcie pohledem technické analýzy: Indikátory a nálada jsou nakloněny spíše dalším mírným poklesům

3. Pražská burza zahájila týden na nule

Index PX v pondělí zpevnil o 0,01 % na 946,46 bodu. O většinu zobchodovaného objemu na burze se v pondělí postaraly akcie Komerční banky, které ztratily přes procento, a cenné papíry ČEZ, které oslabily o 0,17 %. Třetí nejaktivnější emisí na burze byla Erste Group Bank, která dosáhla výrazně nižšího objemu než ČEZ a Komerční banka, ale zato posílila o téměř 2 %. Akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR zpevnily o půl procenta, naopak pojišťovna VIG půl procenta ztratila.

Česká koruna se v pondělí propadla vůči euru na šestileté minimum a vůči dolaru na devítileté minimum. Ani další oslabení eura vůči dolaru, které by s sebou stáhlo i českou korunu, by však ČNB nevedlo ke změně současného intervenčního režimu. V exkluzivním rozhovoru pro Investiční web to minulý týden, ještě před zveřejněním dat o inflaci a prudkým oslabením české měny, uvedl člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok. O koruně jsme se v pondělí bavili také s Vladimírem Dlouhým prezidentem Hospodářské komory České republiky.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Kolaps české koruny

Zájem o české akcie opět klesl. Objem obchodů na BCPP loni spadl o 22 miliard na 153 miliard korun

4. Očekávané události

Úterý bude stejně jako pondělí na makrodata spíše chudé. Trhy budou sledovat především zprávu o inflaci ve Spojeném království za prosinec (odhad meziměsíčně: +0,1 %, listopad: -0,3 %, odhad meziročně: +0,7 %, listopad: +1,0 %). Česká republika odhalí stav běžného účtu za listopad (odhad: 3,0 miliardy Kč, říjen: 5,15 miliardy Kč) a Spojené státy federální rozpočet za prosinec (odhad: +22 miliard dolarů, listopad: -56,8 miliardy dolarů).

Politika se v USA ponese ve znamení jednání prezidenta se zástupci obou komor Kongresu o legislativě a zahraniční politice. Očekávaný pokles míry inflace v Británii pod 1 % donutí šéfa Bank of England Marka Carneyho napsat otevřený dopis ministrovi financí Georgi Osborneovi, ve kterém by měl přiblížit, jak hodlá dostat inflaci k 2% cíli. Člen rady ECB Ewald Nowotny a prezident institutu Ifo Hans-Werner Sinn se zúčastní panelové diskuze ve Vídni. Šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem v Tokiu promluví o růstu v eurozóně. Čína zveřejní předběžná data o zahraničním obchodu. Co investory bude zajímat v průběhu celého týdne, najdete (včetně odhadů analytiků) v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. ledna (plus výhled na celou výsledkovou sezónu)
Výsledková sezóna za čtvrté čtvrtletí se naplno rozjede v pondělí tradičně reportem hliníkárenského koncernu Alcoa. Jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a jednotlivých firem očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg a jaké další světové firmy představí výsledky hospodaření v týdnu od 12. ledna?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB by mohla kvantitativní uvolňování postavit na příspěvcích národních bank

Evropská centrální banka by podle nejmenovaných zdrojů CNBC mohla oznámit program kvantitativního uvolňování postavený na výši příspěvků národních bank zemí eurozóny. ECB by tak podle těchto zdrojů měla nakupovat státní dluhopisy států eurozóny podle toho, jak do ní přispívají kapitálem jejich národní banky.

6. Proč se Draghimu hodí pokles cen ropy

Předběžná harmonizovaná inflace v Německu poklesla z 0,5 % na 0,1 % meziročně. "Předběžná harmonizovaná inflace v Německu poklesla z 0,5 % na 0,1 % meziročně.")** Dva krůčky od poklesu cen by už někteří panikáři mohli nazývat deflací. Ano, může za to ropa. Ale pro země typu Německa (a Česka), které jsou čistými dovozci ropy, je pokles cen této komodity živou vodou. Proto se také poklesu cen ropy říká pozitivní nákladový šok, na který by centrální banka nemusela reagovat. Má to však dvě "ale".

7. Noční můra z Wall Street: Bankéřům klesnou bonusy

Nikoho by asi nemělo překvapit, že poté, co loňské náklady bank na urovnávání právních sporů dosáhly 178 miliard dolarů (což je ve skutečnosti jen cena za to, že se banky dopouštěly kriminální činnosti a nechaly se při ní nachytat), se vedení dvakrát nepohrne do zvyšování bonusů zaměstnancům. A přesto je tím někdo velmi šokován - bankéři.

8. Ukrajina loni přišla téměř o dvě třetiny devizových rezerv

Devizové rezervy Ukrajiny se v loňském roce snížily o 63 % na 7,533 miliardy dolarů. Zaznamenaly tak nejprudší pokles v historii této bývalé sovětské republiky. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila ukrajinská centrální banka.

9. Chorvatsko má první prezidentku

Kolinda Grabarová Kitarovičová, kandidátka opoziční strany v prezidentských volbách v Chorvatsku, porazila ve druhém kole současného prezidenta Iva Josipoviče. Státní komise to oznámila po sečtení 99 % hlasů s tím, že výsledek je velmi těsný (50,4 % proti 49,6 %). Kitarovičová se tak stala první ženou v prezidentském úřadu v historii země a zároveň se po 15 letech opět dostala na tento post pravice.

10. Byla na trhu s ropou bublina?

Ceny ropy byly možná v bublině, o které se - jak to u bublin na trzích bývá - pouze nemluvilo. David Rosenberg, hlavní ekonom a stratég Gluskin Sheff, k tomu poznamenává: "Na trzích s ropou byla klasická bublina. Ceny se pohybovaly parabolicky výše, kolem ropy bylo hodně humbuku, na trh se hrnula spousta různých typů investorů a celý sektor je velice zadlužený (zapákovaný.)"

Proč se ceny ropy zastaví až kolem 35 USD za barel

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

George Clooney získal Zlatý Globus za celoživotní dílo. Při děkovné řeči by se do čerstvého ženáče zamilovaly všechny ty, kdo ho snad dosud nemilovaly

Letošní Zlaté glóby, které se předávaly v noci na pondělí v Los Angeles, nemají výrazného hegemona a sošky se dostalo téměř každému. Nejlepším dramatem loňského roku se stal film Chlapectví, nejlepší komedií Grandhotel Budapešť. Z herců v dramatu bodoval Eddie Redmyne za hlavní roli v životopisné romanci Teorie všeho, mezi herečkami Julianne Mooreová za film Still Alice. Trofej za celoživotní dílo převzal herec George Clooney, který přednesl dojemnou děkovnou řeč, v níž nezapomněl pogratulovat všem svým kolegům hercům za to, že dělají práci, kterou milují, a ještě jsou za to oceňováni. Zároveň neopomněl zmínit svou novomanželku Amalu: "Najít někoho, koho skutečně milujete, obzvláště když jste na něj čekali celý život, a obzvláště když to znamená 53 let, člověka naplňuje pokorou." U toho nejvíce sexy muž planety nezůstal a přítomné i své fanynky po celém světě uzemnil dodatkem: "Amalo, ať už nás svedla dohromady jakákoli kouzelná moc, jsem neskutečně hrdý na to, že jsem tvým manželem."

Clooneyho manželka Amala je advokátkou specializující se na lidská práva, čehož neváhala využít moderátorka večera Tina Feyová a do Clooneyho si mírně rýpla: "George Clooney se loni oženil s Amalou Alamuddinovou. Amala je právnička bojující za lidská práva, která pracovala na případu společnosti Enron, byla poradkyní Kofiho Annana ohledně Sýrie a byla vybrána do tříčlenné komise OSN vyšetřující porušování válečného práva v Pásmu Gazy. Proto dnes večer její manžel získává cenu za celoživotní dílo."

EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie
před 9 minutami

EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie

Evropská komise s určitým znepokojením sleduje přípravu nových protiruských sankcí ve Spojených státech, které mohou...
Evropská unie Rusko Energetika
Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %
před 24 minutami

Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %

Kanadské velkoobchodní tržby se v květnu zvýšily o 0,9 % po růstu o 0,8 % v předchozím měsíci. Analytici očekávali...
Kanada Tržby
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
před 39 minutami

Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek

Výbor složený ze zástupců Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některých dalších těžařských států doporučuje,...
Ropa Komodity Těžba
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
před hodinou

Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA

Česko se pokusí po odchodu Velké Británie z Evropské unie získat pro Prahu sídlo Evropského bankovního úřadu (EBA)....
Česká republika Spojené království Banky
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
před hodinou

Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym

Rusko vyhlásí tendr na výstavbu nové elektrárny na poloostrově Krym, který anektovalo v roce 2014. Podle agentury...
Rusko Ukrajina Energetika
ČNB: Úvěrové standardy ve 2. čtvrtletí stagnovaly
11:51

ČNB: Úvěrové standardy ve 2. čtvrtletí stagnovaly

Úvěrové standardy ve 2. čtvrtletí stagnovaly u nefinančních podniku a snižovaly se mírně pouze u malých a středních...
Česká republika Úvěry ČNB
Energetické zdroje se souhlasem EU dostanou zpětně podporu
11:36

Energetické zdroje se souhlasem EU dostanou zpětně podporu

Některé české energetické zdroje, které získaly souhlas Evropské komise, mohou zpětně získat finanční podporu. V...
Česká republika Evropská unie Energetika
Finanční situace britského obyvatelstva se rapidně zhoršuje
Finanční situace britského obyvatelstva se rapidně zhoršuje
11:15

Finanční situace britského obyvatelstva se rapidně zhoršuje

Finanční situace britských domácností se v červenci zhoršila nejrychlejším tempem za tři roky. Domácnosti si nemohou...
Spojené království
Ryanair podal nezávaznou nabídku na italské aerolinky Alitalia
Ryanair podal nezávaznou nabídku na italské aerolinky Alitalia
10:50

Ryanair podal nezávaznou nabídku na italské aerolinky Alitalia

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings podala nezávaznou nabídku na převzetí krachujících italských...
Itálie Evropské akcie Turismus
Asijské trhy se v úvodu týdne na směru neshodly
Asijské trhy se v úvodu týdne na směru neshodly
10:30

Asijské trhy se v úvodu týdne na směru neshodly

Asijské akciové trhy začaly nový týden smíšeně. Investoři se v průběhu seance soustředili na kolísající dolar a do...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Philips zvýšil čtvrtletní zisk o 15 procent, překonal odhady
Philips zvýšil čtvrtletní zisk o 15 procent, překonal odhady
10:15

Philips zvýšil čtvrtletní zisk o 15 procent, překonal odhady

Nizozemský výrobce elektroniky Philips ve druhém čtvrtletí zvýšil zisk před zdaněním o 15 procent na 439 milionů eur....
Philips Evropské akcie Výsledková sezóna
Ranní analytická poznámka (24. července 2017): (Ne)čestné automobilky
Ranní analytická poznámka (24. července 2017): (Ne)čestné automobilky
10:04

Ranní analytická poznámka (24. července 2017): (Ne)čestné automobilky

Německé automobilky mají opět problém. V uplynulém týdnu zahájil Daimler stahování tří milionů dieselových vozidel za...
Auta Daimler Evropské akcie
Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v…
10:00

Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci podle předběžných dat klesl na 56,8 bodu, sektor služeb stagnoval

Podnikatelská aktivita v eurozóně v červenci podle předběžných dat klesla. Index nákupních manažerů ve...
Eurozóna Evropská ekonomika Indexy nákupních manažerů
Důvěra v českou ekonomiku v červenci vzrostla na 97,7 bodu
Důvěra v českou ekonomiku v červenci vzrostla na 97,7 bodu
09:40

Důvěra v českou ekonomiku v červenci vzrostla na 97,7 bodu

Důvěra v českou ekonomiku v červenci vzrostla. Souhrnný indikátor důvěry se meziměsíčně zvýšil o 0,6 bodu na 97,7...
Česká republika Česká ekonomika Spotřebitelská důvěra