Burzovní kalendář (19. 1. - 23. 1. 2015)
|

Burzovní kalendář (19. 1. - 23. 1. 2015)

Trhy ovládne čekání na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky, od které se čeká, že zahájí evropskou formu kvantitativního uvolňování. V USA pokračuje výsledková sezóna a na pražské burze zveřejní výsledky za poslední loňské čtvrtletí jako první Unipetrol.

Investiční a ekonomický výhled

USA

19/1 až 23/1 Výsledková sezóna (Morgan Stanley, IBM, American Express, Johnson & Johnson)

19/1 Martin Luther King's Day - trhy jsou zavřené

20/1 Index cen domů (odhad leden: 58 bodů, prosinec: 57 bodů)

20/1 Projev člena Fedu Jeromeho Powella

21/1 Započatá výstavba (odhad prosinec: 1,042 milionu jednotek anualizovaně, listopad: 1,028 milionu jednotek anualizovaně)

22/1 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 300 tisíc nových, předchozí týden: 316 tisíc nových)

23/1 Markit index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH; odhad leden: 54 bodů, prosinec: 53,9 bodu)

23/1 Prodeje existujících domů (odhad prosinec: 5,07 milionu jednotek anualizovaně, listopad: 4,93 milionu jednotek anualizovaně)

Za uplynulý týden americké akcie oslabily. Dow odepsal 1,3 %, S&P 500 klesl o 1,26 % a Nasdaq ztratil 1,5 %. Přesto úplný závěr týdne přinesl jistou naději, když v pátek akcie prudce posílily díky růstu cen ropy.

Nový týden může ukázat, zda na trhy dorazila dlouho očekávaná korekce, nebo zda byly počáteční lednové propady jen drobnými škobrtnutími na cestě k dalšímu růstu. Od 29. prosince se index S&P 500 propadl téměř o 5 %. Na více než 10% propad se čeká už tři roky.

"Zdá se, že se medvědi pomalu probouzejí ze zimního spánku, derby s býky je ale zatím nerozhodné. Páteční návrat nad 2 000 bodů při nadprůměrném objemu obchodů je pozitivním signálem. Stále jsme ve třetím roce prezidentského funkčního období. Druhá polovina ledna bývá v těchto letech tradičně zisková, pokračování vývoje v pátečním duchu tedy podporuje sezónní vzorec. Varianta obchodování v rozpětí 2 000 až 2 100 bodů zůstává i proto pro nejbližší období nejpravděpodobnější," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Objevují se však i mnohem pesimističtější výhledy. Podle Raoula Pala z Global Macro Investor by mohly krušné časy na burze teprve začít. "Šance na dlouhou a prudkou korekci je vysoká. Na trh se vrátila volatilita a lidé musejí snižovat rizikové pozice. S&P 500 se pravděpodobně propadne až k 1 800 bodům," říká.

Američtí investoři jsou pod tlakem prudce klesajících cen ropy a vlastně nevědí, zda je zlevňování této suroviny příznivé, nebo nepříznivé. Pokles cen ropy o více než polovinu totiž sice zvyšuje kupní sílu amerických spotřebitelů, zároveň ale vyvolává obavy ze zpomalení růstu globální ekonomiky. K tomu se přidal i propad cen mědi, která je považována za ukazatel světové aktivity, protože se používá ve stavebnictví a telekomunikacích. Jen za poslední týden měď zlevnila o 8 %.

K nejistotě na trzích přispělo i rozhodnutí švýcarské centrální banky zrušit minimální hladinu kurzu franku k euru, v důsledku čehož frank posílil z 1,2 EUR/CHF na 0,99 EUR/CHF.

Velkou důvěru nevzbuzují ani výsledky firem za 4Q2014. Ze 40 firem, které údaje zatím zveřejnily, sice 55 % překonalo odhady tržeb a 77,5 % odhady zisků, očekávání však byla v minulých týdnech posunuta výrazně níže.

Pokračující výsledková sezóna bude na americkém trhu v týdnu tím nejzajímavějším. Čísla o hospodaření zveřejní třeba Morgan Stanley, IBM, American Express či Johnson & Johnson. Wall Street očekává růst zisků o 3,5 %, ještě v říjnu se ale čekal 11% růst. Odhady hospodářských výsledků firem najdete ZDE.

Americkým akciím se nicméně nadále dostává podpory od významných finančníků a ekonomů z celého světa. Ti totiž americké akcie stále považují za největší investiční magnet. "Kyvadlo se zhouplo zpět, USA si získávají svou pozici ve světové ekonomice. Tady se oživení projeví nejsilněji," říká Jacob Frenkel, šéf mezinárodní divize JPMorgan Chase, který se již od poloviny 80. let účastní Světového ekonomického fóra, jež se letos bude konat od 21. do 24. ledna. Od účastníků letošního Světového ekonomického fóra v Davosu se obecně očekává upřednostňování Spojených států před rozvíjejícími se trhy, jakými jsou Rusko, Brazílie či Indie.

V pondělí zůstanou americké trhy kvůli státnímu svátku zavřené, a dostupné tak nebudou žádné nové ekonomické údaje. Na makrodata ale nebude příliš silný ani zbytek týdne. Zaujmou snad jen údaje z nemovitostního trhu.

Dokáží letos americké akcie to, co se jim ještě nepovedlo nikdy v…
Jeffreyho Gundlacha z DoubleLine Capital doporučujeme sledovat především těm,…
Americké akcie v příštích 10 letech nepotopí ani armáda důchodců
Stárnutí generace baby boomers, lidí narozených v USA v období od druhé…
Investiční poznatky od legend, které experti neberou na lehkou váhu
Jaké časem prověřené investiční rady ohledně rizika od legendárních investorů…
Akcie: Zajímavosti ze současného vývoje, které by vám neměly uniknout
Americké akcie mají za sebou nevydařený začátek roku. Podle části komentářů je…
10 věcí, které se stávají před finanční krizí a dějí se právě teď
Pokud nevěříte, že se blíží další finanční krize, měli byste si přečíst tento…

Evropa

19/1 až 23/1 Výsledková sezóna (Unilever, SAP)

20/1 Německo - index cen výrobců (odhad prosinec: -0,4 % meziměsíčně a -1,4 % meziročně, listopad: 0 % meziměsíčně a -0,9 % meziročně)

20/1 Německo - index ekonomické nálady ZEW (odhad leden: 40 bodů, prosinec: 34,9 bodu; hodnocení současné situace - odhad leden: 13 bodů, prosinec: 10 bodů)

21/1 Spojené království - změna počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad prosinec: -24 tisíc, listopad: -26,9 tisíc)

21/1 Spojené království - ILO tříměsíční míra nezaměstnanosti (odhad listopad: 5,9 %, říjen: 6 %)

21/1 Spojené království - zveřejnění zápisu z jednání centrální banky

22/1 Itálie - maloobchodní tržby (odhad listopad: +0,1 % meziměsíčně, říjen: 0 % meziměsíčně)

22/1 Zasedání ECB - banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky, očekává se zavedení QE

22/1 Eurozóna - index spotřebitelské důvěry (odhad leden: -10,5 bodu, prosinec: -10,9 bodu)

23/1 Francie - index nákupních manažerů ve výrobě a službách (FLASH; odhad leden: výroba 48 bodů a služby 50,9 bodu, prosinec: výroba 47,5 bodu a služby 50,6 bodu)

23/1 Německo - index nákupních manažerů ve výrobě a službách (FLASH, odhad leden: výroba 51,7 bodu a služby 52,5 bodu, prosinec: výroba 51,2 bodu a služby 52,1 bodu)

23/1 Eurozóna - index nákupních manažerů ve výrobě a službách (FLASH, odhad leden: výroba 51 bodů a služby 52 bodů, prosinec: výroba 50,6 bodu a služby 51,6 bodu)

23/1 Spojené království - maloobchodní tržby bez automobilů (odhad prosinec: -0,7 % meziměsíčně a +3,3 % meziročně, listopad: +1,7 % meziměsíčně a +6,9 % meziročně)

Evropské akcie mají za sebou silný týden s růsty okolo 5 %, vše ale směřuje k rozhodujícím lednovým událostem nejen pro evropské trhy.

Týden bude nabitý významnými informacemi. Pozornost investorů se v první řadě zaměří na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky, které by mohlo přinést očekávané evropské kvantitativní uvolňování. "Jeho absence by mohla trhy znervóznět a podpořit euro. I poslední kroky švýcarské centrální banky ale zvyšují pravděpodobnost, že k zahájení QE dojde," říká Milan Vaníček z J&T Banky.

Ostatně v očekávání QE se nesl už uplynulý týden, kdy evropské trhy rostly. Britský akciový index FTSE 100 přidal 0,78 % na 6 550,27 bodu, německý DAX vzrostl o 5,38 % na 10 167,77 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 4,88 % na 4 379,62 bodu. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 od pondělí do pátku přidal 5,24 % na 3 202,24 bodu.

"Jedinou věcí, která bude v týdnu rozhodovat, bude zasedání ECB," říká Mark Luschini z Janney Montgomery Scott. Trh přitom očekává velmi masivní QE ve stylu USA a Japonska. Pokud ho trhy dostanou, čeká se prudký růst. Pokud však bude QE v Evropě nedostatečné, nebo zatím nepřijde vůbec, bude to pro investory velké zklamání. Možnost, že bankéři počkají například na výsledky řeckých voleb, není nevýznamná.

"Je značně pravděpodobné, že ECB něco oznámí, vysoce nejistý je ovšem rozsah, časování a přesná struktura případné akce. Všechny tyto parametry mohou velmi výrazně ovlivnit reakci trhu. Podle našeho názoru se od ECB dá nejspíše očekávat, že jako obvykle zklame a nějaké peníze na trh sice dodá, ale bude to málo, pozdě a tentokrát ještě možná s nějakým nevhodným omezením," míní analytici z České spořitelny.

Druhou událostí klíčovou pro eurozónu pak budou právě nedělní volby v Řecku. Výhra levicové koalice SYRIZA by mohla způsobit tlak na euro, potažmo na všechna evropská aktiva. "V tomto případě jsme však spíše optimisty a očekáváme potvrzení současné koalice. Náš základní scénář je spuštění evropského QE či jeho oznámení společně s načasováním a výhra současné vládnoucí strany v řeckých volbách. Pokud se tento scénář naplní, jsme ohledně evropských akcií naladěni pozitivně," říká Vaníček.

Z makrodat zaujme v Německu index ZEW, kde se čeká zlepšení v obou kategoriích, a předběžné indexy nákupních manažerů ve významných evropských zemích.

Co čeká od nového týdne makléř z brokerjetu ČS Martin Loos?

Euro vůči dolaru v týdnu prudce oslabilo a krátce se dostalo až pod 1,15 EUR/USD. Poté sice došlo ke korekci nad tuto úroveň, ale i tak je posun stále výrazný. "Tento týden bude vše záležet na ECB, ale pro euro to stále nevypadá dobře. Německý desetiletý výnos stagnuje, protože už skutečně nemá příliš prostoru pro pokles, zato jeho americký kolega se dostal až k 1,8 %, tedy na úroveň, ze které začal růst poté, co Ben Bernanke oznámil plán konce kvantitativního uvolňování," píší analytici z České spořitelny v týdenním výhledu. "Vzhledem ke stavu americké ekonomiky jde o hlavolam na druhou."

A ještě k tomu, že německý 10letý vládní výnos už nemá kam klesat. Ten švýcarský je v mínusu, takže to nemusí být tak úplně pravda. Zlato se také chová, jako by se blížil konec světa, jeho cena tedy roste, přestože dolar posiluje (což je značně neobvyklé). Ropa se zatím stabilizovala lehce pod 50 USD za barel, což může naznačovat tvorbu cenového dna, ale nemusí.

Asie

20/1 Čína - HDP za 4Q2014 (odhad: +7,2 % meziročně a +1,7 % mezikvartálně, 3Q2014: +7,3 % meziročně a +1,9 % mezikvartálně)

20/1 Čína - průmyslová výroba (odhad prosinec: +7,4 % meziročně, listopad: +7,2 % meziročně)

20/1 Čína - maloobchodní tržby (odhad prosinec: +11,7 % meziročně, listopad: +11,7 % meziročně)

23/1 Japonsko - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (prosinec: 52 bodů)

23/1 Čína - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (prosinec: 49,6 bodu)

Proč Grexit není pro Řecko řešením
Džin byl opět vypuštěn z láhve. Evropa diskutuje o tom, že by Řecko mohlo…
Když šokujícím předpovědím na celý rok stačí dva týdny
Saxo Bank stejně jako každý rok i v závěru toho loňského vydala deset…
Řecko: Co by znamenalo vítězství levicové koalice SYRIZA pro euro?
Celá eurozóna napjatě očekává výsledky řeckých parlamentních voleb 25. ledna,…
Antonín Rusek (Susquehanna University): Evropa potřebuje kapitálovou…
Americká ekonomika roste rychleji než ta v Evropě, a to zejména díky…

Česká republika

23/1 Unipetrol - hospodářské výsledky za 4Q2014

Domácí index PX zakončil uplynulý týden na 949,05 bodu, což znamenalo růst o 0,28 %.

Nejvíce se propadly akcie NWR, které oslabily o 8,3 % na 0,44 Kč. Uhelná skupina zveřejnila předběžné údaje o těžbě za 4Q2014. Celková těžba za minulý rok dosáhla 8,6 milionu tun a prodej 8,3 milionu tun, což je méně než snížený cíl 8,75 až 9 milionů tun. "Již objem těžby za prvních 9 měsíců roku naznačoval, že splnění celoročních cílů bude výzvou," říká Milan Vaníček z J&T Banky.

Nejvíce se naopak dařilo akciím Stock Spirits (+2,8 % na 85,35 Kč), které tak mírně korigují předchozí výrazný propad. Druhým vítězem uplynulého týdne byla Komerční banka (+0,5 % na 4 770 Kč), u které podle Vaníčka ke konci týdne po několika dnech skončil prodejní tlak ze strany většího zahraničního investora.

Na pražské burze začíná výsledková sezóna tradičně petrochemickou společností Unipetrol. "Dosavadní provozní údaje ukazují na solidní kvartál, který by se měl projevit v kladném zisku EBITDA kolem 2 miliard korun. Očekáváme, že pozitivní data by mohla být podporou pro obchodování," říká Vaníček.

Česká koruna vůči euru koncem týdne posílila ze svého téměř šestiletého minima (mírně pod 28,50 EUR/CZK) zpět pod 28. Jedním z hlavních důvodů byl komentář guvernéra ČNB Singera, podle kterého nebude ČNB reagovat na klesající ceny ropy a potravin (hlavní faktory probíhajícího dezinflačního vývoje v ČR) dalším uvolněním měnových podmínek, tedy posunutím současného kurzového závazku nad 27 EUR/CZK.

Na rozdíl od ostatních regionálních měn koruna nereagovala na překvapivé zrušení režimu devizových intervencí švýcarskou centrální bankou. Zlotý stejně jako maďarský forint v reakci na krok SNB vůči euru oslabily, forint dokonce spadl na historicky nejnižší hodnotu (rostoucí obavy, že by prudké posílení švýcarského franku mohlo mít s ohledem na nezanedbatelné množství půjček ve švýcarské měně - případ především polských hypoték - významnější negativní makroekonomické dopady).

"Výnosy 10letých českých vládních bondů zůstanou pod tlakem," míní Česká spořitelna. Z domácích faktorů je budou nadále tlačit níže především přetrvávající přebytek likvidity v českém bankovním sektoru, omezená emisní aktivita ministerstva financí a klesající inflace. Z těch zahraničních to bude rostoucí pravděpodobnost zahájení odkupů vládních bondů Evropskou centrální bankou.

Spoléháte s kurzem koruny na ČNB? Podívejte se na Švýcary!
ČNB říká, že se exportéři nemusejí zajišťovat. Kurz koruny jim přece hlídá …
Pavel Kysilka (Česká spořitelna): Koruna bude dlouhodobě posilovat,…
Česká koruna překvapila v posledních dnech výrazným oslabením. Co si o kurzu…
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Kolaps české koruny
Česká koruna na začátku roku 2015 oslabila na mnohaletá minima vůči dolaru i…
včera v 18:31

Fuest (Ifo): Německé podniky se obávají zhoršení ekonomických podmínek

Řada německých podniků se obává zhoršení ekonomických podmínek. V rozhovoru s německým listem Südkurier to řekl šéf...
Německo Ekonomika Politika
včera v 17:39

Petrochemický gigant Sinopec loni zvýšil zisk o 44 %

Čínská státní petrochemická společnost Sinopec loni zvýšila čistý zisk o 44 % na 46,4 miliardy jüanů (téměř 169...
Asijské akcie Výsledková sezóna Čína
OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby
včera v 16:46

OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci se dohodl, že je zapotřebí prozkoumat, zda by měla...
Ropa Těžba Komodity
včera v 16:28

IS varuje před kolapsem přehrady Tabka, nařídil evakuaci Rakky

Organizace Islámský stát (IS) v neděli varovala před bezprostředně hrozícím kolapsem největší syrské přehrady Tabka v...
Sýrie Voda Blízký a Střední východ
včera v 15:26

Írán uvalil sankce na 15 amerických firem

Írán zavedl sankce proti 15 americkým společnostem za jejich údajnou podporu Izraele a "teroristických akcí tohoto...
Írán Spojené státy americké (USA) Politika
včera v 14:46

Finanční správa vybrala do konce března na DPH meziročně o 15 % více

Finanční správa během prvních třech měsíců letošního roku vybrala na dani z přidané hodnoty o 8,25 miliardy korun...
Daně Česká republika Byznys a podnikání
včera v 14:44

Uber po nehodě v USA stáhl všechny vozy s autonomním řízením

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber stáhl z provozu všechna svá samořízená auta. Učinil tak poté, co...
Uber Technologie Doprava
včera v 14:18

Transformované fondy loni vydělaly klientům v průměru 0,8 %

Transformované penzijní fondy v roce 2016 vydělaly klientům v ročním vyjádření v průměru 0,8 %, jen tři z osmi...
Penzijní fondy Spoření Česká republika
Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy
včera v 13:07

Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci doporučil prodloužit omezení těžby ropy o šest...
Ropa Těžba Komodity
25. 3. 2017 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
25. 3. 2017 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
25. 3. 2017 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
25. 3. 2017 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
25. 3. 2017 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
25. 3. 2017 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR