UniCredit: Globální ekonomika letos posílí, potáhnou ji Spojené státy. Komodity budou na okraji zájmu a centrální banky určí tón obchodování s akciemi i dluhopisy
|

UniCredit: Globální ekonomika letos posílí, potáhnou ji Spojené státy. Komodity budou na okraji zájmu a centrální banky určí tón obchodování s akciemi i dluhopisy

Analytici z UniCredit mají jasno. Ekonomika Spojených států s očekávaným růstem HDP o 3 % zůstane i letos tahounem zotavení globální ekonomiky. Eurozóna zrychlí růst jen nepatrně na 1 %, a to zejména díky snížení cen ropy a oslabení eura. Zatímco euro čeká další oslabení o zhruba 4 %, americký dolar by měl v roce 2015 posílit o 6 %. Investičně zajímavé budou americké akcie, dluhopisy rozvíjejících se zemí, obezřetnost je naopak namístě v případě komodit v čele s ropou a zlatem. Z alternativních investic analytiky oslovuje nemovitostní trh v USA.

Světové akcie Světová ekonomika Výhled na rok 2015

V globální ekonomice dojde podle UniCredit v roce 2015 k akceleraci růstu. K ní přispěje zejména setrvačnost ekonomiky USA. Domácnosti a podniky v USA, Evropě a na většině rozvíjejících se trhů také začínají těžit z výhod podstatně nižších cen ropy. V eurozóně se navíc již definitivně vytrácí brzdící fiskální efekt.

Také "zmrazení" rusko-ukrajinské krize bude působit v prospěch obratu v ukazatelích sentimentu v Evropě. Přes rychlejší růst globální ekonomiky zůstane inflace podle propočtů UniCredit prakticky ve všech zemích OECD ještě nejméně rok velmi nízká. Dolů ji budou tlačit nízké ceny komodit i existující negativní produkční mezera.

Mírný růst v Evropě

Eurozóna prochází náročnou cestou k ekonomickému oživení. Podle výhledu UniCredit vzroste v roce 2015 HDP měnové unie o 1 %. Zmírnění politiky úspor v roce 2015 by mělo poskytnout více prostoru investicím. Evropská centrální banka zároveň předpokládá expanzivnější měnovou politiku. Konec fiskálních restrikcí by měl podpořit výdaje spotřebitelů, slabší euro dá impulz exportu. Německo potvrdí svou zdatnost, Francie zaznamená mírné zrychlení a rovněž Itálie obrátí k růstu poté, co v roce 2014 opět zaznamenala pokles.

Pro Evropu i celý svět bude důležitým faktorem a klíčovým rizikem faktický vývoj rusko-ukrajinského konfliktu. V roce 2015 také může trhy zahýbat vývoj mimo země eurozóny. Květnové volby ve Spojeném království pravděpodobně výrazně změní složení britského parlamentu ve prospěch euroskeptické většiny. Tím se značně zvýší pravděpodobnost referenda o setrvání v EU v roce 2017, jehož výsledek bude nejistý.

Volby se uskuteční také v problémových ekonomikách eurozóny, ve Španělsku a Portugalsku. Řecko čekají předčasné volby již tento týden. Ty mohou opět postavit otazník nad setrváním země v eurozóně, byť zřejmě s menším rizikem nákazy na další země oproti roku 2012.

Relevantním ekonomickým faktorem pro Evropu také bude další vývoj krize, do níž směřuje ekonomika Ruska. UniCredit očekává, že nezvýší-li se světová cena ropy ze současné úrovně, propadne v roce 2015 výkon ruské ekonomiky o 4 %. Nižší poptávka Ruska po dovozech omezí exportní příležitosti většiny zemí Evropy. Hloubku krize v Rusku a rychlost následného oživení budou ovlivňovat také ekonomické sankce Západu.

Spojené státy jako globální hnací síla

V roce 2015 budou hnací silou celosvětového ekonomického ozdravění Spojené státy. 3% nárůst HDP, který UniCredit odhaduje pro USA, je založen na solidních základech a vyhlídkách. Nárůst spotřebitelských výdajů a investic, zlepšení na trhu práce, pokles cen ropy a oživení v sektoru nemovitostí, to vše přináší známky povzbuzení, které by mohly přispět k růstu ekonomiky USA.

Pokud se předpovědi ekonomických údajů vyplní, měl by Federální rezervní systém po letech expanzivní měnové politiky v červnu schválit první zvýšení úrokových sazeb. Celkově ale bude v měnové politice USA zachováván uvolněný přístup po celý rok 2015.

Relativní růst výnosů na dolaru oproti dalším měnám by měl výrazně posílit jeho směnné kurzy. Obchodně vážený dolar může během roku 2015 posílit až o 6 %.

Japonsko dále bojuje s deflací, exportně zaměřené asijské ekonomiky budou úspěšné

Na Dálném východě bude letos Japonsko dále usilovat o co nejefektivnější cestu z deflace, kterou zažívalo posledních 20 let. Vláda zde pravděpodobně zavede novou antideflační měnovou expanzivní politiku.

Vyhlídky rozvíjejících se zemí v Asii zůstanou mírně pozitivní. Čína bude pokračovat v růstu, a to především díky řadě reforem zaměřených na zvyšování domácí spotřeby. Na druhé straně bude ale tato nejlidnatější země světa řešit své postupné zpomalování úvěrovou expanzí významných rozměrů.

Indie bude těžit z reforem zavedených novou vládou a z poklesu cen ropy, kdežto ekonomiky, které se silně zaměřují na export, jako jsou Jižní Korea a Tchaj-wan, budou těžit z lepšího výkonu americké ekonomiky.

Americké akcie a nemovitosti, dluhopisy rozvíjejících se zemí, opatrnost vůči komoditám

Na základě makroekonomických předpovědí preferuje UniCredit nadále investice do akcií, zejména těch amerických, a alternativních fondů. Spíše opatrný přístup volí ke komoditám, dluhopisům a hotovosti. Pro trh nemovitostí je výhled neutrální. Pokud jde o měny, očekává se letos další posílení amerického dolaru.

"Je nutné monitorovat rizika s potenciálně výrazným dopadem na finanční trhy. Případný prudký nárůst výnosů amerických státních dluhopisů by vedl ke zpomalení ekonomického růstu. Podobně negativní dopad by mělo i výrazné zpomalení čínské ekonomiky či roztočení deflační spirály v Evropě. Nadále je potřeba sledovat i geopolitické napětí na Ukrajině a Blízkém východě a nesmíme zapomínat ani na volby ve Španělsku a Řecku," říká Aleš Mátl, investiční stratég z Global Investment Strategy UniCredit Bank.

Konkrétní investiční doporučení UniCredit na rok 2015

Akcie

Americká ekonomika jako hnací síla globálního růstu a expanzivní měnová politika v Evropě a Japonsku stojí za preferencí akciových investic. V porovnání s dluhopisy zůstává příznivé ocenění, navíc akcie nabízejí atraktivní dividendové výnosy. Je však potřeba se připravit na vyšší volatilitu a s velkou pravděpodobností celkový výnos z akciových investic nedosáhne úrovní z předchozích let.

Výraznější roli v celkovém výnosu budou hrát dividendy, jejichž slušné úrovni nahrávají dobré výsledky firem. Doporučit lze také akcie japonských exportních společností, kterým by měla pomoci devalvace měny. V tomto případě je ale nutné volit investici měnově zajištěnou. Pro evropské tituly zůstává doporučení neutrální. Ve srovnání s americkými akciemi jsou levnější, růst ekonomiky je ale na starém kontinentu pomalejší a působí zde specifická (nejen geopolitická) rizika. Impulzem k vyššímu optimismu ve vztahu k Evropě by mohlo být spuštění nákupů státních dluhopisů Evropskou centrální bankou či výraznější omezení restriktivních opatření v eurozóně. Ohledně mladých trhů radí UniCredit opatrnost.

Dluhopisy

Pro země G4 (USA, Spojené království, eurozóna a Japonsko) očekává banka rozdílnou měnovou politiku, zejména ve světle odlišných fází jejich hospodářského cyklu. Státní dluhopisy USA, stejně tak jako tamní firemní dluhopisy, budou náchylné reagovat na normalizaci politiky Fedu. Evropské dluhopisy budou podporovány expanzivní politikou ECB, jejich výnosy jsou však extrémně nízké. "Neměníme negativní postoj k dluhopisům USA, dluhopisům evropských klíčových zemí a firemním dluhopisům celosvětově. Potvrzujeme nadvážení pozice v dluhopisech rozvíjejících se trhů (v tvrdých i místních měnách). Preferujeme ovšem emise vydané zeměmi se silnějšími fundamenty," píše se ve výhledu UniCredit.

Komodity

V roce 2015 bude vývoj na komoditních trzích nejvíce záviset na oživení globální ekonomiky. Obavy z nižšího hospodářského růstu v Evropě a v Číně, silný americký dolar, vydatná úroda obilovin a strukturální změny ve vztazích mezi nabídkou a poptávkou byly hlavními důvody slabé výkonnosti komodit v roce 2014. Většina z těchto vlivů by měla přetrvávat v průběhu roku 2015, a tak se dá očekávat, že o tuto třídu aktiv bude jen omezený zájem.

Nemovitosti a alternativní investice

S výhledem postupné normalizace sazeb a téměř nulových výnosů na peněžních trzích vlivem expanzivní politiky ECB zůstávají investice do flexibilních fondů s absolutním výnosem alternativou k tradičním produktům s pevným výnosem (dluhopisy). "Známky oživení vidíme na realitním trhu, zejména v USA, i když jeho tempo zůstává spíše pomalé," píše UniCredit.

Měny

Solidní růst v USA by se měl odrazit v dalším posílení dolaru, a to zejména vzhledem k euru. Dynamika mezi těmito měnami je ovlivněna rozdílnou fází hospodářského cyklu v těchto dvou oblastech a odlišnými měnovými politikami centrálních bank. V roce 2015 by měl Fed omezit svůj stimulační program, zatímco od ECB se očekává, že se začne chovat více expanzivně. Pokračující akomodativní politika Bank of Japan a rozhodnutí státního penzijního fondu GPIF zvýšit váhu zahraničních investic v portfoliu dále zvýší tlak na japonský jen.

Zdroj: UniCredit Bank
Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil
včera v 22:30

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil

Americký akciový index Dow Jones Industrial Average ve středu kvůli ztrátám finančních společností oslabil. Zbývající...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 20:09

Samsung představil nový smartphone Galaxy S8

Jihokorejská společnost Samsung Electronics ve středu představila nový smartphone Galaxy S8. Slibuje si, že jí pomůže...
Samsung Asijské akcie Mobilní telefony
včera v 19:26

Zisk sázkové firmy OPAP kvůli vyšší dani klesl o 19 procent

Největší řecké sázkové společnosti OPAP ve čtvrtém čtvrtletí klesl hrubý provozní zisk (EBITDA) o 19,2 % na 83,7...
Hazard Řecko Evropské akcie
včera v 18:22

Soud v Londýně odmítl argumenty Kyjeva pro nesplacení dluhu Rusku

Ukrajina nedokázala uspokojivě vysvětlit, proč nesplatila Rusku dluh tři miliardy dolarů z roku 2013. V přípravném...
Ukrajina Rusko Střední a východní Evropa
Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými
včera v 17:55

Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve středu v zelených číslech. Nic na tom nezměnilo ani...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:34

Firmy v Británii žádají Londýn o garanci přístupu na jednotný trh EU

Automobilky, letecké společnosti a další firmy v Británii po oficiálním zahájení takzvaného brexitu žádají Londýn,...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 17:11

Británie a EU vstupují do jednání o rozvodu s různými prioritami

Británie a zbylých 27 zemí Evropské unie vstupují do dvouletých vyjednávání o britském odchodu (brexitu) z evropského...
Spojené království Evropská unie Politika
Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu
včera v 16:45

Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu

Index PX ve středu klesl o 0,05 % na 982,71 bodu. Do mínusu parket v Rybné stáhly akcie Komerční banky, elektrárenské...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:35

Audi a Mercedes svolají v Číně do opravy asi milion milion aut

Německé automobilky Audi a Mercedes v Číně svolají do opravy téměř milion vozů. Důvodem jsou hrozící problémy s...
Auta Čína Evropské akcie
včera v 15:43

Svaz: Volný obchod s Británií je pro české firmy prioritou

Zachování volného obchodu s Británií je pro české firmy prioritou, uvedl na dotaz ČTK Svaz průmyslu a dopravy....
Spojené království Evropská unie Česká republika
včera v 15:30

CzechInvest jedná s firmami o přesunu sídla z Británie do ČR

Státní agentura CzechInvest nyní jedná s řadou firem z USA a Asie o přesunu jejich sídla z Británie do Česka. Podle...
Spojené království Evropská unie Česká republika
včera v 14:31

Sobotka: ČR bude v jednáních o brexitu hájit práva svých občanů

Česká republika bude při vyjednáváních o odchodu Velké Británie z Evropské unie hájit práva svých občanů žijících v...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 14:30

Reuters: ECB po stížnostech přikročila k personálním změnám

Evropská centrální banka (ECB) vyměnila šéfa bruselské kanceláře a anulovala čtyři další jmenování do funkcí poté, co...
ECB Centrální banky
Předseda Evropské rady Tusk obdržel dopis od britské premiérky Mayové aktivující článek 50 Lisabonské smlouvy
včera v 13:35

Předseda Evropské rady Tusk obdržel dopis od britské premiérky Mayové aktivující článek 50 Lisabonské smlouvy

Předseda Evropské rady Donald Tusk ve středu odpoledne obdržel dopis od britské premiérky Theresy Mayové, který...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 13:26

Gazprom Germania bude hromadně propouštět

Gazprom Germania, německá pobočka ruského Gazpromu se sídlem v Berlíně, propustí část ze svých 230 zaměstnanců z...
Německo Rusko Zemní plyn
včera v 12:52

Řekové se údajně dohodli s věřiteli, Brusel to nepotvrdil

Řecko se dohodlo se svými věřiteli na reformách, škrtech a odprodeji elektráren, uvádějí zdroje blízké vyjednávání....
Řecko Dluhová krize Evropská unie
včera v 12:45

OKD ukončí těžbu v Dole Paskov, z firmy odejde přes 800 lidí

Společnost OKD v pátek ukončí těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku. Skončí tím i dobývání černého uhlí v...
NWR Akcie ČR Uhlí a koks
včera v 11:48

Německo má mít registr firem, jež nemohou dostat veřejné zakázky

Německo vytvoří "černou listinu" firem, které se nebudou moci ucházet o veřejné zakázky, protože v minulosti porušily...
Německo Byznys a podnikání
včera v 11:41

Evropská komise zablokovala fúzi burzovních společností Deutsche Börse a LSE

Evropská komise ve středu zablokovala plánované spojení německé burzovní společnosti Deutsche Börse s londýnskou...
Frankfurtská burza Fúze a akvizice Evropská unie